Skip to main content

Grunnbeløpet, czyli kwota G, wzrasta o 4,56 %. Oznacza to, że do kieszeni emerytów oraz beneficjentów wielu norweskich zasiłków trafi więcej pieniędzy.

Kwota bazowa będąca podstawą do wyliczania wielu zasiłków, zostaje podniesiona o 5 408 NOK (z 118 620 NOK do 124 028  NOK). Zmiana wchodzi z datą wsteczną, nowa kwota bazowa została zatwierdzona 24 maja, ale będzie stosowana od 1 maja tego roku.

Dla bezrobotnych, rencistów, osób niezdolnych do pracy z powodu choroby bądź opieki nad dzieckiem, w praktyce będzie to oznaczało około pięcioprocentową podwyżkę kwoty świadczenia w skali roku.

Kto otrzyma więcej pieniędzy?

Kwota bazowa G wpływa na wysokość między innymi takich świadczeń jak:

zasiłku dla bezrobotnych;

zasiłku macierzyńskiego i tacierzyńskiego;

zasiłku reghabilitacyjnego AAP;

becikowego;

zasiłku chorobowego;

renty;

renty rodzinnej;

emerytury

Beneficjenci zasiłków powinni otrzymać wyrównanie za maj w czerwcu, od czerwca też kolejne wypłaty będą już rewaloryzowane.

Wzrasta próg dochodowy

Jednocześnie grunnbeløpet służy do ustalania granicy dochodowej dla innych zasiłków. Na przykład aby otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych, należy w roku poprzedzającym wypracować sobie minimum 1,5 kwoty G, lub 3 G w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Podniesienie kwoty bazowej oznacza zatem w praktyce, iż osoby starające się o ten zasiłek muszą się wykazać wyższym dochodem niż wcześniej.