Becikowe w Norwegii – Engangsstønad
Urodziłaś dziecko w Norwegii? Możesz ubiegać się o jednorazową zapomogę od państwa w związku z powitaniem na świecie maleństwa. Planujesz adopcję? Skorzystaj z Engangsstønad i ciesz się z dodatkowego wsparcia.
Urodziłaś dziecko w Norwegii? Możesz ubiegać się o jednorazową zapomogę od państwa w związku z powitaniem na świecie maleństwa. Planujesz adopcję? Skorzystaj z Engangsstønad i ciesz się z dodatkowego wsparcia.
Pomożemy Ci we wnioskowaniu o wypłatę becikowego – skontaktuj się z nami, dopełnimy wszelkich formalności po urodzeniu dziecka.
Świadczenie przysługuje matkom należącym do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, które nie wypracowały sobie prawa do zasiłku macierzyńskiego lub samotnym ojcom będącym w podobnej sytuacji. Zasiłek przysługuje na każde urodzone lub adoptowane dziecko (jedyny wyjątek stanowi adopcja biologicznego dziecka małżonka).
Kiedy należy więc ubiegać się o becikowe w Norwegii? W dwóch sytuacjach:
Obecna stawka becikowego Engangsstønad to 84 720 NOK. O wypłatę becikowego można wnioskować najwcześniej w 26 tygodniu ciąży, a najpóźniej 6 miesięcy po narodzinach dziecka lub bezpośrednio po adopcji. Kwota, którą otrzymuje rodzic w ramach becikowego w Norwegii jest całkowicie wolna od podatku.
W Norwegii niewiele kobiet decyduje się na poród w domu – ale opcja ta, jest w pełni możliwa do przeprowadzenia. Jeśli kobieta chce rodzić w domu – musi on nastąpić w towarzystwie wykwalifikowanej położnej, specjalizującej się w porodach domowych. W przypadku porodu domowego w Norwegii, oprócz becikowego, matce dziecka przysługuje również dodatkowy zasiłek w kwocie 2920 NOK.
Uzyskaniem becikowego warto zająć się jeszcze przed porodem lub adopcją. Odciążymy przyszłych rodziców, wypełnimy niezbędne formalności i pomożemy w uzyskaniu Engangsstønad. Warto jednak wcześniej się przygotować, by wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać becikowe w Norwegii. Oprócz wspomnianych wcześniej wymogów, przy wnioskowaniu należy złożyć niezbędne dokumenty:
Kobieta, która mieszka w Polsce i jest w ciąży, może także otrzymać norweskie becikowe, jeśli jej partner lub małżonek żyje i pracuje w Norwegii. Aby było to możliwe:
Następnie ciężarna otrzyma swój numer personalny, a jej pobyt zostanie zarejestrowany. Tym samym zaczynie ona przynależeć do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, a po urodzeniu dziecka będzie przysługiwać jej jednorazowa zapomoga z tego tytułu, czyli becikowe.
Nie tylko kobiety mogą skorzystać z becikowego w Norwegii. Zasiłek przysługuje również ojcom w poniższych przypadkach:
Może się zdarzyć, że mieszkając w Norwegii, urodzisz dziecko w Polsce – np. odwiedzając rodzinę. W takiej sytuacji nie spełniasz jednego z podstawowych wymogów dotyczących otrzymania becikowego – przysługuje ono tylko w przypadku porodu w norweskim szpitalu. Mimo tego możesz liczyć na zasiłek na dziecko w Norwegii, jeżeli masz członkostwo w systemie ubezpieczeń społecznych folketrygden.
Jeśli ze względu na zbyt krótki okres zatrudnienia lub zbyt niskie dochody nie możesz ubiegać się o zasiłek rodzicielski (macierzyński lub tacierzyński), otrzymasz becikowe – wystarczy, że należysz do norweskiego systemu ubezpieczeń. Jednak ta jednorazowa zapomoga wypłacana po urodzeniu dziecka nie jest jedynym świadczeniem, które Ci przysługuje.
W Norwegii na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia, przysługuje zasiłek rodzinny – barnetrygd. Jego wysokość w 2022 roku to 1676 NOK – stawka ta dotyczy podopiecznego, który ma nie więcej niż 6 lat. Wniosek o świadczenie rodzinne możesz złożyć, logując się na stronie www.nav.no. Okres oczekiwania na jego rozpatrzenie to nawet 24 miesiące. Natomiast na dzieci między 1. a 2. rokiem życia przysługuje Ci kontantstøtte – zasiłek opiekuńczy.
Przyjście na świat dziecka to ogromna radość, ale też spore wydatki. Dlatego, aby pomóc rodzicom w tym czasie, przyznawane są zasiłki z Urzędu Pracy i Pomocy Socjalnej.
Jeśli nie jesteś obywatelem Norwegii, nie masz dobrze opanowanego języka norweskiego i nie wiesz, jakie świadczenia Ci przysługują, skontaktuj się z nami, a szybko otrzymasz pomoc. Co możemy dla Ciebie zrobić?
Na pewno masz część dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o becikowe. Może jednak okazać się, że niektóre z nich są sporządzone w języku polskim. Abyś mógł je dostarczyć do NAV, muszą zostać one przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język norweski lub angielski. To zadanie możesz powierzyć nam! Współpracujemy z doświadczonymi tłumaczami, którzy w możliwie najkrótszym czasie przetłumaczą dokumentację niezbędną do otrzymania zasiłku.
Ocenimy, czy przysługuje Ci jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka. Przeanalizujemy też, czy na pewno nie możesz otrzymywać zasiłku rodzicielskiego, który byłby dla Ciebie opcją znacznie korzystniejszą finansowo.
Jeżeli nie znasz dobrze norweskiego, może okazać się, że będziesz mieć problem z wypełnieniem formularza czy załatwianiem innych dokumentów potrzebnych do becikowego. Będziemy Cię wspierać także na tym etapie ubiegania się o zapomogę.
Aby otrzymać jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka, wniosek o to świadczenie musi być wypełniony prawidłowo. Oprócz tego nie możesz zapomnieć o dołączeniu żadnego z wymaganych dokumentów. Jeśli formalności nie zostaną starannie dopełnione, wypłata zasiłku może odwlec się w czasie. Jeżeli pozwolisz nam sobie pomóc, zadbamy, aby tak się nie stało.
Skontaktuj się z nami niezależnie od tego, czy chcesz ubiegać się becikowe, zasiłek ciążowy, czy kontantstøtte. Pomożemy Ci także, jeśli nie wiesz, jakie inne norweskie świadczenia Ci przysługują. Zaufaj wiedzy i doświadczeniu naszych zaangażowanych specjalistów – otrzymasz od nas wsparcie i kompleksową pomoc!
Pomożemy Ci ustalić, jaka opcja państwowej zapomogi jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Skontaktuj się z nami – służymy wsparciem przez cały okres oczekiwania na rozpatrzenie wniosku.