Skip to main content

Status pendler przysługuje osobom, które ze względu na obowiązki zawodowe muszą rezydować poza swoim stałym miejscem zamieszkania. Pozwala na korzystanie z opłacalnych odpisów podatkowych, ale tylko wtedy, gdy podatnik spełnia określone warunki.

Większość podatników w Norwegii już dostała powiadomienia o otrzymaniu wstępnego rozliczenia za rok 2022. Czas na sprawdzenie i wypełnienie zeznania mamy do końca kwietnia. To dobry moment, aby przypomnieć, czym jest status pendler i kto może z niego skorzystać. Obecnie rozliczanie się z podatku w Norwegii w ten sposób jest mniej dostępne niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż bardzo opłacalne.

Kim jest pendler?

Status pendler (określany również jako „rozłąkowe”) to opcja dostępna w Norwegii, która pozwala odliczyć od podstawy obliczenia podatku wiele kosztów związanych z życiem w dwóch krajach. Skierowana jest do osób, które utrzymują na swoich barkach dwa gospodarstwa domowe. Dzięki temu statusowi możesz uzyskać znaczny zwrot kosztów życia ponoszonych w Norwegii, czyli na przykład: podstawowego wyżywienia, opłat za mieszkanie czy dojazd do pracy lub odsetek od kredytów zaciągniętych w Polsce, czy też nawet za przedszkole dla dziecka oraz świetlicę. Zwroty podatkowe uzyskiwane dzięki temu statusowi wynoszą zwykle po kilkanaście tysięcy koron.

Z tytuły tymczasowego zamieszkania poza stałym miejscem rezydencji pendler ma prawo do odliczania dodatkowych kosztów życia. Odpisy należą się wtedy, gdy wspomniane ekstra wydatki nie są pokrywane przez pracodawcę, ale opłacane przez samego pracownika.

Podróże do kraju zamieszkania

Od 2018 roku aby skorzystać ze statusu pendler nie musisz dokumentować co najmniej 3 podróży rocznie do Polski. Przestał to być warunek konieczny, teraz wystarczy zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z żoną i/lub dziećmi w Polsce. W tym samym czasie zmieniono też zasady dla samotnych pendlerów, u których wymagane są 4 podróże do kraju rezydencji rocznie, a nie, jak wcześniej, 13.

Pendler może tak samo jak inni podatnicy odpisywać również koszty podróży między aktualnym miejscem zamieszkania a miejscem pracy. W jego przypadku jest to korzystne nawet wtedy, jeśli dystans codziennych podróży do pracy nie jest duży, bowiem kilometry pokonywane w drodze do pracy i z pracy oraz podróży do rodziny/mieszkania w Polsce sumują się.

Odpis można też uzyskać z tytułu wydatków na promy, opłat za mosty oraz bramki. Wydatki te należy jednak móc udokumentować z użyciem imiennych faktur.

Maksymalny odpis za podróże za zeszły rok wynosi 83 000 NOK. Granica kwoty własnej się obniżyła do 14.000 NOK, zatem więcej osób niż poprzednio może skorzystać z tego odpisu.

Mieszkanie

Koszty mieszkania poza stałym miejscem zamieszkania można odpisać, o ile ciągle ponosi się wydatki z tytułu utrzymywania dwóch kwater – miejsca tymczasowego zamieszkania oraz stałego miejsca zamieszkania w Polsce. W praktyce oznacza to, iż odpis pendler nie należy się tym osobom, które na czas pracy w Norwegii wynajęły komuś swoje mieszkanie w Polsce. Odpis nie należy się również tym, którzy w Polsce mieszkają wraz z rodzicami utrzymującymi dom, bo w takim wypadku nie ponoszą one podwójnych, dodatkowych kosztów zamieszkania.

UWAGA! Z odpisów za mieszkanie poza stałym miejscem ryzydencji można zwykle korzystać przez pierwsze 24 miesiące. Jeśli jednak po tym czasie ktoś zmienił gminę zamieszkania (nor. kommune) oraz pracę, może nadal ubiegać się o odpisy z tego tytułu. Jeśli natomiast podatnik nie zmienia gminy zamieszkania, to z odpisu na mieszkanie może korzystać tylko przez pierwsze dwa lata.

Wyżywienie

O diety (kost) mogą wnioskować tylko podatnicy, którzy nie posiadają możliwości samodzielnego przygotowania  posiłków w mieszkaniu zajmowanym ze względu na miejsce pracy w Norwegii.

O prawie do odliczenia oraz jego wysokości decydują zatem faktyczne warunki mieszkaniowe. Na życzenie urzędu skarbowego podatnik musi przedstawić dokument potwierdzający, czy w mieszkaniu są warunki do przygotowania posiłków samodzielnie/nie ma warunków (wcześniej wystarczyło oświadczenie własne o zakwaterowaniu w hotelu lub baraku). Teraz należy dostarczyć kontrakt od właściciela mieszkania bądź rachunek hotelowy. Dla przykładu stawka na wyżywienie w mieszkaniu bez możliwości przygotowywania posiłków za rok 2022 wynosi 177 NOK.

Konieczność posiadania dokumentacji

Obecnie norweski urząd skarbowy nie wymaga załączania do wniosku pełnej dokumentacji poświadczającej prawa do odpisów z tytułu osiadania statusu pendler. Należy jednak wiedzieć, że trzeba je przedstawić na życzenie urzędu i do zeznania podatkowego wpisywać jedynie to, co można udokumentować. Pomagając Państwu w przygotowaniu rozliczenia rocznego w Norwegii bazujemy na przedstawionej dokumentacji.

Rozliczenie podatkowe z wykorzystaniem statusu pendler można zamówić bezpośrednio u konsultantów bądź korzystając z naszego SKLEPU ONLINE.