Becikowe w Norwegii – Engangsstønad

Urodziłaś dziecko w Norwegii? Możesz ubiegać się o jednorazową zapomogę od państwa w związku z powitaniem na świecie maleństwa. Planujesz adopcję? Skorzystaj z Engangsstønad i ciesz się z dodatkowego wsparcia.

Skorzystaj z pomocy państwa norweskiego – uzyskaj becikowe

Pomożemy Ci we wnioskowaniu o wypłatę becikowego – skontaktuj się z nami, dopełnimy wszelkich formalności po urodzeniu dziecka.

Komu przysługuje becikowe w Norwegii?

Świadczenie przysługuje matkom należącym do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, które nie wypracowały sobie prawa do zasiłku macierzyńskiego lub samotnym ojcom będącym w podobnej sytuacji. Zasiłek przysługuje na każde urodzone lub adoptowane dziecko (jedyny wyjątek stanowi adopcja biologicznego dziecka małżonka).

Kiedy należy więc ubiegać się o becikowe w Norwegii? W dwóch sytuacjach:

  • Bezpośrednio po narodzinach maleństwa,
  • Po adopcji dziecka poniżej 15 roku życia.

Wysokość becikowego w Norwegii

Obecna stawka becikowego Engangsstønad to 84 720 NOK. O wypłatę becikowego można wnioskować najwcześniej w 26 tygodniu ciąży, a najpóźniej 6 miesięcy po narodzinach dziecka lub bezpośrednio po adopcji. Kwota, którą otrzymuje rodzic w ramach becikowego w Norwegii jest całkowicie wolna od podatku.

Dodatkowy zasiłek za poród w domu

W Norwegii niewiele kobiet decyduje się na poród w domu – ale opcja ta, jest w pełni możliwa do przeprowadzenia. Jeśli kobieta chce rodzić w domu – musi on nastąpić w towarzystwie wykwalifikowanej położnej, specjalizującej się w porodach domowych. W przypadku porodu domowego w Norwegii, oprócz becikowego, matce dziecka przysługuje również dodatkowy zasiłek w kwocie 2920 NOK.

Jakie warunki są konieczne do uzyskania becikowego w Norwegii?

Uzyskaniem becikowego warto zająć się jeszcze przed porodem lub adopcją. Odciążymy przyszłych rodziców, wypełnimy niezbędne formalności i pomożemy w uzyskaniu Engangsstønad. Warto jednak wcześniej się przygotować, by wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać becikowe w Norwegii. Oprócz wspomnianych wcześniej wymogów, przy wnioskowaniu należy złożyć niezbędne dokumenty:

  • Registreringsbevis, czyli rejestrację pobytu w Norwegii lub oppholdstillatelse, czyli pozwolenie na pobyt,
  • Karta ciąży – dokument lekarski, który potwierdza przebieg ciąży, termin porodu i jest przetłumaczony na język norweski lub angielski,
  • Akt urodzenia lub adopcji dziecka.

Kiedy becikowe Engangsstønad należy się ojcu?

Nie tylko kobiety mogą skorzystać z becikowego w Norwegii. Zasiłek przysługuje również ojcom w poniższych przypadkach:

  • Jeśli ojciec obejmuje pełną opiekę rodzicielską nad dzieckiem z powodu śmierci matki, która wcześniej nie skorzystała z zapomogi;
  • Jeśli matka traci prawa rodzicielskie (z różnych przyczyn) i to ojciec staje jedynym prawnym opiekunem maleństwa (w takich sytuacjach becikowe w Norwegii jest wypłacane nawet w sytuacji, gdy matka wcześniej otrzymała zapomogę);
  • Gdy jako samotny ojciec podejmuje się adopcji dziecka poniżej 15 roku życia;
  • Jeśli w trakcie 53 tygodni od narodzin dziecka zostaje mu przyznana pełna opieka rodzicielska i zostaje on jedynym prawnym opiekunem dziecka.

Przygotujemy dla Ciebie podanie o jednorazową zapomogę – becikowe w Norwegii

Pomożemy Ci ustalić, jaka opcja państwowej zapomogi jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Skontaktuj się z nami – służymy wsparciem przez cały okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
info@ats-pomoc.com
Biuro w Szczecinie
+48 535 770 970
+47 930 74 855
patrycja@ats-pomoc.com
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
magda@ats-pomoc.com