Skip to main content

14 marca norweski Urząd Skarbowy Skatteetaten zacznie rozsyłać do podatników wstępne rozliczenia podatkowe wymagające sprawdzenia i ewentualnej korekty. Dotrzymywanie terminów ma szczególne znaczenie dla tych osób, które jednocześnie są polskimi rezydentami i powinny zaraportować swój dochód w Polsce.  

Zbieramy już zamówienia na zeznania podatkowe za rok 2022. Nie czekaj do ostatniej chwili, złóż zlecenie zanim zrobią to inni. Dzięki temu w spokoju skompletujesz niezbędną dokumentację i na czas uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące Twojej sytuacji podatkowej. Unikniesz też stresu związanego z odkładaniem nielubianych zadań na ostatni moment. Pod koniec kwietnia wszyscy nasi doradcy podatkowi dwoją się i troją, aby pomóc spóźnialskim, zatem najlepszy czas, by zyskać ich niepodzielną uwagę, jest właśnie teraz.  

Nasza doświadczona kadra poinformuje Cię, jakie dokumenty powinieneś zebrać i jakie informacje będą nam potrzebne, aby pomóc Ci załatwić Twoje sprawy podatkowe w Norwegii oraz, w razie potrzeby, w Polsce. 

Jeśli chcesz mieć pewność, którego kraju rezydentem podatkowym jesteś, skorzystaj z narzędzia dostępnego na naszej stronie internetowej: Sprawdź którego kraju jesteś rezydentem

Skontaktuj się z jednym z naszych biur i zapytaj o najlepszą na rynku ofertę na rozliczenia podatkowe za rok 2022. Właściwe dla Twojej sytuacji rozliczenie podatkowe możesz też zamówić bezpośrednio w naszym SKLEPIE. 

Rozliczenie podatkowe za rok 2022 w Norwegii 

Rok podatkowy w Norwegii trwa tyle samo co w Polsce – od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. System podatkowy opiera się na skali proporcjonalnej – osoby zarabiające więcej zobowiązane są do płacenia wyższych podatków niż te, które w skali roku zarobiły mniej. Odliczenia i ulgi nie mają wpływu na ustalenie wysokości kwoty wolnej i progów podatkowych. 

Zwykły podatek w Norwegii jest obliczany na podstawie procentu podatku, który różni się w zależności od tego, ile podatnik zarobił w ciągu roku. Zeznanie podatkowe jest wysyłane elektronicznie w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia. Już tylko nieliczni podatnicy otrzymują skattemelding w formie papierowej. Zeznanie zawiera informacje o dochodzie i majątku w Norwegii oraz za granicą. Podatnik musi sprawdzić, czy dane ujęte w zeznaniu podatkowym są poprawne i czy należy dodać jakieś ulgi. Jeżeli wszystko w zeznaniu się zgadza, nie należy nic robić, zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane przez system po upływie ustawowego terminy. Jeśli podatnik chce wprowadzić zmiany, musi to zrobić do 30-go kwietnia bądź wysłać wniosek o przedłużenie terminu. 

Po rozpatrzeniu zeznania podatkowego podatnik otrzymuje finalne rozliczenie podatkowe (skatteoppgjør), które informuje o nadpłacie lub niedopłacie podatku. W przypadku niedopłaty należy zapłacić brakujący podatek. Kto w ciągu 2022 zapłacił zbyt wiele zaliczki na podatek, ten otrzyma zwrot. 

Kildeskatt på lønn 

Wielu nowych pracowników zagranicznych w Norwegii wybiera formę opodatkowania zwaną podatkiem uproszczonym (kildeskatt på lønn) gdy składa podanie o kartę podatkową (skattekort). Podatek uproszczony polega na tym, że płacisz określony procent podatku, który pracodawca odprowadza od Twojego wynagrodzenia. Nie otrzymujesz wtedy zeznania podatkowego ani rozliczenia podatkowego. Dostajesz jedynie formę pokwitowania (skattekvittering) z wyszczególnieniem, ile wynagrodzenia i ile podatku za ubiegły rok Twój pracodawca zgłosił do Urzędu Podatkowego. Po otrzymaniu takiej informacji nie musisz podejmować żadnych działań, Twój podatek w Norwegii został opłacony.  

Dlaczego warto skorzystać z naszej pomocy? 

Nieznajomość prawa szkodzi – maksyma ta dotyczy również spraw podatkowych. Jeśli nie wiesz, jak rozliczyć się z urzędem skarbowym możesz wiele stracić. My zadbamy o to, aby: 

Twój zwrot podatku był możliwie jak najwyższy 

Jeśli dopiero niedawno zamieszkałeś i podjąłeś pracę w Norwegii, możesz nie być świadomy wszystkich przysługujących Ci ulg podatkowych. Tym samym możesz stracić, rozliczając się z urzędem skarbowym. Zwrot podatku może być solidnym zastrzykiem środków finansowych. Dlatego zgłoś się do nas i nie rezygnuj z przysługujących Ci ulg. Sprawdzimy, co najbardziej ci się opłaca – na przykład korzystanie z podatku uproszczonego często jest mało korzystną dla podatnika formą opodatkowania i warto ją zmienić.  

Bezbłędnie przygotowana dokumentacja 

W przepisach podatkowych łatwo się pogubić, a jeszcze łatwiej o błąd w czasie uzupełniania zeznania, jeśli nie znasz zbyt dobrze norweskiego. Między innymi dlatego warto rozliczenie podatków powierzyć specjalistom. Pamiętaj też, że błędy w zeznaniu mogą słono kosztować. 

W naszym zespole znajdują się specjaliści, którzy dokładnie przyjrzą się dostarczonym przez Ciebie dokumentom, wyjaśnią Ci, jak rozliczyć podatek w Norwegii, wskażą, jakie ulgi Ci przysługują i poprawnie uzupełnią Twoje zeznanie. Zaufaj nam i oszczędź sobie nerwów, a otrzymasz należny Ci zwrot podatku! 

Rozliczenie w Norwegii i w Polsce 

Jako jedna z nielicznych firm działających na rynku, rozliczamy naszych klientów, którzy tego potrzebują, w obu krajach. Dokładnie śledzimy przepisy w Polsce i w Norwegii i potrafimy skutecznie doradzić nawet w niestandardowych sytuacjach.  

Czekamy na twoje zgłoszenie! Daj sobie oraz nam dobry czas, by wystartować z Twoim rozliczeniem podatkowym tak szybko, jak to tylko możliwe i tym samym uzyskać ewentualny zwrot w pierwszym możliwym terminie!