Skip to main content

Dni wolne od pracy w Norwegii

Wraz z nadejściem nowego roku wiele osób przegląda kalendarz w poszukiwaniu dni wolnych od pracy i długich weekendów. Robią tak zarówno Polacy, jak i Norwegowie, niezależnie od miejsca zamieszkania. W Polsce każdy z nas na pamięć zna daty uprawniające nas do pozostania w domu – niekiedy znamy je lepiej niż dni urodzin najbliższych. Podobnie jest w Norwegii, dlatego jeśli planujesz wyjazd do kraju fiordów, koniecznie sprawdź dni wolne od pracy, jakie ma Norwegia. Dotyczy to zarówno osób wyjeżdżających w celach zarobkowych, jak i turystycznych – może się bowiem zdarzyć, że w trakcie zaplanowanego urlopu Norwegowie też będą odpoczywać i nie znajdziesz żadnego otwartego sklepu. 

Święta w Norwegii takie same jak u nas? 

Niektóre święta w Norwegii są identyczne jak w Polsce, dlatego Polacy nie muszą się martwić, że będą musieli pracować w Nowy Rok, Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Dni wolne w Norwegii, podobnie jak u nas, obejmują również Święto Pracy, które co roku przypada 1 maja.  

W kraju fiordów nie uświadczymy natomiast takich świąt jak Trzech Króli (6 stycznia), Boże Ciało (święto ruchome), Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada). Z wiadomych względów Norwegowie nie obchodzą też typowo polskich świąt, takich jak Święto Konstytucji 3 maja czy Święto Niepodległości (11 listopada). 

Święta w Norwegii typowe dla kraju fiordów 

Nie warto się smucić tym, że 15 sierpnia czy 6 stycznia trzeba iść do pracy – dni wolne w Norwegii można bowiem znaleźć w terminach, kiedy cała Polska pracuje. Zaliczamy do nich dwa święta kościelne, których (z niewiadomych przyczyn) w Polsce nie celebrujemy tak jak w Norwegii. Chodzi o Wniebowstąpienie Pańskie i Zielone Świątki. Oba święta są świętami ruchomymi, dlatego co roku przypadają w inny dzień, choć zawsze na przełomie maja i czerwca. 

Charakterystycznym i najbardziej hucznie obchodzonym świętem w Norwegii jest bez wątpienia 17 maja, czyli Dzień Konstytucji. Ten dzień po norwesku nazywany jest syttende mai, søttende mai (17 maja), Grunnlovsdagen (Dzień Konstytucji) lub Nasjonaldagen (Święto Państwowe). Norweską konstytucję podpisano w 1814 roku, a Norwegowie obchodzą ten dzień bardzo radośnie, zupełnie inaczej niż w Polsce. Mieszkańcy Norwegii w tym dniu wkładają bunad, czyli strój narodowy, a następnie udają się na radosne pochody z flagami. Największe atrakcje czekają na turystów odwiedzających w tym czasie Oslo – tam odbywa się uroczysty przemarsz pod Pałac Królewski, gdzie można zobaczyć norweską rodzinę królewską. W tym dniu niezwykle istotna jest zabawa, a równie ważną rolę odgrywa jedzenie. Wśród dań, które cieszą się największą popularnością, znajdziemy pølse i lompe (parówki z plackami ziemniaczanymi), vafler (gofry) i lody, a także dania mięsne z grilla w towarzystwie sałatki ogórkowej i pieczonych ziemniaków. 

Påske, czyli Wielkanoc po norwesku 

Wiele osób w Polsce zdecydowanie woli Boże Narodzenie od Wielkanocy – nie tylko ze względu na klimat i potrawy, lecz także z uwagi na więcej dni wolnych od pracy. Tydzień po Bożym Narodzeniu świętujemy Nowy Rok, dlatego przy dobrym zaplanowaniu urlopu można mieć nawet 2 tygodnie wolnego. Z kolei w przypadku Wielkanocy możemy liczyć wyłącznie na standardowy weekend i wolny poniedziałek – a to zdecydowanie za mało, by porządnie wypocząć. Wiedzą o tym Norwegowie, którzy mają dni wolne od pracy już od Wielkiego Czwartku. Norwegia to nie ewenement, gdyż wolny czwartek i piątek przed Wielkanocą mają też Duńczycy i Islandczycy.  

