Już wkrótce trzeba się rozliczyć z podatku za rok 2023. Wielu Polaków osiągających dochody w Norwegii ma obowiązek zaraportowania ich również w Polsce. Jak to wszystko ze sobą pogodzić? Najlepiej powierzyć sprawy podatkowe specjalistom.
W Norwegii Skatteetaten zacznie rozsyłać skattemelding („wstępne rozliczenia podatkowe”) 7 marca. Nie wszyscy podatnicy rozliczający się z podatku w Norwegii otrzymają ten dokument jednocześnie, urząd będzie je rozsyłał do osób prywatnych sukcesywnie. Czas na sprawdzenie, ewentualne uzupełnienie zeznania o przysługujące ulgi i złożenie go upłynie 30 kwietnia. Tego samego dnia upłynie termin na złożenie wniosku o przedłużenie terminu rozliczenia do 31 maja.
W Polsce termin rozliczenia z podatku minie 30 kwietnia i nie będzie możliwości jego przedłużenia, podczas gdy podatnik zgłaszający dochody z Norwegii musi na polskim PIT wpisać dane z norweskiego skattemelding. Najlepiej zatem złożyć oba zeznania przed 30 kwietnia.
Najważniejsze ulgi podatkowe w Norwegii
Sprawdzając swój norweski skattemelding nie zapomnij nanieść przysługujących ci ulg. Najważniejsze odpisy podatkowe, przysługujące Polakom i innym imigrantom z EOG w Norwegii to:
Status pendler – ulgi podatkowe dla osób, które ponosiły koszty życia i pracy w Norwegii oraz podróżowały regularnie do rodziny bądź samodzielnego mieszkania w Polsce. Przez pierwsze 2 lata pracy w Norwegii możesz odliczyć koszty: zakwaterowania, czyli na przykład czynsz i rachunki za energię elektryczną. Po dwukrotnym uwzględnieniu ulgi warunek 2 lat na odpis za zakwaterowanie zeruje się, pod warunkiem, że miała miejsce zmiana zamieszkania w Norwegii – zmiana gminy i zmiana miejsca zatrudnienia.
Pendlerzy mogą odliczyć podróże (faktyczne ceny biletów lotniczych lub km od miejsca zamieszkania w Polsce do miejsca zamieszkania w Norwegii, koszt biletów promowych jest odliczany dodatkowo).
Odpis za dojazdy do pracy w Norwegii – może je odliczyć każdy podatnik, który dojeżdżał z miejsca zamieszkania do miejsca pracy w Norwegii własnym samochodem.
Odpis rodzicielski – specjalna ulga podatkowa w Norwegii dla osób, które ponosiły koszty prywatnego przedszkola lub świetlicy dla dzieci do 12 roku życia. Odpis ma górne granice, można wnioskować odliczenie zarówno za koszty poniesione w Norwegii, jak i w Polsce.
Odpis odsetek kredytowych – dla osób, które zapłaciły odsetki od kredytów w Norwegii bądź w Polsce. Odsetki opłacone w Norwegii ujęte są automatycznie w skattemelding, więc podatnik powinien je tylko sprawdzić. W przypadku kredytów zaciągniętych Polsce, podatnik może w całości odliczyć kwotę odsetek zapłaconych na dzień 31.12.2023 na podstawie zaświadczenia ze swojego polskiego banku.
Odpis za związki zawodowe – odpis powinien być uwzględniony automatycznie na Twoim norweskim zeznaniu podatkowym, jeżeli z Twojej pensji były odciągane składki na związki zawodowe (fagforeningskontingent). Maksymalna granica odpisu wynosi 3 850 NOK.
Odpis za składki na prywatne fundusze emerytalne – powinien być uwzględniony automatycznie na skattemelding.
Ulga marynarza – specjalny odpis dla marynarzy (særskilt fradrag for sjøfolk), można odliczyć 30% dochodów, maksymalnie 80 000 NOK.
Ulga rybaka – specjalny odpis dla rybaków i myśliwych (særskilt fradrag for fiskere og fangstfolk), można odliczyć 30% dochodów z połowów, maksymalnie 150 000 NOK.
Kto powinien rozliczyć się z podatku również w Polsce?
Każdy polski rezydent będzie musiał złożyć PIT i rozliczyć swoje norweskie dochody w Polsce. Aby to zrobić prawidłowo, należy użyć norweskiego skattemelding jako podstawowego dokumentu do rozliczenia PIT-36/PIT-ZG, bo to jedyny urzędowy dokument skarbowy, jakim będziesz dysponować ze strony norweskiej w terminie rozliczeń polskiego PIT-u.
Jeżeli jesteś rezydentem podatkowym w Norwegii i nie masz ani rodziny, żadnego dochodu w Polsce, ani innych znaczących powiązań z rodzinnym krajem, to nie musisz składać polskiego PIT-u.
Jeśli jesteś rezydentem podatkowym w Polsce i nie miałeś żadnych dochodów z tytułu pracy w tym kraju, a tylko dochody w Norwegii, to wystarczy wykazać informacyjnie dochody z Norwegii na PIT w polskim urzędzie skarbowym bez konieczności dopłacenia podatku w Polsce.
Jeśli jesteś rezydentem w Polsce i osiągałeś dochody w obu krajach, to zapłacisz podatek w Norwegii od dochodów norweskich, w Polsce natomiast trzeba złożyć PIT i może wystąpić dopłata podatku. Nie jest to powód do dużego zmartwienia, bo ewentualna dopłata nie obciąży znacząco Twojego budżetu.
Jeśli jesteś rezydentem podatkowym w Polsce i miałeś dochód z najmu nieruchomości opodatkowany na zasadach ryczałtu, to rozliczysz PIT w Polsce, ale nie zapłacisz podatku.
Przeczytaj więcej w artykule ROZLICZENIE PIT W POLSCE.
Zapisz się na rozliczenia podatkowe
Zbieramy już zamówienia na zeznania podatkowe za rok 2023. Nie czekaj do ostatniej chwili, złóż zlecenie zanim zrobią to inni. Nasza doświadczona kadra poinformuje Cię, jakie dokumenty powinieneś zebrać i jakie informacje będą nam potrzebne, aby pomóc Ci załatwić Twoje sprawy podatkowe w Norwegii oraz, w razie potrzeby, w Polsce.
Skontaktuj się z jednym z naszych biur i zapytaj o najlepszą na rynku ofertę na rozliczenia podatkowe za rok 2023. Właściwe dla Twojej sytuacji rozliczenie podatkowe możesz też zamówić bezpośrednio w naszym SKLEPIE.
Więcej na temat rozliczeń podatkowych oraz życia i spraw formalnych w Norwegii możesz się dowiedzieć z naszych podcastów dostępnych między innymi na naszym kanale YouTube.