W letnich miesiącach podróżuje się za granicę więcej niż zwykle, zwłaszcza tam, gdzie jest przyjemny chłód. Jednak czy wiesz, że do Norwegii nie można bez zezwolenia przywozić na przykład ziemniaków? Na wywożenie ryb również jest limit, z jakiego wolno korzystać tylko dwa razy do roku. Ale to nie wszystko! Sprawdź, co i w jakich ilościach możesz zapakować do walizki, aby nie płacić cła lub akcyzy.
Norwegia to dość nietypowy kierunek na wakacje, jednak bez wątpienia – bardzo atrakcyjny. Piękne fiordy i niezwykła rzeźba terenu przyciągają zwłaszcza miłośników chłodu i wypraw górskich. Jednak zanim ruszysz na granicę, warto przypomnieć sobie, jakie limity obowiązują na norweskiej granicy.
Poniższe informacje zostały zaczerpnięte z oficjalnej strony internetowej norweskiej Służby Celnej.
Przewożenie towaru do Norwegii – jakie są ogólne zasady?
Wybierasz się do Skandynawii? Jeśli tak, to warto, byś wiedział, że na przejściu granicznym w Norwegii znajdują się dwa rodzaje przejść:
- zielone – jest przeznaczone dla osób, które deklarują, że nie przewożą przedmiotów objętych opłatą celną lub wymagających specjalnego oświadczenia,
- czerwone – tam powinny udać się osoby, które transportują towary wymagające oclenia lub specjalnego zaświadczenia.
Dzięki temu ruch na granicy odbywa się dość płynnie i nie ma niepotrzebnych kolejek.
Masz wątpliwości, czy przewożony towar powinien być oclony? Udaj się na czerwone przejście. Pracownicy służby celnej sprawdzą przedmioty i ocenią, czy wymagane są dodatkowe opłaty, czy też nie. Tam powinny skierować się również osoby, których bagaż zaginął i będzie dostarczony później. Po złożeniu zgłoszenia trzeba także wyjaśnić, co dokładnie się w nim znajdowało.
Warto pamiętać, że norweska Służba Celna, czyli Tolletaten, może przeprowadzać kontrolę osób oraz ich bagażu i pojazdów nawet bez podania konkretnej przyczyny. Na prośbę pracownika trzeba rozpakować i ponownie spakować swoje rzeczy. Co więcej, jesteś zobowiązany do udzielenia odpowiedzi na wszystkie pytania, które zostaną Ci zadane. W innym przypadku możesz narazić się na kłopoty i długie oczekiwanie na wyjaśnienie sprawy.
6000 czy 3000 NOK – przepisy celne, Norwegia, 2022 rok
Chcesz zwiedzić Skandynawię? Zanim wyruszysz w podróż, dokładnie oblicz, ile są warte przedmioty, które ze sobą przywozisz. Jeśli przebywałeś poza granicami Norwegii:
- nie krócej niż 24 godziny, możesz wwieźć ze sobą towary o łącznej wartości do 6000 NOK bez uiszczania cła i podatku akcyzowego,
- krócej niż 24 godziny, możesz jednorazowo wwieźć towary o łącznej wartości do 3000
Jeśli przekroczysz limit wartościowy wynoszący 6000 lub 3000 NOK, sam możesz zdecydować, za które towary chcesz zapłacić cło i podatek akcyzowy. Jednak jeżeli wartość danego towaru przekracza wyżej wymieniony limit, cło i podatek akcyzowy zostaną naliczone od całej wartości towaru.
Naprawa towarów za granicą, włącznie z naprawą pojazdów samochodowych, objęta jest limitem wartościowym wynoszącym 6000/3000 NOK. Jeżeli wartość naprawy przekracza ten limit, masz obowiązek uiścić ewentualne cło i akcyzę od łącznego kosztu naprawy.
Osoby, które chcą przewieźć towary stanowiące całość, nie mogą ich podzielić na części i wwieźć np. przy kilkakrotnym przekraczaniu granicy, ani też przez większą liczbę osób. Obowiązuje to również wówczas, kiedy wartość poszczególnych części jest niższa niż 6000/3000 koron norweskich. Jeżeli nie jesteś w stanie udokumentować wartości towaru, na przykład poprzez okazanie rachunku, Służba Celna (Tolletaten) ustali jego szacunkową wartość.
