Skip to main content

Skatteetaten szacuje, że około 300 tysięcy podatników posiada obecnie kryptowaluty, a duża część z nich nie płaci od tego stosownego podatku. Teraz kontrole mają zostać zaostrzone.

W 2019 roku 8723 podatników w Norwegii zadeklarowało urzędowi skarbowemu posiadanie kryptowalut. Rok później to samo zrobiło 13 846 osób. W tym ostatnim okresie zadeklarowano równowartość około 7,5 miliarda koron zasobów w walutach wirtualnych.

Z badań ankietowych wynika, że 92% posiadaczy tego typu walut to mężczyźni, głównie ludzie młodzi. Wielu z nich nie ma dużego doświadczenia w wypełnianiu rocznych zeznań podatkowych i zwykle nie wprowadza żadnych zmian do skattemelding.

Urzędnicy szacują, że w rzeczywistości w Norwegii jest już blisko 300 tysięcy podatników posiadających zasoby w kryptowalucie.

Więcej kontroli

Dyrektor sekcji zajmującej się tą problematyką w Skatteetaten, Odd Woxholt, zapowiedział w rozmowie z portalem ekonomicznym E24.no, że dołoży starań, by poprawić ściągalność podatków związanych z kryptowalutami. Po pierwsze, urząd chce zatrudnić i przeszkolić więcej kontrolerów. Po drugie, przygotuje wytyczne dla podatników, co i jak należy raportować. Po trzecie, zapowiada zwiększoną ilość kontroli osób prywatnych oraz firm.

Jak na razie Skatteetaten może polegać wyłącznie na informacjach od samych podatników. W innych przypadkach otrzymuje często dane od podmiotów trzecich (banku, pracodawcy, funduszu),na przykład o dochodach z pracy zarobkowej czy zyskach uzyskanych dzięki obracaniem akcjami.

Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie raportując dochodów związanych z posiadaniem kryptowalut ryzykuje karny podatek oraz zgłoszenie sprawy policji.

Więcej na temat raportowania transakcji kryptowalutami do urzędu skarbowego możesz przeczytać w TYM ARTYKULE.

Zbyt skomplikowane przepisy

Norwescy posiadacze kryptowalut twierdzą natomiast, że główną przeszkodą w raportowaniu do Urzędu Skarbowego są mało czytelne przepisy. Ich zdaniem zasady opisane na stronie Skatteetaten są mało przyjazne dla użytkownika. Nie jest im łatwo ocenić, co dokładnie powinni wpisać do rocznego zeznania podatkowego.

Urzędnicy przekonują, że w tym roku skattemelding będzie bardziej czytelny dla osób obracających kryptowalutami.

Masz pytania dotyczące kryptowalut w kontekście rozliczania się z podatku w Norwegii? Zgłoś się do nas, nasi konsultanci doradzą, jak poprawnie wpisać obrót kryptowalutami do rocznego rozliczenia podatkowego.