Skip to main content

Zasiłek rodzinny w Norwegii – Barnetrygd

Norweski zasiłek rodzinny to jedno z podstawowych świadczeń, o które ubiegać się mogą osoby pracujące w Norwegii. Barnetrygd przyznawany jest rodzicom i opiekunom dzieci w wieku poniżej 18 roku życia.

Odzyskamy dla Ciebie pieniądze z zasiłku rodzinnego za 3 lata wstecz

Skontaktuj się z nami – sprawdzimy, czy masz możliwość uzyskać dodatkowe środki finansowe w ramach barnetrygd.

Warunki dla przyznania zasiłku rodzinnego w Norwegii

Barnetrygd to obok funkcjonującego w Norwegii zasiłku opiekuńczego, jedno z podstawowych świadczeń socjalnych na dzieci, z których skorzystać mogą osoby aktywnie pracujące i mieszkające na terenie Norwegii. Jakie są warunki do spełnienia dla zasiłku rodzinnego?

  • Aby otrzymać barnetrygd należy osiągać dochód lub pobierać świadczenia zastępcze w Norwegii. Szansę na zasiłek rodzinny ma każda osoba posiadająca umowę o pracę, prowadząca działalność gospodarczą lub pobierająca zasiłki – rodzicielski, chorobowy, rehabilitacyjny, pielęgnacyjny oraz dla bezrobotnych.
  • Pod uwagę w ramach zasiłku rodzinnego w Norwegii brane są te osoby, które opłacają składkę na ubezpieczenie społeczne w Norwegii, czyli tzw. trygdeavgift.
  • Warunkiem koniecznym do spełnienia jest stałe zameldowanie w Norwegii aplikującego.

Jak długo można pobierać zasiłek rodzinny?

Śmiało można uznać, że barnetrygd to norweski odpowiednik polskiego programu 500+. Zasiłek wypłacany jest na dzieci do 18 roku życia. Dodatkowo rodzic może starać się o tzw. wyrównanie nawet do 3 lat wstecz. Nie wiesz, jak podejść do wypełniania wniosków o zasiłek rodzinny w Norwegii? Pomożemy Ci wypełnić wszelkie formalności związane z barnetrygd.

Wysokość zasiłku rodzinnego w Norwegii

Od marca 2019 stawka zasiłku rodzinnego na dziecko w Norwegii wynosi 1054 NOK miesięcznie. Ile można zyskać zasiłku? Ponad 200 tysięcy NOK na każde dziecko przez cały okres 18 lat. To ogromne wsparcie dla rodziców oraz pomoc dla dzieci.

Co należy wiedzieć o tym, ile wynosi zasiłek rodzinny w Norwegii? Stawka zasiłku barnetrygd jest wypłacana w zależności od NAV: co miesiąc lub jednorazowo, za okres kilku miesięcy łącznie.

Samotni rodzice mogą starać się o przyznanie tzw. zasiłku rozszerzonego – utvidet barnetrygd, który wynosi dodatkowe 1054 NOK.

Co w przypadku, gdy rodzice pobierają także 500+ w Polsce? 

Zasiłek rodzinny w Norwegii jest to odpowiednik polskiego świadczenia wychowawczego 500+. Osoby, które starają się o przyznanie zasiłku barnetrygd w Norwegii, podlegają tzw. ustaleniu, który kraj ma pierwszeństwo do wypłacania świadczeń dodatkowych na dzieci.

W sytuacji, gdy jeden z rodziców przebywa i pracuje w Norwegii, a drugi nie pracuje i zajmuje się dziećmi w Polsce – wypłata zasiłku rodzinnego przysługuje Norwegii.

Jeżeli mama z dziećmi przebywa w Polsce i to właśnie w tym kraju ma odprowadzane składki społeczne z tytułu zatrudnienia, bezrobocia lub Krus – to pierwszeństwo ma kraj, w którym mieszkają dzieci. Norwegia wypłaca w takim przypadku różnicę.

Dokumenty wymagane do zasiłku Barnetrygd

Dla niektórych rodziców najbardziej problematyczne przy ubieganiu się o zasiłek rodzicielskich jest dopełnienie wszystkich formalności. Nie wiesz, jakie dokumenty są wymagane? Pomożemy Ci je zebrać i złożyć do NAV.

  • Akt urodzenia dziecka bądź dzieci – ważne jest, aby znajdował się na druku unijnym i był przetłumaczony na język norweski bądź angielski.
  • Akt małżeństwa – dokument może być złożony, ale nie musi! Zasiłek rodzinny w Norwegii przysługuje także osobom, które nie są po ślubie lub samotnie wychowują dziecko.
  • Kopia wszystkich dotychczasowych umów o pracę, ale także decyzji w sprawie innych zasiłków pobieranych w Norwegii – dokumety te mają poświadczyć okresy zatrudnienia, za jakie ma być wypłacony zasiłek rodzinny.
  • Sammenstilling fra arbeidsgiver, czyli kopie wszystkich rozliczeń rocznych, za lata, za które ma zostać wypłacony barnetrygd.
  • Pozwolenie na pobyt lub pobyt w Norwegii.
  • Dokument tożsamości osoby, która ubiega się o zasiłek rodzinny.