Emerytura – Alderspensjon

Emerytura – wiele osób pracuje jedynie po to, by do niej dotrwać. Co w przypadku Polaków pracujących w Norwegii? Czy każdy może skorzystać z przywilejów norweskiej emerytury? Co musisz wiedzieć, aby ją uzyskać? W zależności od liczby przepracowanych lat możesz ubiegać się o emeryturę w Norwegii. Pomożemy Ci przejść przez procedurę oraz zgromadzić obowiązkowe dokumenty.

Czas przejść na emeryturę w Norwegii?

Wiemy, jak trudne może być wypełnienie norweskich formalności – pomożemy Ci przejść przez ten proces krok po kroku! Pomagamy wykonać kalkulację emerytury.

Komu przysługuje emerytura w Norwegii?

Osoby, które pracują w Norwegii dłużej niż pięć lat (3 lata dotyczy wniosków złożonych przed 1 stycznia 2021, tutaj informacje o zmianach od 1 stycznia 2021), zbierają kapitał emerytalny w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych. Im więcej przepracowanych lat i im wyższe dochody, tym więcej odłożonych składek i tym samym wyższa emerytura w przyszłości. Trzeba jednak wiedzieć, że do otrzymywania pełnego świadczenia emerytalnego w Norwegii trzeba mieć aż 40 lat składkowych. Jeśli jest ich mniej, zebrany kapitał będzie odpowiednio mniejszy, a tym samym świadczenie niższe.

Czy mogę pobierać emeryturę mieszkając w Polsce?

Przeprowadzając się do kraju EOG lub innego kraju, z którym Norwegia zawarła umowę o ubezpieczeniu społecznym, możesz zabrać ze sobą emeryturę. W przypadku niektórych grup istnieją ograniczenia dotyczące prawa do emerytury za granicą. Dotyczy to osób ze statusem uchodźcy, mających emeryturę obliczoną na podstawie renty inwalidzkiej dla osób młodocianych.

Czy mogę odzyskać składki po wyjeździe z Norwegii?

Niestety wśród Polonii krąży mit dotyczący emerytury o możliwości wypłacenia składek z Norwegii po powrocie do Polski.

Nie istnieje takie rozwiązanie i jest całkowicie niemożliwe. Uzbierane składki w Norwegii zostaną albo wypłacone w wieku emerytalnym po złożeniu wniosku w formie emerytury, mogą też zostać przeniesione do Polski. Wszystko zależy od ilości zebranych punktów emerytalnych oraz lat pracy w Norwegii. Fakt przeniesienia/zabrania składek do Polski nie wiąże się z wypłaceneim składek podatnikowi, a z tym, że oba kraje między sobą dokonają takiego przenisienia.

Jedyne składki jakie można odyskać  to trzeci filar-innskudspensjon. Jeśli wartość uzbieranych środków jest nie większa niż 1/2 G to po osiągnięciu wieku emerytalnegomożna wypłacić składki w całości lub na kilka rat, w zależności od ubezpieczalni.

Kwoty powyżej 1/2 G wypłacane są co miesiąc, zwykle przez 10 lat.

System emerytalny w Norwegii – trzy filary

Norweski system emerytalny składa się z trzech filarów. Pierwszy – podstawowy, to emerytura z Folketrygden, czyli norweskiego odpowiednika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i jest w całości wypłacana przez NAV. Drugi to emerytura od pracodawcy, czyli z funduszu, PPE na którym składaliśmy drobną część naszych dochodów z pracy na podstawie umowy podpisanej z danym funduszem. Ten filar określa się jako Obligatorisk Tjenestepensjon. Trzeci filar emerytalny stanowią nasze oszczędności emerytalne PPE, czyli składki całkowicie dobrowolne.

Wysokość emerytury w Norwegii

Obliczenie stawki emerytury państwowej w Norwegii jest podobnie skomplikowane jak w Polsce. Tak samo, jak u nas – wysokość emerytury jest zależna od wielu czynników. Wylicza się ją na podstawie zmiennych, jak:

  • Liczba lat członkowskich w Folketrygden w Norwegii oraz okres składkowy (czyli, przez ile lat płaciliśmy składki ubezpieczeniowe);
  • Okres płatności składek w innych krajach niż Norwegia;
  • Pensjonsgivende inntekt, czyli wysokość dochodu, który stanowi podstawę emerytalną;
  • Sytuacja rodzinna, stan cywilny;
  • Inne zabezpieczenia emerytalne (tj. posiadanie II i III filaru emerytalnego);
  • Rok urodzenia (w przypadku norweskiej emerytury zasady jej wyliczania są zależne od roku, w którym urodziła się osoba uprawniona do pobierania świadczeń).

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać emeryturę w Norwegii? 

System emerytalny w Norwegii bywa skomplikowany. Nie każdy może sobie z nim łatwo poradzić, dlatego w Pomoc w Norwegii przychodzimy ze wsparciem. Reforma z roku 2011 wprowadziła rozróżnienie różnych grup w zależności od roku urodzenia. Generalna zasada mówi, że jeśli pracowaliśmy w więcej niż jednym kraju EOG, czyli na przykład w Polsce i Norwegii, to o świadczenie aplikujemy tam, gdzie:

– mamy więcej przepracowanych lat;

– zamierzamy pobierać świadczenie.

O norweską emeryturę można zatem aplikować w Norwegii lub z Polski za pośrednictwem ZUS.

Kiedy można zacząć starać się o emeryturę w Norwegii?

Wiek emerytalny w Norwegii to 67 lat. Teoretycznie można aplikować o pobieranie wcześniejszej, częściowej emerytury już po ukończeniu 62 roku życia, jednak zwykle NAV wydaje decyzję odmowną, kierując się interesem ubezpieczonego. Większość Polaków pracujących w Norwegii nie posiada 40 lat składkowych, zatem zgromadzone przez nich składki nie są wystarczające do pobierania wcześniejszej emerytury. Wybierając je za wcześnie można by wykorzystać wszystkie składki jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, na co NAV nie pozwala.

Chcesz uzyskać emeryturę w Norwegii?

Nasza firma pomoże Ci złożyć wnioski oraz wykona dla Ciebie kalkulację emerytury. Zgłoś się do nas, nie zwlekaj!

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
info@ats-pomoc.com
Biuro w Szczecinie
+48 535 770 970
+47 930 74 855
patrycja@ats-pomoc.com
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
magda@ats-pomoc.com