Skip to main content

18 osób może otrzymać kary z norweskiego Urzędu Skarbowego za zatajenie dochodów pozyskiwanych na platformie, na której sprzedaje się między innymi treści erotyczne.

Urząd Skarbowy Skatteetaten przeprowadził kontrolę na platformie OnlyFans. Sprawdzano dochody na profilach działających w latach 2019-2021. Wynik to 26 namierzonych profili, 18 rozpoczętych spraw i podejrzenie, iż w sumie użytkownicy ukryli przed podatnikami co najmniej 22 miliony koron dochodu.

OnlyFans to w Norwegii i wielu innych europejskich krajach platforma uważana za kontrowersyjną. Dorośli użytkownicy mogą tam publikować zdjęcia, filmy oraz relacje na żywo, również takie, które zawierają treści erotyczne. Użytkownicy platformy płacą miesięczny abonament za dostęp do publikowanych treści. W założonej w 2016 roku aplikacji konta mają między innymi youtuberzy, influencerzy, znane osoby, modele czy trenerzy fitness. Konta zakładają tam również nastolatki (choć jest to nielegalne) oraz dorosłe osoby, które chcą zarobić na publikowaniu swojego wizerunku. Część kontentu ma charakter erotyczny. Platforma stała się popularna wśród sexworkerów, a od 2020 roku liczba użytkowników gwałtownie rośnie.

Obowiązek ujawnienia dochodu

Norweski Urząd Skarbowy nie podaje szczegółów dotyczących kontroli. Wiadomo, że większość spraw dotyczy młodych kobiet i że w niektórych przypadkach podejrzewa się zatajanie milionowych przychodów. Dla urzędników podatkowych nie ma znaczenia, gdzie uzyskujemy dochód i w jakiej walucie (może to być również kryptowaluta) – uzyskany w całym roku dochód musi zostać zaraportowany i trzeba od niego zapłacić podatek. Za unikanie tego obowiązku przewidziane są kary.

Przedstawiciel Skatteetaten poinformował norweskie media, że urząd jest w kontakcie z osobami podejrzanymi o zatajenie dochodu uzyskanego na wspomnianej platformie. Rozważa nałożenie na nich następujących sankcji: dodatkowego podatku, zaostrzonego dodatkowego podatku oraz złożenie zawiadomienia na policję (co może skutkować otworzeniem sprawy karnej).

Dodatkowy podatek to 20% od dochodu, którego podatnik nie wykazał w zeznaniu rocznym. Zaostrzony podatek dodatkowy to 40% ukrytego dochodu. W najbardziej rażących przypadkach urząd może nałożyć nawet 60% zaostrzonego podatku dodatkowego (wtedy ktoś, kto zataił dochód w wysokości 100 000 NOK, zapłaciłby dodatkowo 60 000 NOK).

Nie tylko OnlyFans

W informacji przekazanej do prasy przedstawiciel norweskiego Urzędu Skarbowego podkreśla, iż zabronione jest zatajanie dochodu pochodzącego ze wszystkich źródeł online. Swoje zarobki mają obowiązek ujawniać również youtuberzy i użytkownicy Twitch, podobnie jak osoby, które zajmują się obracaniem kryptowalutami bądź grą na giełdzie. Niewiedza w tej dziedzinie nie usprawiedliwia ukrywania dochodów.

Jeśli nie ujawniło się dochodów uzyskanych w poprzednich latach podatkowych, należy sporządzić korektę złożonego wcześniej zeznania. Jeśli samemu ujawni się nieuwzględnione wcześniej zarobki, urząd nie nałoży dodatkowego podatku, jedynie ten, który faktycznie należało zapłacić.

Chcesz zrobić korektę swojego zeznania podatkowego? Zgłoś się do jednego z naszych biur bądź zamów usługę bezpośrednio w sklepie online.