Skip to main content

Oprócz norweskiego podatku musisz rozliczyć również polski? Spokojna głowa, pomożemy Ci w tym. W ATS możesz załatwić swoje sprawy podatkowe kompleksowo.  

Sezon podatkowy w pełni. Każdy polski rezydent musi złożyć PIT i rozliczyć swoje norweskie dochody w Polsce. Brak rozliczenia w kraju rodzinnym może skutkować poważnymi konsekwencjami, a kontrole są prowadzone regularnie. Termin rozliczenia w Polsce mija 30 kwietnia i nie będzie możliwości jego przedłużenia, podczas gdy podatnik musi zadeklarować dane na polskim PIT w oparciu o norweski skattemelding. Najlepiej zatem złożyć oba zeznania jednocześnie i traktować termin w Polsce jako wiążący. 

Nie masz pewności, którego kraju jesteś rezydentem? Skorzystaj z naszej ankiety online. Wystarczy, że odpowiesz na kilka prostych pytań i wszystko się wyjaśni.  

Kto powinien rozliczyć się w Polsce? 

Aby zaraportować dochody z Norwegii prawidłowo, należy użyć norweskiego skattemelding jako podstawowego dokumentu do rozliczenia PIT-36/PIT-ZG, bo to jedyny urzędowy dokument skarbowy, jakim będziesz dysponować ze strony norweskiej w terminie rozliczeń polskiego PIT-u. 

Generalnie w przypadku osób osiągających dochody za granicą, występują trzy podstawowe przypadki. Oto one: 

Jeżeli jesteś rezydentem podatkowym w Norwegii i nie masz ani rodziny, żadnego dochodu w Polsce ani innych znaczących powiązań z rodzinnym krajem, to nie musisz składać polskiego PIT-u. Oznacza, że nie zapłacisz podatku w polskim urzędzie skarbowym.  

Jeśli jesteś rezydentem podatkowym w Polsce i nie miałeś żadnych dochodów z tytułu pracy w Polsce, a tylko dochody w Norwegii, to wystarczy wykazać informacyjnie dochody z Norwegii na PIT w polskim urzędzie skarbowym bez konieczności dopłacenia podatku w Polsce.  

Jeśli jesteś rezydentem w Polsce i w danym roku osiągałeś dochody w obu krajach, to zapłacisz podatek w Norwegii od dochodów norweskich, w Polsce natomiast trzeba złożyć PIT i może wystąpić dopłata podatku. Nie jest to powód do dużego zmartwienia, bo ewentualna dopłata nie obciąży znacząco Twojego budżetu.  

Dodatkowo (ten wątek pojawia się często w pytaniach od naszych klientów), jeśli jesteś rezydentem podatkowym w Polsce i miałeś dochód z najmu nieruchomości opodatkowany na zasadach ryczałtu, to rozliczysz PIT w Polsce, ale nie zapłacisz podatku.  

Niektóre ulgi podatkowe w Polsce 

W Polsce, podobnie jak w Norwegii, masz prawo do korzystania z szeregu ulg podatkowych. Oprócz ulg pomniejszających dochód, czyli podstawę do naliczania podatku, istnieją również ulgi redukujące sam podatek. Należą do nich: 

  • Maksymalny podatek zagraniczny do odliczenia od podatku polskiego – według nowego, proporcjonalnego sposobu rozliczania podatku od dochodów zagranicznych, możesz odliczyć proporcjonalnie maksymalną kwotę podatku w Norwegii od podatku w Polsce. 
  • Kwota zmniejszająca podatek “+/- 525 zł”  
  • Ulga z tytułu wychowywania dzieci (ulga prorodzinna)– z zasady to jest 92,67 zł miesięcznie, 1112,04 za 12 miesięcy, ale jest obłożona kilkoma warunkami. Jej wysokość jest zależna m.in. od ilości miesięcy przysługiwania ulgi (np. jeśli dziecko urodziło się w maju, to masz prawo do odliczenia od maja do grudnia), liczby dzieci oraz dochodów rodziców 
  • Ulga abolicyjna – każdy ma prawo przy metodzie proporcjonalnego do odliczenia 1 360 zł. 

 Kompleksowe rozliczenia 

Z ATS Pomoc w Norwegii możesz jak zwykle załatwić swoje sprawy podatkowe kompleksowo, czyli w obu krajach. W przeciwieństwie do wielu innych firm działających na rynku, nie specjalizujemy się wyłącznie w wybranych rozliczeniach podatkowych. Możemy doradzić i praktycznie pomóc w poprawnym wypełnieniu i złożeniu zeznań podatkowych w Polsce i w Norwegii, abyś mógł cieszyć się spokojem w głowie i zwrotem podatkowym, jaki Ci się prawnie należy.  

Wciąż mamy wolne miejsca dla nowych klientów oraz osób, które mają w zwyczaju odkładać skomplikowane zadania na ostatnią chwilę. Rozliczeniami z fiskusem zajmujemy się od 17 lat i wiemy, że do okresu podatkowego musimy się solidnie przygotować. Tak jest również tym razem. Czekamy na Ciebie! 

Zgłoś się do jednego z naszych biur, zajmiemy się twoimi sprawami kompleksowo. Usługi możesz zamówić bezpośrednio w naszych sklepie: 

ROZLICZENIE POLSKIE 

ROZLICZENIE NORWESKIE