Skip to main content

Osoby, które w Norwegii otrzymują pieniądze ze świadczeń, a nie mają konta bankowego, mogą uzyskać specjalną kartę płatniczą.

Nie dla każdego założenie konta bankowego w Norwegii jest proste. Są też osoby, które z różnych powodów świadomie rezygnują z posiadania konta bankowego. Jeśli należą się im świadczenia od państwa, wypłata ich bywa problematyczna. Dla takich osób stworzono specjalną kartę płatniczą, na którą środki mogą przelewać wyłącznie takie agencje jak NAV czy HELFO. Karta jest wystawiana wtedy, gdy dany urząd nie posiada informacji o istniejącym koncie bankowym beneficjenta świadczenia.

Trzeba jednak wiedzieć, że karta taka ma wiele ograniczeń.

Tylko w Norwegii

Kartę płatniczą wystawia Direktoratet for forvaltning og økonomistyring, czyli Norweska Agencja Zarządzania Publicznego i Finansowego. Na specjalnie utworzone konto wpłacać mogą wyłącznie organy publiczne, takie jak na przykład NAV, Skatteetaten, Husbanken i HELFO. Osoby prywatne nie mogą przelewać na nie środków.

Właściciel takiej karty płatniczej może z jej pomocą płacić w większości sklepów w Norwegii oraz pobierać gotówkę. Z karty nie można korzystać poza granicami Norwegii, zatem nie jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób mieszkających w Polsce. Z pomocą tej karty nie można płacić za zakupy w internecie ani opłacać rachunków, nie można też korzystać z Vipps ani przelewać pieniędzy na inne konto. Saldo można sprawdzić wybierając gotówkę z bankomatu bądź za pomocą specjalnej aplikacji Prepaid Saldo. Jednorazowo z bankomatu można wypłacić nie więcej niż 9900 NOK.

Kod PIN do karty jest wysyłany do użytkownika w osobnym liście. W przypadku zgubienia karty należy zadzwonić pod numer telefonu 404 09 820. Szybkie powiadomienie o zgubieniu karty jest istotne, bo tylko w ten sposób można ją zablokować, dzięki czemu przypadkowe osoby nie będą mogły z niej skorzystać.

Kiedy czek a kiedy karta płatnicza?

Jeśli dana osoba nie posiada konta bankowego, NAV z reguły wpłaca świadczenie na wspomnianą kartę płatniczą. Zamiast tego może też wystawić czek (giro). Czek jest wystawiany dla:

– osób poniżej 18 roku życia;

– osób, dla których jest to pierwsza wypłata z NAV;

– osób, którym należy się wypłata jednorazowa;

– osób zamieszkałych na stałe za granicą.

Zwykle o wiele bardziej praktyczne jest posiadanie zwykłego konta bankowego w Norwegii. Rozwiązanie z karta płatniczą od Direktoratet for forvaltning og økonomistyring stosowane jest w wyjątkowych przypadkach.