Skip to main content

Emerytura w Norwegii, to temat, ktory przyciąga uwagę. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane przez Państwa pytania:

1. Jak długo należy pracować w Norwegii, by osiągnąć prawo do norweskiej emerytury? 

Od początku 2021 okres składkowy to pięć lat. Przed zmianą trzy lata były wystarczającym okresem, aby ubiegać się o świadczenie.

2. Jaką wysokość świadczenia mogę osiągnąć po przepracowaniu minimum pięciu lat w Norwegii?

Wszystko zależy od zgromadzonego kapitału składek na ubezpieczenia emerytalne. Emerytura wyliczana jest indywidualnie na podstawie zebranych punktów emerytalnych. Nie należy się jednak spodziewać wysokiego świadczenia po zaledwie kilku latach składkowych.

3. Kiedy najlepiej składać wniosek o świadczenie emerytalne? 

Składać wnioski możemy między 62 a 75 rokiem życia. Najkorzystniej złożyć wniosek po ukończeniu 67 lat – wtedy mamy prawo do wypłaty 100% świadczenia . Po 62 roku życia możemy starać się o częściową wypłatę emerytury: 20%, 40%, 50%, 60%, 80%, lecz aby ubiegać się o wcześniejszą emeryturę, należy mieć zgromadzony odpowiednio wysoki kapitał.

4. Czy okres pięciu lat musi być przepracowany łącznie, czy może to być kilka osobnych okresów?

Może być on przerywany. Ważne, by łącznie wyniósł pięć lat.

5. Czy prawo do świadczeń emerytalnych nabywa tylko osoba, która je wypracowała?

Tak.

6. Czy podobnie jak w Polsce, aby uzyskać pełną emeryturę, należy pracować 40 lat?

Tak. Tylko wtedy, gdy przebywamy i pracujemy w Norwegii 40 lat, mamy prawo do pełnej emerytury.

7. Czy można pracować w Norwegii podczas pobierania emerytury? 

Tak. W przypadku częściowej jak i pełnej emerytury mamy prawo do zatrudnienia na pełen etat. Składki emerytalne są wtedy nadal pobierane z wynagrodzenia. Tylko w nielicznych przypadkach świadczenie emerytalne jest redukowane (chodzi o osoby pracujące na państwowych posadach i jednocześnie pobierające emeryturę z Państwowej Kasy Emerytalnej).

Dodatkowe informacje:

Możemy dla Państwa zrobić wstępną kalkulację emerytury, choć należy pamiętać, że kalkulacja nie daje 100% pewności, że przyznana emerytura będzie w takiej samej wysokości, co obliczona według kalkulatora emerytalnego. Pozwala ona jedynie oszacować oczekiwaną wysokość emerytury, jednak ostatecznie wynik może się różnić od wyliczeń NAV.

Warto kontrolować rozliczenia podatkowe (skatteoppgjør), czy z podatku odprowadzane są składki emerytalne.