Skip to main content

Założenie konta w norweskim banku to istotny element proceduralny dla każdej osoby osiedlającej się w Norwegii na stałe lub tymczasowo. To procedura, która może trwać kilka dni, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

W Norwegii działa około stu różnych banków, z czego największe to DNB, Nordea, Danske Bank i Handelsbanken. Finansportalen ma na swojej liście 143 banki, jednak wiele z nich należy do tych samych grup finansowych.

Żeby otworzyć pierwsze konto w norweskim banku (bankkonto), trzeba się tam udać osobiście. Istnieje możliwość, by otworzyć konto w norweskim banku online, jednak aby to zrobić, należy posiadać BankID. Konieczne dokumenty to potwierdzenie numeru personalnego w Norwegii oraz ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej paszport. Dobrze jest też mieć ze sobą umowę o pracę, a nawet umowę wynajmu mieszkania. Teoretycznie numer tymczasowy, czyli D-nummer, powinien wystarczyć, jednak niektóre banki niechętnie otwierają konta dla osób bez stałego norweskiego numeru personalnego. Otwarcie konta nic nie kosztuje, ale niektóre banki pobierają drobne opłaty za obsługę konta.

Banki w Norwegii mają różne procedury. Z naszych doświadczeń wynika, że stosunkowo niewiele formalności dla obcokrajowców ma SpareBank. W banku DNB należy wypełnić formularz (można to zrobić online), a następnie poczekać kilka dni na maila z instrukcjami i umówienie wizyty w najbliższej placówce.

Masz kłopoty związane z już istniejącym kontem i nowymi procedurami banku DNB? Wiemy jak ci pomóc? Szczegóły w tym artykule: AKTUALIZACJA INFORMACJI W BANKU DNB, ODZYSKANIE ŚRODKÓW

Po złożeniu wniosku w banku zwykle czeka się kilka dni na odpowiedź. Karta jest przesyłana pocztą, tak samo jak PIN do niej. Do konta przypisany jest IBAN (International Bank Account Number), co pozwala właścicielowi robić przelewy na konta zagraniczne w  Single Euro Payment Area, czyli w praktyce w Europie.