Emerytura – Alderspensjon

Emerytura – wiele osób pracuje jedynie po to, by do niej dotrwać. Co w przypadku Polaków pracujących w Norwegii? Czy każdy może skorzystać z przywilejów norweskiej emerytury? Co musisz wiedzieć, aby ją uzyskać? W zależności od liczby przepracowanych lat możesz ubiegać się o emeryturę w Norwegii. Pomożemy Ci przejść przez procedurę oraz zgromadzić obowiązkowe dokumenty.

Komu przysługuje emerytura w Norwegii?

Osoby, które pracują w Norwegii dłużej niż trzy lata, zbierają kapitał emerytalny w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych. Im więcej przepracowanych lat i im wyższe dochody, tym więcej odłożonych składek i tym samym wyższa emerytura w przyszłości. Trzeba jednak wiedzieć, że do otrzymywania pełnego świadczenia emerytalnego w Norwegii trzeba mieć aż 40 lat składkowych. Jeśli jest ich mniej, zebrany kapitał będzie odpowiednio mniejszy, a tym samym świadczenie niższe.

System emerytalny w Norwegii – trzy filary

Norweski system emerytalny składa się z trzech filarów. Pierwszy – podstawowy, to emerytura z Folketrygden, czyli norweskiego odpowiednika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jest w całości wypłacana przez NAV. Drugi to emerytura od pracodawcy, czyli z funduszu, PPE na którym składaliśmy drobną część naszych dochodów z pracy na podstawie umowy podpisanej z danym funduszem. Ten filar określa się jako Obligatorisk Tjenestepensjon. Trzeci filar emerytalny stanowią nasze oszczędności emerytalne PPE, czyli składki całkowicie dobrowolne.

Wysokość emerytury w Norwegii

Obliczenie stawki emerytury państwowej w Norwegii jest podobnie skomplikowane jak w Polsce. Tak samo, jak u nas – wysokość emerytury jest zależna od wielu czynników. Wylicza się ją na podstawie zmiennych, jak:

 • Liczba lat członkowskich w Folketrygden w Norwegii oraz okres składkowy (czyli, przez ile lat płaciliśmy składki ubezpieczeniowe);
 • Okres płatności składek w innych krajach niż Norwegia;
 • Pensjonsgivende inntekt, czyli wysokość dochodu, który stanowi podstawę emerytalną;
 • Sytuacja rodzinna, stan cywilny;
 • Inne zabezpieczenia emerytalne (tj. posiadanie II i III filaru emerytalnego);
 • Rok urodzenia (w przypadku norweskiej emerytury zasady jej wyliczania są zależne od roku, w którym urodziła się osoba uprawniona do pobierania świadczeń).

Czas przejść na emeryturę w Norwegii?

Wiemy, jak trudne może być wypełnienie norweskich formalności – pomożemy Ci przejść przez ten proces krok po kroku! Pomagamy wykonać kalkulację emerytury.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę w Norwegii? 

System emerytalny w Norwegii bywa skomplikowany. Nie każdy może sobie z nim łatwo poradzić, dlatego w Pomoc w Norwegii przychodzimy ze wsparciem. Reforma z roku 2011 wprowadziła rozróżnienie różnych grup w zależności od roku urodzenia. Generalna zasada mówi, że jeśli pracowaliśmy w więcej niż jednym kraju EOG, czyli na przykład w Polsce i Norwegii, to o świadczenie aplikujemy tam, gdzie:

– mamy więcej przepracowanych lat;

– zamierzamy pobierać świadczenie.

O norweską emeryturę można zatem aplikować w Norwegii lub z Polski za pośrednictwem ZUS.

Kiedy można zacząć starać się o emeryturę w Norwegii?

Wiek emerytalny w Norwegii to 67 lat. Teoretycznie można aplikować o pobieranie wcześniejszej, częściowej emerytury już po ukończeniu 62 roku życia, jednak zwykle NAV wydaje decyzję odmowną, kierując się interesem ubezpieczonego. Większość Polaków pracujących w Norwegii nie posiada 40 lat składkowych, zatem zgromadzone przez nich składki nie są wystarczające do pobierania wcześniejszej emerytury. Wybierając je za wcześnie można by wykorzystać wszystkie składki jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, na co NAV nie pozwala.
  Chcesz uzyskać emeryturę w Norwegii?

  Nasza firma pomoże Ci złożyć wnioski oraz wykona dla Ciebie kalkulację emerytury. Zgłoś się do nas, nie zwlekaj!

  Skontaktuj się z nami