Skip to main content

Maj to ważny miesiąc dla przedsiębiorców w Norwegii. W tym okresie należy złożyć roczne zeznanie podatkowe, a za brak sumienności grożą kary finansowe.  

Każda osoba prowadząca w Norwegii działalność ma obowiązek rozliczyć podatek dochodowy do 31 maja po zakończonym roku podatkowym. Już w kwietniu właściciele firm otrzymali elektroniczne wstępne zeznanie podatkowe. Na podstawie informacji zawartych w rozliczeniach wstępnych dane dotyczące wszystkich przychodów oraz odpisów i majątku podatnika zostają wpisane we wstępne rozliczenie podatkowe (skattemelding). Obowiązkiem podatnika jest sprawdzenie poprawności wszystkich danych, zarówno tych o przychodach, jak i odpisach od podatku. Następnym krokiem jest wykonanie rocznego rozliczenia firmy.   

W przypadku firm jednoosobowych rozliczenie firmy oraz jej właściciela wykonujemy na jednym formularzu i na nim wprowadzamy też odpisy od podatku dla właścicieli. W przypadku spółek takie rozliczenie podzielone jest na dwa formularze- dla właścicieli spółek uwzględniając odpisy podatkowe oraz dla spółki- uwzględniając odpisy od podatku dochodowego, czyli koszty firmowe. Jest cały szereg odpisów od podatku, z których osoba prowadząca działalność w Norwegii może skorzystać. 

Formalne zmiany 

W tym roku norweski Urząd Podatkowy wprowadził kilka nowości w rozliczeniach podatkowych dla firm. W następnych latach zmian ma być więcej. Celem jest uproszczenie zeznań podatkowych dla użytkowników i upowszechnienie „standaryzowanego formatu elektronicznego”. 

Właściciele firm jednoosobowych muszą złożyć zeznanie w nowym formacie albo poprzez system księgowy albo poprzez stronę internetową skatteetaten.no. Osoby używające systemów księgowych muszą sprawdzić, czy ich system jest kompatybilny z systemem urzędu i daje możliwość złożenia zeznania. Aby się tego dowiedzieć, można się skontaktować z firmą, która obsługuje używany przez przedsiębiorcę program. Wciąż można też złożyć zeznanie droga tradycyjną, jednak pod warunkiem, że działalność jednoosobowa nie ma obowiązku korzystania z usług rewizora, co dotyczy firm mających bardzo duże dochody, majątek oraz ponadprzeciętną liczbą wyrobionych roboczogodzin).  

W przypadku spółek wprowadzone przez urząd zmiany formalne też będą widoczne. Większość firm tego rodzaju będzie składać zeznania roczne już za pośrednictwem używanego przez siebie programu księgowego (regnskaps- eller årsoppgjørssystem).  

Kary dla spóźnialskich 

Przedsiębiorcy w Norwegii powinni pamiętać, że norwescy ustawodawcy traktują ich nieco inaczej niż osoby fizyczne. Podczas gdy podatnicy nieprowadzący działalności mają możliwość pozostawienia rocznego zeznania podatkowego bez zmian i zostanie ono uznane za wiążące po upływie wyznaczonego terminu, przedsiębiorcy muszą sporządzić dopełnić tego obowiązku pod groźbą kary. Urząd Skarbowy ma prawo nakładać karę za każdy dzień spóźnienia. W tym roku pełną stawkę dzienną ustalono na 1243 NOK. Kara za brak złożenia zeznania podatkowego w terminie to połowa ustawowej stawki dziennej. Maksymalna kwota kary to 62 150 NOK.  

Rozlicz się wspólnie z nami 

Korzystając z usług ATS Pomoc w Norwegii dla firm, masz pewność, iż wszystkie sprawy podatkowe Twojej firmy zostaną załatwione przepisowo i na czas. Dodatkowo zadbamy o to, abyś skorzystał ze wszystkich przysługujących Ci ulg i odpisów.  

Masz do wykonania rozliczenie roczne firmy? Zgłoś się do jednego z naszych biur bądź zamów usługę w naszym sklepie online.