Skip to main content

Kontantstøtte, czyli zasiłek opiekuńczy, był niegdyś bardzo popularny wśród Polaków mieszkających w Norwegii. Teraz pobiera go coraz mniej rodziców, choć to zauważalny zastrzyk gotówki do domowego budżetu.

Kontantstøtte to specjalny, norweski zasiłek opiekuńczy na dziecko. Wypłacany jest rodzicom dzieci od 13 do 23 miesiąca życia, które nie korzystają ze żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. Za wypłatę tego świadczenia odpowiedzialny jest NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej. Podstawowa stawka to 7500 NOK miesięcznie na każde dziecko.

Coraz mniej chętnych

W marcu tego roku w Norwegii zasiłek opiekuńczy pobierało 12 230 osób. To o 1800 mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Nigdy wcześniej w tym okresie nie było tak niewielu chętnych na tę formę systemowego wsparcia.

Jeszcze we wrześniu 2021 r. kontantstøtte pobierało 9000 rodziców, co wtedy było historycznie niskim wynikiem w okresie jesiennym. Powody tego zjawiska można znaleźć w artykule „Coraz mniej osób pobiera zasiłek opiekuńczy”.

Zdaniem szefa działu statystycznego NAV coraz więcej rodziców wybiera posłanie dziecka wcześniej do przedszkola zamiast opiekę domową. Przedszkola stały się bardziej dostępne niż kiedyś, również dla małych dzieci. Dekadę temu około 35% rodziców dzieci w odpowiednim wieku pobierało zasiłek opiekuńczy. Od kilku lat ten odsetek stopniowo maleje i dziś jest to nieco mniej niż jedna czwarta uprawnionych.

Zasiłek częściowy najmniej popularny

Zasiłek opiekuńczy to jedno z tych świadczeń NAV przeznaczonych dla rodzciów, w którego pobieraniu występują duże różnice regionalne. Np. w Nordland z tej formy wsparcia korzysta nie więcej niż 15% rodziców, zaś w Agder prawie 35%.

Zasiłek można pobierać w formie częściowej. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola w niepełnym wymiarze godzin, kwota zasiłku jest odpowiednio pomniejszana. I tak na przykład rodzicom dziecka, które uczęszcza do przedszkola w wymiarze od 17 do 24 godzin tygodniowo, należy się 40% pełnej kwoty świadczenia, czyli 3000 NOK.

Z częściowego zasiłku opiekuńczego korzysta tylko około 4% wszystkich beneficjentów świadczenia. Dużo zależy od dostępności przedszkoli w danym miejscu. Na przykład w Oslo tylko 0,2% rodziców pobiera częściowe kontantstøtte, podczas gdy w regionie Innland dotyczy to 14% rodziców.

Coraz mniej Polaków

Kolejny rok z rzędu spada liczba Polaków, którzy występują o przyznanie zasiłku opiekuńczego. W marcu tego roku świadczenie pobierało tylko 586 rodziców dzieci mieszkających w krajach Unii Europejskiej. To o 36% mniej niż rok wcześniej. W tej grupie 63% beneficjentów to Polacy, a 20% to Litwini.

Na coraz mniejszą popularność zasiłku wśród Polaków mieszkających w Norwegii składa się kilka czynników. Po pierwsze, w czasie pandemii koronawirusa do pracy przyjeżdżało mniej pracowników zagranicznych niż zwykle i mniej osób składało podania o świadczenie. Po drugie, w grudniu 2021 w Polsce wprowadzono zasiłek zwany kapitałem opiekuńczym, jaki częściowo pokrywa się z kontantstøtte. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Zasiłek opiekuńczy w Norwegii czy rodzinny kapitał opiekuńczy w Polsce?”. To istotna dla rodziców wiedza, bowiem należy rozsądnie wybrać, w którym kraju pobierać świadczenie.

Chcesz starać się o kontantstøtte w Norwegii lub masz pytania dotyczące tego świadczenia? Skontaktuj się z nami!