Komu przysługuje zasiłek chorobowy lub przejściowy?
Zasiłek chorobowy w Norwegii to rekompensata dla utraty części dochodów spowodowanych chorobą. Należy się wszystkim osobom będącym członkami norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, które w Norwegii przepracowały przynajmniej 4 tygodnie. Osobne zasady dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą oraz freelancerów.
Zasiłek przejściowy (AAP) to świadczenie, które chory pobiera po okresie zasiłku chorobowego, o ile jego stan zdrowia nie pozwala jeszcze na powrót do pracy. Zasada ogólna mówi, że mogą je pobierać jedynie osoby mające co najmniej trzyletni staż w systemie norweskiego zabezpieczenia społecznego, ale od tej reguły istnieją wyjątki.
Utrata pracy i choroba to sytuacje, w których potrzebujesz dodatkowego wsparcia finansowego. Gwarantują je odpowiednio zasiłek dla bezrobotnych i chorobowy, czyli sykepenger.
Zasiłek chorobowy a pobyt w Polsce
Do świadczenia zasiłku chorobowego na norweskich warunkach mamy prawo także podczas czasowego pobytu poza Norwegią. Oznacza to, że jeśli pracownik przebywa w Polsce podczas zwolnienia lekarskiego, musi przesłać stosowną dokumentację do norweskiego oddziału NAV dla obcokrajowców.
Co warto wiedzieć o zasiłku chorobowym w Norwegii?
- Korzystając z zasiłku chorobowego, można uzyskiwać 100% norweskiej pensji nawet przez 52 tygodnie.
- Zasiłek uprawnia do odbywania leczenia bez utraty dochodów.
- Leczenie w trakcie zasiłku chorobowego w Norwegii można odbywać także w Polsce.
Ile wynosi zasiłek chorobowy w Norwegii?
Kto płaci za zwolnienie lekarskie w Norwegii? Za pierwsze 16 dni zwolnienia chorobowego płaci pracodawca, za kolejne NAV. W Norwegii respektuje się zwolnienia pochodzące z zagranicy, jednak wysyłanie takowych powinno się odbywać zgodnie z ustalonymi regułami. Istnieje również możliwość przeniesienia leczenia z Norwegii do Polski. Wysokość wypłacanego zasiłku chorobowego w Norwegii powinna odpowiadać dochodowi pracownika, który uzyskał bezpośrednio przed udaniem się na zwolnienie.
To, ile wyniesie Twoje chorobowe w Norwegii, zależy także od rodzaju otrzymanego zwolnienia lekarskiego. Lekarz w tym kraju może wystawić gradert sykmelding. Jest to zwolnienie częściowe – jeśli je otrzymasz, będziesz mógł pracować w określonym na nim wymiarze czasu pracy. Możesz dostać np. gradert sykmelding 50%. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany zapłacić Ci 50% Twojego wynagrodzenia, natomiast jego drugą połowę otrzymasz od NAV – będzie to Twój zasiłek chorobowy.
Jakie dokumenty są wymagane do uzyskania zasiłku chorobowego lub przejściowego w Norwegii?
Aby ubiegać się o sykpenger, czyli norweski zasiłek chorobowy, należy mieć udokumentowaną niezdolność do pracy. Można to wykazać poprzez dostarczenie do NAV oświadczenia własnego o chorobie, czyli egenmelding lub przekazując zwolnienie od lekarza.
Zwolnienie lekarskie i chorobowe w Norwegii
Jeżeli zachorujesz w Norwegii, otrzymasz od lekarza sykmelding, czyli zwolnienie lekarskie. Może mieć ono postać:
- papierową – na takim druku znajduje się część „D”. Dotyczy ona przyznania zasiłku chorobowego. Jeśli otrzymasz zwolnienie papierowe, to musisz dostarczyć je do NAV i do swojego pracodawcy. Dotyczy to dokumentu wydanego zarówno przez norweskiego, jak i polskiego lekarza,
- elektroniczną – właśnie w ten sposób wystawia się dziś najczęściej zwolnienia lekarskie w Norwegii. Są one wysyłane na profil pacjenta założony w NAV. Chory ma obowiązek drogą elektroniczną przesłać zwolnienie jedynie do pracodawcy.
Zwolnienie lekarskie może wystawić lekarz rodzinny, ale możesz otrzymać je także w szpitalu lub w legevakt, czyli korzystając z pomocy doraźnej.
Ile się czeka na wypłacenie chorobowego z Norwegii?
Niestety pieniądze z tytułu świadczenia chorobowego nie trafiają od razu na konto chorego. Mimo że nie trzeba na czekać tak długo, jak np. na zasiłek rodzinny, wypłata może nastąpić dopiero po kilku miesiącach.
To, ile się czeka na wypłacenie chorobowego z Norwegii, zależy w dużej mierze od tego, czy zwolnienie zostało wystawione przez tamtejszego, czy polskiego lekarza. W tym drugim przypadku czas oczekiwania na wypłatę pieniędzy może być znacznie dłuższy. Mimo że na stronie NAV znajduje się informacja, że wnioski o zasiłki chorobowe z tytułu zagranicznych zwolnień powinny zostać rozpatrzone po maksymalnie 9 tygodniach od ich złożenia w urzędzie, zdarza się jednak, że trwa to nawet kilkanaście tygodni.
Kiedy NAV wypłaca pieniądze w przypadku zwolnienia wystawionego przez norweskiego lekarza? W takiej sytuacji sykepenger trafia na konto świadczeniobiorcy po ok. 4 tygodniach
Zasiłek dla bezrobotnych po zwolnieniu lekarskim w Norwegii
W Norwegii możesz otrzymać zasiłek chorobowy także jeśli tymczasowo nie masz pracy. Przysługuje Ci on do 4 tygodni od dnia utraty pracy. Wtedy też otrzymujesz świadczenie wynoszące 65% kwoty Twojego wynagrodzenia brutto – a nie 100%, jak wtedy gdy pracujesz.
Jeśli chcesz ponownie otrzymać zasiłek dla bezrobotnych po zwolnieniu lekarskim z Norwegii, skontaktuj się z NAV. Może okazać się, że konieczne będzie złożenie wniosku o wznowienie wypłacania świadczenia.
Chorobowe w Norwegii – w czym możemy Ci pomóc?
Bywa, że czas rozpatrywania wniosku przez NAV znacznie się wydłuża. Jeśli nie chcesz pozostać bez środków do życia na wiele tygodni, skontaktuj się z nami.
Aby otrzymać zasiłek chorobowy na podstawie polskiego zwolnienia lekarskiego, należy uzbroić się w cierpliwość. Konieczne jest dostarczenie do NAV dokumentów z Polski.
Zdarza się, że mimo upływu tygodni informacja o przyznaniu zasiłku nie nadchodzi. Wtedy najlepszym sposobem na wyjaśnienie swojej sytuacji jest kontakt z norweskim urzędem. Można to zrobić, logując się na swój profil utworzony na NAV i wysyłając stosowną wiadomość. Innym sposobem jest kontakt telefoniczny z urzędem.
Takie załatwianie spraw wymaga zarówno bardzo dobrej znajomości języka norweskiego, jak i obowiązujących w tym kraju przepisów. To samo dotyczy sytuacji składania wniosku o norweską rentę czy emeryturę. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby jak najszybciej dostać świadczenie z tytułu niezdolności do pracy, zgłoś się do nas! Pomożemy Ci w załatwieniu formalności i kontaktach z urzędem oraz doradzimy.