Czytaj więcej: Aktualne regulacje wjazdowe do Polski.
Przejazd przez granicę norweską – co można wwieźć do Norwegii?
Chcesz bez zbędnych problemów przekroczyć granicę z Norwegią? Dobrze się do tego przygotuj! Jest wiele ograniczeń zarówno w rodzaju towarów, które można przewozić, jak i w ich ilości. Limity dotyczą zwłaszcza tego:
Ile gotówki można przewieźć;
Kiedy przyjeżdżasz do Norwegii, możesz mieć przy sobie środki płatnicze o łącznej wartości 25000 NOK, czyli ok. 12000 PLN. Jeśli masz więcej niż tę sumę, musisz wypełnić formularz deklaracji. Możesz natomiast mieć przy sobie karty płatnicze, zarówno debetową, jak i kredytową. Jest to nie tylko lepszy sposób na przewiezienie dużej ilości gotówki, ale także znacznie bezpieczniejszy.
Ile alkoholu można wziąć do Norwegii;
W ramach limitu do wartości 6000/3000 NOK bez cła i podatku akcyzowego do Norwegii można wwieźć:
- napoje spirytusowe od 22 do 60% alkoholu – 1 litr,
- wino – 1,5 litra,
- piwo – 2 litry.
UWAGA: Osoby, które zastanawiają się, ile alkoholu można wwieźć do Norwegii, powinny pamiętać, że limity można wymieniać. Limit na napoje spirytusowe może zostać wymieniony na 1,5 litra wina lub piwa, drinków i cydru. Istnieje również możliwość wymiany całego limitu wyrobów tytoniowych na alkohol.
Ile papierosów można przewieźć do Norwegii;
Osoby, które chcą wwieźć do Skandynawii papierosy lub inne wyroby tytoniowe (np. snus), powinny pamiętać, że limity są dość restrykcyjne. Według przepisów do Norwegii można wwieźć:
- 200 sztuk papierosów,
- 250 gramów innych wyrobów tytoniowych.
Jednocześnie należy pamiętać, że aby móc wwieźć piwo, wino i wyroby tytoniowe, musisz mieć ukończone 18 lat. Natomiast aby móc przetransportować napoje spirytusowe itp. o zawartości alkoholu powyżej 22%, trzeba mieć ukończone 20 lat.
Dzieci w wieku poniżej 12 lat nie mogą wwieźć ze sobą innych produktów spożywczych niż woda mineralna, wyroby czekoladowe i słodycze bez uiszczania cła i podatku akcyzowego.
Limity na produkty żywnościowe – co można wywieźć z Norwegii i co można do niej przywieźć?
Gotówka, alkohol i wyroby tytoniowe to najczęstsze, ale nie jedyne produkty przewożone przez granicę norweską. W bagażach podróżujących znajdują się różne towary, a wiele z nich jest objętych limitami. Wśród tej grupy znajdują się:
- mięso, produkty mięsne, mleko oraz produkty mleczne;
Osoba podróżująca do Norwegii może zabrać ze sobą łącznie 10 kilogramów:
- mięsa i produktów mięsnych,
- sera,
- karm zwierzęcych z wyjątkiem karm dla psów i kotów, które nie podlegają ograniczeniu do 10 kilogramów.
Warto zadbać o to, aby przewożona żywność miała zapewnione odpowiednie warunki termiczne. Dzięki temu nie ma ryzyka, że podczas przedłużającej się kontroli coś się zepsuje.
- ryby i produkty rybne;
Od 1 stycznia 2021 roku tylko turyści, którzy poławiali w miejscach zarejestrowanych do tego celu, mają prawo wywozić z Norwegii ryby. Limit eksportowy wynosi:
- 18 kilogramów – można z niego korzystać wyłącznie dwa razy w każdym roku kalendarzowym,
- 5000 NOK na osobę – wartość ryb nie może jednorazowo przekroczyć tej kwoty.
Ryby stanowią cenny surowiec w Norwegii, dlatego ograniczenia w tej kwestii są tak znaczne.
Towary zabronione – czego nie można przewieźć do Norwegii?
