Skip to main content

Niektóre banki oraz kantory poza granicami Norwegii (w tym w Polsce) ograniczyły lub zaprzestały skupu norweskich banknotów. Bank Centralny Norwegii podkreśla, że zaistniała sytuacja nie jest wynikiem jego decyzji i że zbiera dalsze informacje w tej sprawie.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni sytuacja związana z wymianą korony norweskiej stała się gorącym tematem. Pisaliśmy na ten temat w artykułach:

CO SIĘ DZIEJE Z NORWESKĄ WALUTĄ?

oraz

NOWE INFORMACJE W SPRAWIE NORWESKIEJ KORONY

Przestrzegaliśmy przed podejmowaniem pochopnych decyzji finansowych i informowaliśmy, iż zaistniała sytuacja nie jest wynikiem planowanych działań politycznych czy gospodarczych, a konsekwencją decyzji podmiotów komercyjnych. Wczoraj opublikowano oficjalne potwierdzenie tych informacji. Wbrew plotkom Norwegia nie planuje żadnych radykalnych posunięć związanych z obrotem rodzimą walutą.

Komunikat Banku Centralnego Norwegii

8 czerwca Bank Centralny Norwegii Norges Bank wydał oficjalny komunikat związany z obrotem norweską walutą w gotówce. Informuje w nim, że w niektórych krajach wystąpiły problemy z wymianą norweskich banknotów.

Norges Bank otrzymał informację, iż niektóre norweskie banki komercyjne zaczęły stosować bardziej restrykcyjne niz wcześniej zasady skupowania korony norweskiej z zagranicy. Tłumaczą to zaostrzeniem się przepisów mających przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy. W konsekwencji niektóre banki oraz kantory poza granicami Norwegii ograniczyły lub zaprzestały skupu norweskich banknotów. Jednocześnie w zagranicznych placówkach walutowych pojawiły się też problemy ze skupem innych skandynawskich walut: korony szwedzkiej oraz korony duńskiej.

Bank Centralny Norwegii podkreśla, że zaistniała sytuacja nie jest wynikiem jego decyzji. Banknoty są przedmiotem handlu między podmiotami komercyjnymi w różnych krajach, a wiele banków w Norwegii skupuje norweską walutę w gotówce. Wymiana gotówki podlega ogólnym regulacjom bankowym.

Norges Bank zapewnia, że podejmuje działania, aby dowiedzieć się więcej na temat zaistniałej sytuacji. Oznacza to, iż po sporządzeniu rozeznania podejmie stosowne kroki, aby skup waluty odbywał się bez problemów. Do czasu unormowania się sytuacji doradza mieszkańcom Norwegii, aby podczas wyjazdów zagranicznych albo korzystali z elektronicznych środków płatności albo wymieniali korony norweskie na żądaną walutę przed wyjazdem, w miejscowych placówkach.