Skip to main content

W ostatnich latach coraz więcej osób prywatnych decyduje się na leasing samochodu. Przedstawiamy wady i zalety tego rozwiązania.

Leasing auta pozwala na użytkowanie nowego pojazdu bez konieczności zaciągania kredytu. Leasing konsumencki, zwany również osobistym, jest formą finansowania przeznaczoną dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Tak samo jak tradycyjny, łączy w sobie elementy kredytu, czyli miesięczne raty, oraz wynajmu.

Wady i zalety leasingu

Dla osób, których sytuacja ekonomiczna jest niepewna (na przykład młodych małżeństw zamierzających wziąć kredyt na mieszkanie), może to być korzystna opcja, bowiem nie wymaga posiadania kapitału.

Zalety:

– dysponujesz nowym i sprawdzonym samochodem;

– nie musisz posiadać ani pożyczać znacznych środków finansowych;

– możesz łatwo skalkulować miesięczne koszty użytkowania auta.

Wady:

– nie stajesz się posiadaczem samochodu;

– związujesz się trzy-czteroletnią umową leasingową (istnieje opcja jej przedłużania);

– nie możesz samodzielnie dokonywać zmian w aucie i każdą poważną szkodę musisz zgłaszać firmie leasingowej;

– podczas zdawania samochodu poniesiesz dodatkowo wszystkie koszty zużycia auta wykraczające poza zużycie standardowe.

Komu leasing konsumencki się nie opłaca?

Zdaniem ekspertów ta opcja nie jest korzystna dla osób, które dużo podróżują. Nie nadaje się również dla tych, którzy chcą być posiadaczami samochodu. Wielu kierowców zaczyna z czasem przywiązywać się do użyczonego auta i traktować je jak własne, zatem nie chcą się z nim rozstać. Po upływie okresu leasingowego istnieje możliwość zakupu samochodu, ale takiej opcji nie można ustalić zawczasu.

Samochody brane w leasing nie mają na norweskich drogach takich przywilejów, jakimi cieszyli się wcześniej właściciele a przykład aut z napędem elektrycznym, nie są na przykład zwolnione z płat za bramki.