Skip to main content

Co robią Norwegowie w Bożonarodzeniowy wieczór? Jakie potrawy wigilijne znajdują się na świątecznym stole?

Przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia w Norwegii rozpoczyna się już na początku grudnia – Norwegowie zaczynają wówczas przystrajać sklepy oraz domy w świąteczne ozdoby. Okres adwentowy, który trwa cztery tygodnie, jest restrykcyjnie przestrzegany – mieszkańcy z radością czekają na wigilijną kolację. W tym czasie rodziny spotykają się ze sobą, najczęściej na niedzielne obiady, zapalając przy tym kolejne świece.

Przechadzając się po mieście, nietrudno zauważyć pokryte śniegiem, pełne ozdób choinki oraz świąteczne jarmarki. Tradycje w Norwegii nie pozwalają przejść obok takiego jarmarku obojętnie – przyjęło się, że każdy mieszkaniec tego kraju powinien odwiedzić chociaż jeden.

Boże narodzenie w Norwegii – świętowanie w szkołach, przedszkolach i biurach

Podobnie jak w Polsce, w szkołach, przedszkolach czy też biurach organizowane są imprezy świąteczne. W placówkach edukacyjnych dzieci urządzają przedstawienia (jasełka), na które zapraszani są rodzice. Dzieci chętnie odwiedzają domy seniorów i przedstawiają swoją choreografię osobom samotnym, aby nikt nie pozostał w te święta sam. Nieco starsi Norwegowie zatrudnieni w biurach i korporacjach organizują firmowe imprezy, podczas których nie stronią od picia alkoholu.

W tym skandynawskim kraju stosunkowo szybko zachodni słońce, a cały kraj spowija się w mroku. Z tego powodu Boże Narodzenie w Norwegii, wygląda magicznie – wszędzie pełno jest kolorowych lampek. Z łatwością można je zobaczyć na posesjach prywatnych domów i w witrynach sklepowych. Dzięki temu czas, w którym na zewnątrz bardzo szybko robi się ciemno, nie jest przytłaczający, a grudzień jest niezwykle przyjazny dla mieszkańców tego kraju. Kolorowo oświetlone miasteczka pomagają w przetrwaniu tego przygnębiającego jesienno-zimowego okresu, powodując, że tradycje norweskie będą bezpieczne i przestrzegane przez następne dziesięciolecia.

Chciałbyś spędzać każde święta w Norwegii? Przeczytaj: https://www.pomoc-w-norwegii.com/zmiana-obywatelstwa/.

 

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii – czy różnią się od tych w Polsce?

Dla Norwegów, tak samo jak dla Polaków, najbardziej celebrowanym i najważniejszym dniem podczas świąt Bożego Narodzenia jest Wigilia, czyli 24 grudnia. Kolejnym podobieństwem jest wspólna kolacja wigilijna, która rozpoczyna się zazwyczaj po godzinie siedemnastej. Nie ma oczekiwania na pierwszą gwiazdkę – zamiast tego wszystkie okoliczne dzwony znajdujące się w kościołach zaczynają głośno dzwonić, obwieszczając niezwykle ważną chwilę – wigilię świąt Bożego Narodzenia w Norwegii.

Różnicą między wigilią w Polsce a Norwegii jest niejedzenie mięsa innego niż ryby – w naszym kraju głównym daniem jest karp, natomiast tradycje norweskie to przede wszystkim jedzenie różnych mięs. Tym sposobem na stołach Norwegów można znaleźć żeberka, pieczeń oraz kiełbaski. Zazwyczaj w Norwegii wybór wędlin i różnych wyrobów mięsnych jest dość mały, ale wszystko zmienia się w połowie grudnia – wówczas staje się on ogromny.

Na deser podaje się krem ryżowy, w którym zostaje umieszczony jeden migdał – według tradycji norweskich wierzy się, że osoba, która trafi na niego w potrawie, będzie miała szczęście przez cały następny rok, a dodatkową nagrodą jest marcepanowa świnka.

Tradycje świąteczne w Norwegii – prezenty i choinka

Pachnąca choinka i rozmyślania nad odpowiednimi prezentami, którymi obdarujemy najbliższych, to również istotny element tradycji w Norwegii. Warto jednak przyjrzeć się prezentom, które Norwegowie dostają pod choinkę.

Najczęstszymi upominkami, które można znaleźć po wigilijnej kolacji, są:

  • Akevitt – jest to mocny alkohol wyrabiany z ziemniaków, a o jego oryginalnym smaku decyduje dodatek kminku. Butelka tego trunku bardzo często znajdowana jest pod choinką.
  • Butelka grzanego wina– przygotowuje się z niego gløg, czyli przypominający wino napój wzmacniany o dodatkowe procenty np. Akevittem. Do całości wystarczy dodać nieco cynamonu, migdałów albo kardamonu, aby uzyskać wyjątkowo ceniony przez Norwegów smak.
  • Marcepan– marcepanowy batonik to przysmak, którym mieszkańcy tego malowniczego skandynawskiego kraju zajadają się przez całą zimę!
  • Ubrania z motywem świątecznym– kolorowe sweterki, szaliki, rękawiczki i skarpetki, to klasyczny prezent pod choinką, który nigdy nie wyjdzie z mody.
  • Gry komputerowe, planszowe i na konsole– podczas długich zimowych wieczorów gry komputerowe umilają czas nie tylko najmłodszym domownikom.
  • Kalendarz – nieco rzadszy prezent, ale wciąż widoczny pod choinkami.

