Gravferdsstonad – zwrot kosztów pogrzebu w Norwegii
Aby ubiegać się o zwrot kosztów pogrzebu oraz dofinansowanie po śmierci bliskiej osoby, należy wypełnić stosowny formularz – Krav om gravferdsstønad. Wiele osób ma problemy z prawidłowym wypełnieniem formalności – wtedy z pomocą przychodzimy ATS Pomoc w Norwegii. Wskażemy Ci odpowiedni wniosek, pomożemy w zapoznaniu się z jego treścią, a także w zgromadzeniu odpowiednich dokumentów.
Zasiłek pogrzebowy wynosi 24 734 NOK (dane na styczeń 2020 r.) i jest uzależniony od wysokości poniesionych kosztów związanych z pochówkiem. Na jego wysokość ma wpływ majątek posiadany przez zmarłego, a w sytuacji, gdy zmarły posiadał małżonka, również majątek małżonka.
Renta wdowia po zmarłym członku rodziny
W Norwegii oprócz tradycyjnego zasiłku pogrzebowego można skorzystać także z gjenlevendepensjon, czyli tzw. renty wdowiej. Celem tego zasiłku jest zapewnienie rodzinie dodatkowych środków po śmierci bliskiej osoby. Renta wdowia przyznawana jest współmałżonkowi osoby zmarłej, jeśli:
- małżeństwo trwało minimum 5 lat lub w związku były dzieci,
- zmarły w ciągu ostatnich 3 lat należał do folketrygden, czyli Norweskiego Systemu Ubezpieczeń Społecznych,
- współmałżonek wychowuje dzieci osoby zmarłej, pochodzące z poprzedniego związku, a opieka trwa minimum 5 lat.
Z renty wdowiej mogą skorzystać także osoby, które żyły w konkubinacie, ale miały wspólne dzieci. O zasiłek ubiegać się mogą byli małżonkowie, jeśli małżonek osoby zmarłej nie zawarł nowego związku lub od rozwodu minęło mniej niż 5 lat, a związek trwał 25 lat lub 15 lat, jeśli pojawiły się wspólne dzieci.
Gjenlevendepensjon zapewnia dochód małżonkowi osoby zmarłej, a wysokość renty wdowiej obliczana jest przez NAV indywidualnie. Z renty po zmarłym można korzystać do czasu ponownego zamążpójścia, rozpoczęcia nowego związku nieformalnego lub urodzenia dziecka z nowym partnerem. Prawo do wdowiej renty ulega przedawnieniu, jeżeli osoba pobierająca świadczenie wypracuje sobie prawo do emerytury.
Ile kosztuje transport zwłok z Norwegii do Polski?
Gdy bliski umiera w Norwegii, rodzina najczęściej decyduje się na sprowadzenie zwłok z zagranicy. Nie jest to najprostsze rozwiązania i wymaga dopełnienia szeregu formalności i procedur. Czy można samemu przewieźć prochy zmarłego? Kto pokrywa koszty sprowadzenia zwłok z zagranicy? Zgodnie z prawem, urnę może przewieźć każdy, kto posiada odpowiednią zgodę (czyli uprawnienie do sprowadzenia zwłok z zagranicy), którą my w ATS Pomoc w Norwegii pomagamy uzyskać.
Dokumenty niezbędne do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy
Jakie dokumenty są potrzebne do ubiegania się o zasiłek pogrzebowy?
- Akt zgonu,
- Rachunek z zakładu pogrzebowego,
- Potwierdzenie kosztów nagrobka oraz wszelkich innych kosztów komunalnych,
- Potwierdzenie kosztów transportu zwłok z zagranicy (z dokładnym wyszczególnieniem kilometrów, danych przewoźnika oraz adresem),
- Skattemelding, czyli deklaracja podatkową zmarłego.
W przypadku, gdy osoba zmarła przebywała w związku małżeńskim lub miała dzieci – istotne jest także zeznanie podatkowe osoby owdowiałej.