Skip to main content

To już naprawdę ostatni dzwonek. Kto jeszcze nie rozliczył w Norwegii swoich dochodów za rok 2020, ma czas tylko do 31 maja.

Więcej czasu nie będzie – tym razem to już ostatnia chwila. Tylko do 31 maja można złożyć roczne zeznanie podatkowe w Norwegii. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapraszamy do jednego z naszych biur. Szybko i profesjonalnie pomożemy załatwić formalności. Wystarczy podać nam informacje na temat swojej sytuacji i… kłopot z głowy!

Przypominamy, co warto mieć na uwadze wypełniając w tym roku zeznanie podatkowe.

Rozliczanie dochodów z wynajmu

Rozliczając się z podatku w tym roku trzeba pamiętać o konieczności rozliczenia dochodów z wynajmu w Norwegii i/lub Polsce.

Norwescy rezydenci podatkowi są zobowiązywani do ujawniania urzędowi skarbowemu zysków z wynajmu. Dotyczy to również osób, które wynajmują nieruchomości w Polsce.

Dochody z wynajmu domu czy mieszkania należy raportować do norweskiego urzędu skarbowego w rocznym zeznaniu podatkowym. Od tego roku jest to łatwiejsze niż wcześniej. Niektórzy podatnicy mają już wstępie wypełnioną rubrykę na skattemelding, inni powinni sami dopisać do dochodu wpływy z wynajmu.

Nie wszystkie dochody z wynajmu podlegają w Norwegii opodatkowaniu. Zysk z tych, do których nie stosuje się zasad zwolnienia z podatku, jest obłożony podatkiem 22%. W przypadku przedsiębiorców (zysk z wynajmu jest wliczony do dochodów firmy), stawka to już 49.6%. Strata związana z posiadaniem nieruchomości na wynajem może z kolei dać odpis od dochodu.

Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do naszego artykułu opublikowanego pod tym linkiem.

Raportowanie obrotu kryptowalutami

Każda osoba posiadająca kryptowaluty w danym roku podatkowym zobowiązana jest zgłosić ten fakt w rocznym rozliczeniu. Podatnik musi sam zgłosić do urzędu skarbowego zysk/stratę z tytułu  sprzedaży kryptowaluty w zeznaniu rocznym. Zysk zostanie opodatkowany podatkiem w wysokości 22%, a strata zostanie odpisana od podstawy opodatkowania.

Po więcej informacji na ten temat zapraszamy do naszego artykułu opublikowanego pod tym linkiem.

32 miliardy NOK do zwrotu

Norweski Urząd Podatkowy w nadchodzących miesiącach zwróci podatnikom aż 32 miliardy NOK. Większość podatników otrzyma zwrot nadpłaconego podatku pomiędzy drugą połową kwietnia a czerwcem.

Nie czekaj, zostało niewiele czasu! Składanie zeznania podatkowego to jeden z tych obowiązków, który najlepiej mieć już za sobą.