Skip to main content

W czerwcu tego roku już 31 200 osób pobierało  pomniejszoną emeryturę z NAV w związku z krótkim okresem pobytu w Norwegii. Wśród nich jest wielu Polaków.

W Norwegii wysokość emerytury jest związana między innymi z tym, przez ile lat uzyskiwało się dochód w tym kraju. Pełne świadczenie można otrzymać dopiero po 40 latach. Jeśli nie ma się wypracowanej odpowiedniej liczby lat, pobiera się pomniejszoną emeryturę. 10 lat temu grupa świadczeniobiorców pomniejszonej emerytury była stosunkowa niewielka i liczyła około 16 000 osób. Dziś jej liczebność jest niemal dwukrotnie większa.

Potrzebujesz kalkulacji emerytury z Norwegii? Mamy taką usługe w ofercie. 

14 300 NOK miesięcznie

Emeryci pobierający pomniejszoną emeryturę otrzymywali w czerwcu średnio po 14 300 NOK miesięcznie. To o 40% mniej niż średnia kwota przelewana co miesiąc na konta beneficjentów pełnej emerytury. W tej grupie występują jednak duże wariacje. 10% beneficjentów pomniejszonej emerytury otrzymuje zaledwie 4900 NOK lub mniej. 10% dostaje średnio po 24 000 NOK.

Kwoty świadczenia są bezpośrednio uzależnione od lat dochodowych w Norwegii. Ci, którzy pracowali po dziesięć lub mniej lat, otrzymują najmniej, zaś ci, którzy wypracowali po 38 czy 39 lat, najwięcej.

Osoby otrzymujące niskie emerytury mają w Norwegii prawo do pobierania świadczenia dodatkowego.

Generalnie z danych statystycznych wynika, że coraz więcej osób zarabia, a następnie pobiera świadczenie emerytalne z więcej niż jednego kraju (na przykład z Polski i Norwegii).

Przeczytaj również: EMERYTURA Z NORWEGII – TEMAT, KTÓRY PRZYCIĄGA UWAGĘ

Norweska emerytura dla obcokrajowca

81% beneficjentów pomniejszonej emerytury urodziło się poza Norwegią. Wśród nich najwięcej jest Szwedów (2200), następnie Polaków (1600), obywateli Bośni i Hercegowiny (1600) oraz Duńczyków (1500).

W sumie aż 53 100 osób pobierających emeryturę z Norwegii mieszka na stałe poza jej granicami. To ponad dwa razy więcej niż przed dekadą. Generalnie już 1 009 700 osób pobiera norweskie świadczenie emerytalne.

Chcesz złożyć wniosek o emeryturę w Norwegii? Zgłoś się do jednego z naszych biur, pomożemy ci załatwić formalności.