Zasiłek chorobowy w Norwegii

Sykepenger, czyli zasiłek chorobowy w Norwegii, to wsparcie finansowe, które można uzyskać z powodu utraty dochodów, spowodowanych m.in. długotrwałą chorobą bądź urazem. Zasiłek chorobowy w Norwegii, podobnie jak zasiłek przejściowy (Arbeidsavklaringspenger, w skrócie AAP), to świadczenie mające zastąpić dochód z pracy w wypadku, gdy stan zdrowia pracownika nie pozwala na kontynuowanie obowiązków zawodowych.

Pomagamy w uzyskaniu zasiłku chorobowego i przejściowego

Wspólnie przejdziemy przez wszystkie formalności, byś mógł korzystać ze wsparcia finansowego podczas leczenia

Komu przysługuje zasiłek chorobowy lub przejściowy?

Zasiłek chorobowy w Norwegii to rekompensata dla utraty części dochodów spowodowanych chorobą. Należy się wszystkim osobom będącym członkami norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, które w Norwegii przepracowały przynajmniej 4 tygodnie. Osobne zasady dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą oraz freelanserów.

Zasiłek przejściowy (AAP) to świadczenie, które chory pobiera po okresie zasiłku chorobowego, o ile jego stan zdrowia nie pozwala jeszcze na powrót do pracy. Zasada ogólna mówi, że mogą je pobierać jedynie osoby mające co najmniej trzyletni staż w systemie norweskiego zabezpieczenia społecznego, ale od tej reguły istnieją wyjątki.

Zasiłek chorobowy a pobyt w Polsce

Do świadczenia zasiłku chorobowego na norweskich warunkach mamy prawo także podczas czasowego pobytu poza Norwegią. Oznacza to, że jeśli pracownik przebywa w Polsce podczas zwolnienia lekarskiego, musi przesłać stosowną dokumentację do norweskiego oddziału NAV dla obcokrajowców.

Co warto wiedzieć o zasiłku chorobowym w Norwegii?

  • Korzystając z zasiłku chorobowego można uzyskiwać 100% norweskiej pensji nawet przez 52 tygodnie;
  • Zasiłek uprawnia do odbywania leczenia bez utraty dochodów;
  • Leczenie w trakcie zasiłku chorobowego w Norwegii można odbywać także w Polsce.

Ile wynosi zasiłek chorobowy w Norwegii?

Za pierwsze 16 dni zwolnienia chorobowego płaci pracodawca, za kolejne NAV. W Norwegii respektuje się zwolnienia pochodzące z zagranicy, jednak wysyłanie takowych powinno się odbywać zgodnie z ustalonymi regułami. Istnieje również możliwość przeniesienia leczenia z Norwegii do Polski. Wysokość wypłacanego zasiłku chorobowego w Norwegii powinna odpowiadać dochodowi pracownika, który uzyskał bezpośrednio przed udaniem się na zwolnienie.

Jakie dokumenty są wymagane do uzyskania zasiłku chorobowego lub przejściowego w Norwegii?

Aby ubiegać się o Sykpenger, czyli norweski zasiłek chorobowy, należy mieć udokumentowaną niezdolność do pracy. Można to wykazać poprzez dostarczenie do NAV oświadczenia własnego o chorobie, czyli egenmelding lub przekazując zwolnienie od lekarza.

Potrzebujesz zasiłku chorobowego lub przejściowego w Norwegii?

Skontaktuj się z nami – pomożemy Ci uzyskać przysługujące z zasiłku pieniądze!

Masz dodatkowe pytanie lub chcesz zamówić usługę? Skontaktuj się z nami!

Biuro w Stargardzie
tel. +48 91 836 98 76
info@ats-pomoc.com
Biuro w Szczecinie
+48 535 770 970
+47 930 74 855
patrycja@ats-pomoc.com
Biuro w Trondheim
+47 463 73 730
magda@ats-pomoc.com