Ciekawym faktem jest to, że zamiast Świętego Mikołaja prezenty dostarcza tam świąteczny skrzat.

 

Tradycje świąteczne w Norwegii – ciekawostki

Bardzo ciekawa jest wiara mieszkańcy tego kraju w istnienie magicznych istot, np. trolli i gnomów. Według Norwegów w każdym domu mieszka przynajmniej jeden gnom, o którym należy pamiętać – szczególnie podczas świąt Bożego Narodzenia. Żaden gnom nie lubi być głodny, w związku z czym mieszkańcy kraju fiordów wystawiają przed domem miseczkę pełną kremu ryżowego doprawionego przyprawami świątecznymi, takimi jak cynamon i kardamon z dodatkiem migdałów. Ma to na celu przekupienie stworka, żeby w przyszłym roku nie sprawiał już więcej problemów i pilnował gospodarstwa domowego.

Nie pozwól, żeby gnomy zepsuły Ci plany na urlop! https://www.pomoc-w-norwegii.com/urlopy-w-norwegii/.

 

W pomieszczeniu, w którym znajduje się wigilijny stół, oprócz choinki jest również miotła, której podczas kolacji pilnują członkowie rodziny. Wiąże się to z tradycją, że podczas wigilii gnomy i czarownice po cichutku zakradają się do mieszkania i kradną miotłę, co ma przynieść pecha.

Warto również wspomnieć, że zamiast kolędników, którzy w Polsce przebierają się za trzech króli, Świętego Józefa i inne postacie z Biblii, w Norwegii spotykamy kolędujące dzieci przebrane właśnie za gnomy. Takim sposobem święta Bożego Narodzenia w Norwegii są niezwykle magiczne i wesołe.

Co robią Norwegowie w Bożonarodzeniowy wieczór?

Gdy Wigilia dobiegnie końca, to święta wciąż trwają! Wszystkie sklepy są wówczas zamknięte, a za oknem widać ogromne ilości śniegu. Aby umilić sobie ten świąteczny okres, Norwegowie piją grzane wino, śpiewają kolędy i, podobnie jak w Polsce, ucztują, jedząc bardzo dużo, żeby nic się nie marnowało. W telewizji jest mnóstwo świątecznych filmów, do których z chęcią zasiadają całe rodziny.

Dzieci bawią się wówczas prezentami, które dostały pod choinkę, razem z rodzeństwem i kuzynami grają w gry komputerowe i starają się spędzać więcej czasu z rodziną – odkładają na bok telefony i starają się poczuć magię świąt.

Ty też możesz poczuć magię świąt w Norwegii. Informacje o świadczeniach urlopowych znajdziesz tutaj: https://www.pomoc-w-norwegii.com/swiadczenia-urlopowe-w-norwegii/.

 

Tradycje świąteczne w Norwegii to również wspólne spacery na cmentarz, aby odwiedzić tych bliskich, których już nie ma, i życzyć im spokoju w pozaziemskim świecie. Zwyczaj ten jest szczególnie popularny w mniejszych miasteczkach i na wioskach.

Boże narodzenie w Norwegii – podsumowanie

To, co łączy Polaków i Norwegów, to radość płynąca ze wspólnie spędzonych chwil z rodziną podczas wigilijnej kolacji oraz zakupowa przedświąteczna gorączka. Pomimo wielu cech wspólnych, święta wyglądają jednak nieco inaczej w obu tych krajach.

Norwegowie bardzo respektują okres adwentowy, zapalając każdego wieczoru świecę, a w każdą przedświąteczną niedzielę dobrze się bawią, zapraszając rodzinę na wspólny obiad. Inaczej wygląda również wigilijny stół, na którym królują wszelkiego rodzaju wyroby mięsne, a deserem jest pudding ryżowy zamiast popularnej w naszym kraju kutii.

Według tradycji norweskich malownicze krainy obejmujące ten kraj zamieszkiwane są przez magiczne istoty takie jak wspominane już trolle, gnomy, czy też wiedźmy, przed którymi w święta Bożego Narodzenia należy się ustrzec i najlepiej je udobruchać smacznym deserem. Co robią Norwegowie w bożonarodzeniowy wieczór? Doskonale się bawią – dorośli jedzą marcepan i popijają go grzanym winem, a dzieci bawią się ze sobą w akompaniamencie świątecznej muzyki, pałaszując piernikowe ciasteczka.

Przemierzając zimne tereny Norwegii i spoglądając na jarmarki i pięknie oświetlone posesje, sklepy, a nawet całe miasta (łącznie z miejskimi choinkami), zima coraz mniej przeszkadza, a w sercu można poczuć przyjemne ciepło i zapomnieć o codziennych problemach.