W przepisach dotyczących przewozu rzeczy przez granicę znajdują się nie tylko limity odnośnie do towarów, ale także lista rzeczy zakazanych. Norwegia dba o bezpieczeństwo swoich obywateli, dlatego w przepisach tego kraju zostało szczegółowo wskazane, co nie może znaleźć się w bagażu podróżnika. Do tej grupy zaliczają się:
- narkotyki, trucizny i lekarstwa – co ważne, można przewieźć niewielkie ilości lekarstw do osobistego użytku,
- wyroby alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 60%,
- broń i amunicję,
- fajerwerki,
- ziemniaki,
- ssaki, ptaki i zwierzęta egzotyczne,
- rośliny/części roślin przeznaczone do uprawy,
- mięso, produkty mięsne, mleko oraz produkty mleczne z krajów spoza EOG – takie produkty podlegają weterynaryjnej kontroli granicznej i muszą posiadać świadectwo weterynaryjne,
- antyki oraz stare przedmioty posiadające wartość artystyczną, kulturową lub historyczną – te przedmioty nie mogą opuścić kraju bez powiadomienia specjalnych instytucji i uzyskania stosownych dokumentów.
Wymienione wyżej towary można przewieźć tylko wtedy, gdy posiada się specjalne zezwolenie.
Ograniczenia zdrowotne i fitosanitarne – jakie produkty podlegają szczególnym limitom?
Przeprowadzasz się do Norwegii i chcesz założyć tam ogród? A może uwielbiasz kwiaty doniczkowe i chcesz przywieźć do Skandynawii kilka najlepszych okazów? Warto pamiętać, że przywóz produktów rolnych podlega szczególnym ograniczeniom importowym. Mają one na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób roślin i zwierząt domowych.
W osobistym bagażu i do własnego użytku możesz przewozić mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczne, jaja oraz inne produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego z krajów członkowskich EOG, czyli Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Według obowiązujących przepisów można zabrać ze sobą maksymalnie:
- 10 kilogramów owoców, jagód i warzyw – pamiętaj, że wyjątkiem od tej zasady są ziemniaki;
- 25 sztuk kwiatów ciętych;
- 3 kilogramy cebulek i sadzonek kwiatowych;
- 5 sztuk roślin doniczkowych (roślin domowych) z krajów europejskich;
- 50 paczek nasion porcjowanych.
Limity te nie są wprowadzone bezpodstawnie. Na przestrzeni wieków zdołano się przekonać, że wiele z pozoru niegroźnych gatunków roślin w kraju rodzimym okazało się niezwykle ekspansywnymi na obcym terenie. Taka sytuacja doprowadziła do wymierania wielu rzadkich okazów. Co więcej, wraz z roślinami często podróżowały ich szkodniki, które zaczynały niszczyć uprawy, lasy itp. Z tego powodu w Norwegii przepisy dotyczące przewozu różnych gatunków kwiatów, warzyw czy bylin są tak restrykcyjne.
Czytaj więcej: Rejestracja auta w Norwegii krok po kroku.
Pojazdy samochodowe zarejestrowane w innym państwie – czy można z nich korzystać w Norwegii?
Zamierzasz pojechać do Norwegii samochodem? Możesz to zrobić drogą lądową przez Danię i Szwecję lub morską – promem. Jednak zanim wyruszysz w drogę, warto zapamiętać, że istnieją osobne przepisy dotyczące korzystania w Norwegii z pojazdów samochodowych zarejestrowanych w innym państwie. Naruszenie tych przepisów jest surowo karane.
Każdy właściciel samochodu, który przekracza granicę norweską, powinien:
- mieć przy sobie potwierdzenie zakupu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej oraz autocasco, dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy i dowód tożsamości,
- wyposażyć auto w niezbędne przedmioty, czyli trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową. Zalecane jest, aby w każdym samochodzie znalazła się gaśnica i apteczka.
Zimą dodatkowo trzeba mieć opony zimowe, jednak warto pamiętać, że nawet wiosną i jesienią mogą być one potrzebne, zwłaszcza w północnej części Norwegii.
Wyjazd do Norwegii może być świetnym doświadczeniem! Pamiętaj tylko o odpowiednim przygotowaniu, a unikniesz nieprzyjemnych sytuacji na granicy i spokojnie ją przekroczysz.