Trzy na cztery osoby, jakie w roku 2020 osiągnęły dochody w Norwegii, zapłaciły za dużo podatku, mają zatem pieniądze do zwrotu. Kiedy mogą się ich spodziewać na swoich kontach?
Norweski Urząd Podatkowy w nadchodzących miesiącach zwróci podatnikom aż 32 miliardy NOK. Większość podatników powinna otrzymać zwrot nadpłaconego podatku pomiędzy drugą połową kwietnia a czerwcem.
Kiedy podatnicy otrzymają zwrot?
Podatnik, który złoży zeznanie (niektórzy muszą to zrobić wspólnie z małżonkiem), może się spodziewać, iż wynik rozliczenia, czyli skatteoppgjøret, pojawi się w systemie elektronicznym po upływie mniej więcej dwóch tygodni. Wtedy też pieniądze powinny się znaleźć się na koncie. Osoby, których zeznania podatkowe zostaną poddane kontroli, będą musiały poczekać dłużej.
Ci podatnicy, którzy nie zdecydują się na sprawdzenie swojego zeznania i złożenie go, poczekają na wynik aż do czerwca. Osoby, jakie wciąż składają zeznania w formie papierowej, otrzymają skatteoppgjøret, a tym samym ewentualny zwrot podatku, dopiero w sierpniu.
Podatek do zapłacenia (restskatt)
W tym roku milion podatników w Norwegii musi dopłacić podatek, bowiem przez cały rok odprowadzali zbyt małe zaliczki. W sumie podatnicy wpłacą na konta urzędu około 24 miliardów NOK. Konieczność dopłaty może wynikać z wielu przyczyn – nieodpowiednio dopasowanej karty podatkowej czy zmiany w zarobkach w przeciągu minionego roku podatkowego. Niektórzy nie będą mogli odliczyć dojazdów z domu do pracy, bowiem pracowali z domu, inni zaś zapłacili mniejsze niż zwykle odsetki od posiadanych kredytów.
Informacja o tym, gdzie i kiedy należy wpłacić należną różnicę w podatku, będzie się znajdowała na rozliczeniu finalnym, czyli skatteoppgjøret.
Kontrola i uzupełnienie danych
Urząd skarbowy uczula podatników, by dokładnie sprawdzili wszystkie dane znajdujące się na skattemelding. Chociaż zeznanie jest wstępnie wypełnione danymi, jakie urząd otrzymał wcześniej od pracodawców i innych płatników, nie jest wypełnione całkowicie i może zawierać błędy. Większość należnych ulg, informacje o dodatkowych wpływach oraz informacje o majątku posiadanym za granicą należy wpisać samodzielnie.
Osoby nie posiadające działalności gospodarczej powinny odesłać zeznanie podatkowe do 30 kwietnia. Jak co roku, termin można przełożyć o miesiąc, ale trzeba w tym celu złożyć stosowny wniosek.