Skip to main content

Przeprowadzka z Norwegii do Polski wymaga dopełnienia kilku formalności, w tym między innymi likwidacji norweskiego konta. Warto to zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów oraz formalności. 

Kiedy przyjeżdżamy do Norwegii, jedna z najważniejszych spraw to otwarcie konta bankowego. Interesuje nas wtedy jak to zrobić, w którym banku i jakie warunki zostaną nam zaoferowane. Podczas wyjazdu z Norwegii tak samo istotne powinno być zamknięcie konta bankowego. Posiadanie konta, z którego się nie korzysta, może się z czasem okazać problematyczne. Warto pomyśleć o tym zawczasu i bez stresu pozamykać swoje sprawy w Norwegii.  

Perspektywa prawna 

W Norwegii nie ma obowiązku zamykania konta bankowego, z którego się aktualnie nie korzysta, jednak w niektórych wypadkach jest to wskazane.  

Polskie przepisy pozwalają na posiadanie konta w innym kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli również w Norwegii. Po powrocie do kraju można bez ograniczeń utrzymywać konta bankowe otwarte w krajach Unii Europejskiej oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). 

Decyzja o posiadaniu konta z w Norwegii bądź jego zamknięciu zależy zatem od zainteresowanej osoby. Czemu warto się tym zainteresować? 

Opłaty i komplikacje 

Wiele banków pobiera opłaty za prowadzenie konta, nawet jeśli nie są tam przeprowadzane operacje. Banki mogą też naliczać odsetki za nawet drobne zaległości wygenerowane przez koszty administracyjne. Z tego powodu dobrze jest zamknąć rachunek, z którego nie korzystamy.  

Zdarza się też sytuacja, gdy klient norweskiego banku przeprowadza się do Polski zostawiając na norweskim rachunku dużo środków (na przykład w wyniku otrzymania odszkodowania, feriepenger bądź zwrotu podatku). Dostęp do konta staje się z czasem utrudniony, bo na przykład zmieniają się formy logowania, przestaje działać token bądź trudno jest dopełnić formalności związanych z ponownym wylegitymowaniem się. Transfer pieniędzy do Polski bywa wtedy problematyczny.  

ATS Pomoc w Norwegii pomaga klientom dopełnić formalności związane z zamknięciem konta w Norwegii. Wyprowadzasz się do Polski i chcesz zamknąć swoje norweskie konto? Zgłoś się do nas, pomożemy ci przejść przez procedury i doradzimy najlepsze rozwiązanie.