Skip to main content

Bunad – typowy norweski strój

Prawie każdy kraj ma swój narodowy strój, który jest jego znakiem rozpoznawczym na międzynarodowej arenie. W Polsce kobiety mają np. piękne, kolorowe spódnice i gorsety, a mężczyźni żupany i kontusze. Ich kolory, a także hafty różnią się w zależności od regionu. Norwegia również może pochwalić się narodowym strojem, który jest znany pod nazwą bunad. Dowiedz się, jak wygląda.

 

Norwegowie słyną z wielu pozytywnych cech. Określa się ich jako uczciwych, uczynnych i spokojnych ludzi. Warto wspomnieć, że przy tym są bardzo patriotyczni. Pielęgnowanie tradycji jest dla nich niezwykle ważne. Można to zauważyć m.in. po podejściu do bunadu, czyli tradycyjnego stroju norweskiego.

 

Typowy norweski strój – kiedy zakłada się bunad?

W Polsce tradycyjne stroje można zauważyć głównie np. w  zespołach ludowych czy skansenach. Nie używa się ich na co dzień. Co więcej – niemal nikt w domu nie ma takiego ubioru. W Norwegii jest zgoła inaczej.

Tam zakładanie tradycyjnych strojów przez całe rodziny jest to nie tylko częsty, ale także bardzo pożądany widok. Ich noszenie świadczy o przywiązaniu do kraju oraz jego wartości. Bunad wkłada się na wszelkie uroczystości takie jak np. :

  • ślub,
  • bierzmowanie lub konfirmacja,
  • 17 maja, czyli święto niepodległości,
  • święta Bożego Narodzenia.

Dzięki temu jest wiele okazji na to, żeby ujrzeć ludowy ubiór. W tradycyjnych strojach można zobaczyć również np. rodzinę królewską pozującą do zdjęcia przy choince.

 

Tradycyjny norweski strój – z czego jest zrobiony?

Bunad jest bardzo drogi. Wynika to m.in. ze sposobu produkowania. Strój powstaje ręcznie z wysokiej jakości wełny. Do tego jest ręcznie haftowany i zdobiony np. skórą czy srebrnymi guzikami. Stworzenie kompletnego zestawu dla jednej osoby może zająć nawet kilka miesięcy. Z tych powodów cena bunadu waha się w przeliczeniu na polską walutę od 10 do nawet 40 tysięcy złotych. To nie lada wydatek dla średniozamożnej rodziny.

Mimo to typowy strój norweski znajduje się prawie w każdym domu. Aby zaoszczędzić, często jest on przekazywany z pokolenia na pokolenie – zazwyczaj wręcza się go z okazji konfirmacji. Zatem niektóre egzemplarze są naprawdę stare, a przy tym niezwykle wartościowe. Dlatego też każdy strój jest traktowany z należytym szacunkiem i przechowywany w specjalny sposób, aby nic go nie uszkodziło i nie doprowadziło do jego zniszczenia.

Bunad norweski strój – jak wygląda strój kobiecy?

W Norwegii można znaleźć prawie 150 różnych wersji kobiecego bunadu. Wynika to przede wszystkim z tego, że do końca średniowiecza prawie każda osada miała swój własny, unikatowy strój. To właśnie dawne tradycyjne ubrania były inspiracją do stworzenia nowoczesnych wersji bunadu.

Niemniej, podstawowymi elementami damskiego stroju są:

  • biała koszula z długim rękawem,
  • spódnica do ziemi lub do kostki,

Do tego często dodaje się różne dodatki np. srebrne pasy, które umieszcza się w talii na kamizelce. Niektóre kobiety decydują się na buty ze srebrnymi spinkami, broszki ze srebra, a także czepce czy torebki dopasowane do paska.

 

W przeciwieństwie do damskich strojów w Polsce, norweski bunad nie ma korali i innych ozdób. Pierwsze skrzypce grają niezwykłe hafty umieszczone na spódnicy. To one robią największe wrażenie. Jednocześnie warto pamiętać, że w zależności od regionu mogą one znacznie się różnić. Dzięki temu, podczas ważnych wydarzeń, można odgadnąć, skąd pochodzi dana osoba. Wymaga to nieco obycia w kulturze, ale z czasem każdy nauczy się jak odróżniać różne stroje.

Męski tradycyjny norweski strój – z czego się składa?

Męski bunad jest bardziej skromny niż damski. W całej Norwegii można znaleźć tylko kilkanaście różnych wersji, a każdy z nich zawiera:

  • spodnie za kolano – najczęściej wykonane z jasnego materiału,
  • podkolanówki wełniane,
  • białą koszulę,
  • zdobioną kamizelkę,
  • płaszcz, który przypomina wyglądem połączenie marynarki z frakiem.

Całość jest również udekorowana licznymi haftami, szamerunkami itp. według lokalnej tradycji, a także upodobań użytkownika.

 

Bunad – gdzie kupić?

Twoim marzeniem jest zostać obywatelem Norwegii i planujesz kupić dla siebie swój pierwszy bunad? A może wychowujesz dzieci w Skandynawii i nie chcesz, żeby odstawały od grupy? Kup strój ludowy. Możesz zdecydować się zamówić go np. w lokalnej szwalni. Ale pamiętaj, że czas oczekiwania na wykonanie stroju to może być nawet 2-3 miesiące. Jeśli potrafisz szyć, możemy pomóc Ci w uznaniu Twoich kwalifikacji zawodowych i wykształcenia, dzięki czemu będzie można ubiegać się o pracę w szwalni strojów ludowych. Pomagamy również w rozliczaniu podatków.

Możesz także kupić bunad online. Z reguły produkty zamawiane online są szybciej dostarczane. Do tego są tańsze. Wynika to z tego, że część tradycyjnych strojów jest obecnie produkowana w Azji. Znacząco wpływa to nie tylko na obniżenie ceny produktu, ale także jego czas dostawy. Jednak warto pamiętać, że jakość takiego stroju może znacznie odbiegać od oryginału. Dlatego po kilku latach możesz potrzebować nowego ubrania.

Za to tanie stroje doskonale sprawdzają się dla dzieci. Pociechy szybko rosną, dlatego trzeba regularnie wymieniać rozmiaru bunadu na nowy. Aby nie obciążać nadmiernie budżetu domowego, część rodziców zamawia strój szyty w Azji czy Afryce.

 

Kultura Norwegii nie mogłaby istnieć bez wspaniałego bunadu. To właśnie on sprawia, że święto niepodległości, ślub czy konfirmacja stają się tak wyjątkową uroczystością.