Chcesz kupić samochód w Norwegii, ale nie stać Cię na to, aby zapłacić za niego z oszczędności? Jeśli tak, możesz się ubiegać o finansowanie. Jeżeli prowadzisz firmę, do wyboru masz kredyt na auto w Norwegii albo leasing. Zobacz, z czym wiążą się oba te rozwiązania oraz jakie mają zalety i wady.
Kredyt na auto w Norwegii vs leasing: czym różnią się te formy finansowania?
Zasady, na jakich funkcjonują kredyty i leasing w Norwegii są podobne do tych polskich. Dlatego również podstawowe różnice między tymi dwiema formami finansowania są analogiczne do obowiązujących w naszym kraju.
W największym skrócie:
- kredyt na auto w Norwegii pomaga w zakupie samochodu – po jego zaciągnięciu, stajesz się właścicielem pojazdu, chociaż może on stanowić zabezpieczenie zaciągniętej pożyczki,
- leasing w Norwegii oznacza, że nie stajesz się właścicielem auta, za które płacisz raty. Jesteś de facto jego najemcą.
Warto przy tym wiedzieć, że leasing w Norwegii jest również dostępny dla konsumentów – nie trzeba prowadzić firmy, żeby go zaciągnąć.
Która forma finansowania pojazdu jest bardziej opłacalna i jakie są dokładniej zasady związane z tymi rozwiązaniami? Wyjaśniamy.
Szukasz pomocy we wzięciu kredytu w Norwegii? Skontaktuj się z nami!
Kredyt na auto w Norwegii w praktyce
Zaciągnięcie kredytu na samochód w Norwegii jest dość prostym zadaniem. Można to zrobić w dwóch podstawowych formach.
Pierwszą z nich jest billån, czyli typowy kredyt na samochód. Działa on na podobnej zasadzie do pożyczki hipotecznej. Oznacza to, że auto stanowi zastaw pod pożyczkę, a w razie gdybyś przestał spłacać to zobowiązanie, bank może zażądać od Ciebie np. sprzedaży pojazdu i zwrotu zaległej sumy. Warto pamiętać, że zaciągnięcie takiego kredytu:
- jest możliwe tylko na auto, które ma mniej niż 13 lat, a raty można opłacać wyłącznie do osiągnięcia przez pojazd tego wieku,
- może się wiązać ze stosunkowo niewielkim oprocentowaniem,
- wymaga najczęściej pełnego ubezpieczenia pojazdu – KASKO – w najdroższej opcji.
Drugie rozwiązanie to kredyt gotówkowy. Jego zaciągnięcie nie „wiąże” bezpośrednio pojazdu z pożyczką – banki najczęściej nie proszą o wskazanie celu wykorzystania. Tu jednak trzeba się liczyć z wyższym oprocentowaniem, a także krótszym czasem na spłatę pożyczki – najczęściej do 5 lat.
W przypadku inwestycji w auto firmowe można zaciągnąć kredyt na firmę, jednak często wymaga to sporządzenia szczegółowej dokumentacji projektu inwestycyjnego.
Zalety kredytu na auto w Norwegii
Najważniejsze korzyści z zaciągnięcia kredytu na auto w Norwegii to:
- wejście w posiadanie pojazdu, który jest objęty finansowaniem – staje się on Twoją własnością, co może znacząco zwiększać komfort jego użytkowania,
- możliwość rozłożenia spłaty na kilka lat, w zależności od wieku kupowanego auta,
- możliwość leasingowania nowego pojazdu z salonu, jak i tego z drugiej ręki,
- możliwość pełnego dysponowania tym, co dzieje się z pojazdem – np. w kwestii jego modyfikacji czy napraw,
- brak ograniczeń w przemieszczania się pojazdem.
To korzyści, które dla wielu mają ogromne znaczenie.
Wady kredytu na auto w Norwegii
Najważniejszą wadą kredytu mogą być dość wysokie koszty jego obsługi i konieczność spłaty kwoty odpowiadającej pełnej wartości auta (która, pamiętajmy, z roku na rok spada!). Poza tym kredyt na auto:
- obniża zdolność kredytową osoby lub firmy, która zaciąga takie zobowiązanie,
- niejako wymusza dłuższe przywiązanie do pojazdu,
- wymaga przejścia na siebie wszystkich kosztów związanych z serwisowaniem i naprawa pojazdu,
- oznacza, że gdy zechcesz pozbyć się pojazdu, to na Twojej głowie będzie jego sprzedaż – może to być problematyczne, jeśli np. za rok planujesz powrót do Polski.
Leasing w Norwegii na samochód
Leasing samochodu w Norwegii z roku na rok zyskuje na popularności – zarówno wśród firm, jak i osób fizycznych. Daje on wiele korzyści, ale również nie jest pozbawiony wad.
Zalety leasingu w Norwegii
Największe zalety zdecydowania się na leasing to:
- brak „mrożenia kapitału” firmy,
- jedna, stabilna rata za użytkowanie pojazdu, która zapewnia wysoką przewidywalność kosztów,
- możliwość sięgnięcia po nowy, lepiej wyposażony pojazd, z uwagi na relatywnie niższe koszty,
- brak konieczności uiszczania opłat za konserwację pojazdu – jednak trzeba mieć świadomość, że podobnie jak przy kredycie może być wymagane wykupienie ubezpieczenia KASKO w najwyższym pakiecie,
- możliwość zmiany samochodu na nowy np. do 3-4 lata, bez konieczności poszukiwania nabywcy na ten stary – tym zajmuje się leasingobiorca.
Opłaty z tytułu leasingu są dość korzystne finansowo, stąd też to coraz chętniej wybierana forma nabycia auta.
Wady leasingu pojazdów w Norwegii
Wyzwania dotyczące leasingu w Norwegii mogą się wiązać z:
- brakiem faktycznego prawa własności do użytkowanego pojazdu – może to wywoływać dyskomfort psychiczny i obniżyć komfort korzystania z auta,
- wieloma ograniczeniami dotyczącymi modyfikacji auta – wszelkie planowane zmiany, choćby rozbudowa systemu audio czy jakikolwiek tuning muszą być skonsultowane z leasingodawcą,
- limitami odnośnie do przemieszczania się autem poza Norwegię – musisz na to zawsze uzyskać zgodę od właściciela,
- wiążącą umową leasingową – umowy leasingowe są umowami na czas określony i mają charakter długoterminowy. To może do pewnego stopnia ograniczyć możliwość wymiany auta po jakimś czasie,
- konieczność podporządkowania się leasingodawcy w zakresie konserwacji i napraw pojazdu – właściciel może Ci wskazać np. warsztat, w którym mają być wykonane prace.
Jeżeli masz wątpliwości, na którą formę finansowania zakupu pojazdu w Norwegii się zdecydować, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Pomożemy Ci wybrać optymalne rozwiązanie – takie które zapewni Ci komfort oraz bezpieczeństwo używania auta w rozsądnej cenie.