Grunnbeløpet, czyli kwota G, wzrasta o 6,41%. Oznacza to, że do kieszeni emerytów oraz beneficjentów wielu norweskich zasiłków trafi więcej pieniędzy.
Aktualną kwotę G możesz sprawdzić TUTAJ.
Od 15 maja norwescy reprezentanci polityczni dyskutowali możliwe zmiany w budżecie dotyczącym świadczeń społecznych. W konsultacjach brały udział związki zawodowe oraz stowarzyszenia reprezentujące różne grupy, w tym seniorów. Po długich negocjacjach politycznych ustalono wreszcie nowe ramy finansowe związane z wypłatami z NAV. Nie wszystkie partie są z kompromisu zadowolone, zdaniem przedstawicieli SV i Rødt, choć podwyżka wygląda na sporą, to w praktyce nie zrekompensuje osobom najuboższym zwiększonych wydatków na życie.
Kwota G znacząco w górę
Z powodu wysokiej inflacji kwota bazowa będąca podstawą do wyliczania wielu zasiłków, zostaje podniesiona o 7143 NOK (z 111 477 NOK do 118 620 NOK). Zmiana wchodzi z datą wsteczną, nowa kwota bazowa zostanie ostatecznie zatwierdzona 26 maja, ale będzie stosowana od 1 maja tego roku.
Dla bezrobotnych, rencistów, osób niezdolnych do pracy z powodu choroby bądź opieki nad dzieckiem, w praktyce będzie to oznaczało ponad sześcioprocentową podwyżkę kwoty świadczenia. Dla emerytów rewaloryzacja będzie jeszcze bardziej odczuwalna, bo w praktyce oznacza podwyżkę o około 8,5% (to świadczenie wyliczane jest odmiennie).
Kto otrzyma więcej pieniędzy?
Kwota bazowa G wpływa na wysokość między innymi takich świadczeń jak:
– zasiłku macierzyńskiego i tacierzyńskiego;
– becikowego;
– renty;
Emeryci oraz renciści otrzymają wyrównanie za maj razem w czerwcową wypłatą, beneficjenci zasiłku dla bezrobotnych i AAP powinni otrzymać osobną dopłatę pod koniec maja. Większość beneficjentów innych zasiłków powinna się spodziewać wyrównania za maj w czerwcu.
Wzrasta próg dochodowy
Jednocześnie grunnbeløpet służy do ustalania granicy dochodowej dla innych zasiłków. Na przykład aby otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, należy w roku poprzedzającym wypracować sobie minimum 1,5 kwoty G. Podniesienie kwoty bazowej oznacza zatem w praktyce, iż osoby starające się o ten zasiłek muszą się wykazać wyższym dochodem niż wcześniej.