Nic więc dziwnego, że Norwegowie mają sporo czasu na zaplanowanie Påske – większość z nich pakuje w tym czasie walizki i wyjeżdża za miasto, by odpocząć w swoich domkach zwanych hytte. W tym czasie dużą popularnością cieszą się kryminały, do tego stopnia, że czytane podczas Wielkanocy powieści kryminalne mają nawet swoją nazwę (påskekrim). Osoby, które chcą spędzić ten czas aktywnie, wyruszają na piesze wycieczki, obowiązkowo pakując do plecaka wafelki Kvikk Lunsj i napój Solo. Wielkanocne święta w Norwegii 2022 pod tym względem wyglądały tak samo jak w ubiegłych latach sprzed pandemii.

Juledag – święta Bożego Narodzenia w Norwegii 

Dni wolne w Norwegii to oczywiście również pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. Do norweskich dzieci przychodzi Julenissen, czyli odpowiednik naszego Świętego Mikołaja. W Norwegii istnieje tradycja, by zostawić mu miseczkę julegrøt, świątecznego puddingu ryżowego. Jak wynika z przeprowadzonego w 2009 roku badania, aż 400 000 Norwegów nadal praktykuje ten zwyczaj. W Wigilię na norweskie stoły trafiają zupełnie inne przysmaki niż w Polsce. Oprócz wspomnianego już julegrøt znajdziemy również żeberka wieprzowe (svineribbe) lub jagnięce (pinnekjøtt), a także słynną rybę z ługu, czyli lutefisk. Święta w Norwegii są obchodzone uroczyście, a wiele produktów zyskuje wtedy świąteczny przedrostek „jul-”. Dużą popularnością cieszą się też jarmarki świąteczne.

Święta w Norwegii 2022 

Aby nieco uporządkować wszystkie informacje, poniżej przygotowaliśmy pełną listę świąt w Norwegii obchodzonych w 2022 roku. Są to równocześnie dni wolne od pracy, które Norwegia celebruje w charakterystyczny dla siebie sposób. 

Dni wolne w Norwegii 2022: 

  • Nowy Rok (Nyttårsdag) – sobota, 1 stycznia 2022 r. 
  • Wielki Czwartek (Skjærtorsdag) – czwartek, 14 kwietnia 2022 r. 
  • Wielki Piątek (Langfredag) – piątek, 15 kwietnia 2022 r. 
  • Wielkanoc (Påskedag) – niedziela, 17 kwietnia 2022 r. 
  • Poniedziałek Wielkanocny (Andre Påskedag) – poniedziałek, 18 kwietnia 2022 r. 
  • Święto Pracy (Første mai) – niedziela, 1 maja 2022 r. 
  • Dzień Konstytucji (Grunnlovsdagen) – wtorek, 17 maja 2022 r. 
  • Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi himmelfartsdag) – czwartek, 26 maja 2022 r. 
  • Zielone Świątki (Whit Monday) – poniedziałek, 6 czerwca 2022 r. 
  • Boże Narodzenie (Første juledag) – niedziela, 25 grudnia 2022 r. 
  • Drugi dzień Bożego Narodzenia (Andre juledag) – poniedziałek, 26 grudnia 2022 r. 

Nie wszystkie święta w Norwegii 2022 przypadają w dogodnych terminach. Warto więc przedłużyć sobie wolne i wziąć dodatkowy urlop, wykorzystując kilka z przysługujących pracownikom dni wolnych. W tym czasie możesz pojechać do Polski, zwiedzić najpiękniejsze miejsca Norwegii albo pozałatwiać formalności, na które zawsze brakowało czasu, takie jak dofinansowanie do przedszkola czy zasiłek opiekuńczy. Pamiętaj jednak, by nie próbować tego robić w dni wolne w Norwegii 2022 – wtedy urzędy są nieczynne.