Status pendler w Norwegii

Czym jest status pendler w Norwegii? To możliwość specjalnego rozliczenia (uznawanego też jako zwrot) dla osób, które pracują w Norwegii, ale pozostawiły w Polsce rodzinę lub samodzielny lokal, do którego wracają z określoną częstotliwością.

Rozliczenie podatkowe status pendler jest dla Ciebie skomplikowane?

Skontaktuj się z nami – odpowiemy na Twoje wątpliwości i pomożemy w uzyskaniu zwrotu!

Czym jest status pendler?

Status pendler to opcja dostępna w Norwegii, która pozwala odliczyć od podstawy obliczenia podatku wszelkie koszty związane z życiem w dwóch krajach. Skierowana jest do osób, które utrzymują na swoich barkach dwa gospodarstwa domowe. Dzięki temu statusowi możesz uzyskać znaczny zwrot ponoszonych kosztów za życie w Norwegii, takich jak: wyżywienie, opłaty za mieszkanie czy dojazd do pracy lub odsetki od kredytów zaciągniętych w Polsce, czy też nawet za przedszkole dla dziecka oraz świetlicę.

Kto i na jakich warunkach może korzystać ze status pendler?

Status pendler bywa też określany jako „rozłąkowe”, które przyznawane jest wyłącznie tym osobom, które mają udokumentowane koszty związane z życiem w Norwegii oraz innym kraju. W takiej sytuacji można ubiegać się m.in. o zwrot kosztów podróży, zakwaterowania w Norwegii, podstawowego wyżywienia. Status pendler pozwala na odpisanie wspomnianych składowych od podstawy obliczenia podatku.

Od kwietnia 2020 do przyznania statusu pendler nie jest już wymagane udokumentowanie minimum 3 podróży powrotnych do swojego kraju w danym roku podatkowym. Możliwe jest także odwołanie się od wcześniejszych negatywnych decyzji norweskiego urządu skarbowego.

Korzystanie ze statusu pendler daje szansę na ogromne zwroty podatkowe, sięgające nawet 80000 NOK.

Czy należy Ci się status pendler?

Status pendler to opcja skierowana zarówno do osób samotnych, czyli stanu wolnego, jak i przebywających w związku małżeńskim.

Złożenie odpowiednich dokumentów, pozwalających w ten sposób rozliczać się z norweskim urzędem skarbowym jest skomplikowane dla wielu Polaków mieszkających w Norwegii. Przeprowadzimy za Ciebie taką procedurę.
    Pracowałeś w Norwegii i dojeżdżałeś do Polski?

    Skorzystaj z rozliczenia status pendler i uzyska wiele ulg.

    Skontaktuj się z nami