Skip to main content

Od 16 marca podatnicy w Norwegii zaczną otrzymywać w systemie elektronicznym swoje wstępne rozliczenia podatkowe.

Już w przyszłym tygodniu w Norwegii rozpocznie się sezon na rozliczenia podatkowe za rok 2020! Norweski Urząd Skarbowy (Skatteetaten) informuje, że wstępne zeznania podatkowe (skattemelding) będą się pojawiały w systemie Altinn od 16 marca do 7 kwietnia. Jeśli zatem nie otrzymasz powiadomienia o skattemelding za rok 2020 w pierwszym dniu, nie masz powodu do niepokoju – nadejdzie ono w jednej z kolejnych tur.

Powiadomienie o dostępności rozliczenia w systemie elektronicznym otrzymasz w formie maila lub smsa. Tylko te osoby, które nie są zarejestrowane jako użytkownicy elektroniczni, otrzymają swój skattemeldingen w postaci tradycyjnej, czyli jako dokument przesłany listownie.

Co należy zrobić?

Pamiętaj, wstępne rozliczenie podatkowe przesłane przez urząd skarbowy nie uwzględnia wszystkich należnych ci ulg i może zawierać błędy. Urząd sporządza je na podstawie informacji przesłanych przez pracodawców i ewentualnie innych płatników (np. NAV). Zeznanie należy w terminie sprawdzić, bowiem za jego poprawność odpowiada podatnik, i ewentualnie wprowadzić poprawki oraz aplikować o należne ulgi podatkowe.

Kto otrzyma zeznanie podatkowe na końcu?

W tym roku wiele osób otrzyma odmienne niż wcześniej typy zeznania podatkowego. Należą do nich między innymi małżonkowie osób prowadzących działalność gospodarczą, a także marynarze i rybacy.

Norweski Urząd Skarbowy informuje, że w ostatniej kolejności zeznanie otrzymają podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i ich małżonkowie, mieszkańcy Svalbadu oraz dyplomaci. Do 7 kwietnia mogą też czekać na zeznanie spadkobiercy osób, które zmarły w roku podatkowym 2020.

Kiedy podatnik otrzyma zwrot?

Zwrot podatkowy powinien pojawić się na koncie bankowym podatnika w ciągu dwóch tygodni od złożenia zeznania. Żeby tak się stało, musi jednak zostać spełnione kilka warunków, w tym:

– wykorzystanie nowego typu zeznania;

– jeśli dana osoba rozlicza się wspólnie z małżonkiem, zeznanie małżonka również powinno znaleźć się w systemie;

– podatnik nie posiada niezapłaconych długów;

– zeznanie podatnika nie zostało przydzielone do puli zeznań kontrolowanych.

Jednocześnie norweski urząd skarbowy uczula, iż sytuacja związana z pandemią może w znaczący sposób wpłynąć na wysokość oczekiwanego zwrotu. Zwolnienia, postojowe czy przerwy w pracy, ale także na przykład niższe niż zwykle odsetki od kredytów mogły sprawić, iż dochody podatnika w roku 2020 wyglądały inaczej, niż przewidywał jeszcze przed pandemią koronawirusa powodującego COVID-19. Tegoroczny sezon rozliczeń podatkowych będzie zatem okresem pod wieloma względami wyjątkowym.