Skip to main content

Twoja pociecha osiągnęła już wiek przedszkolny, a Ty chcesz wrócić do pracy i jednocześnie zapewnić dziecku opiekę? W Norwegii, podobnie jak w Polsce, funkcjonują przedszkola – zarówno prywatne, jak i komunalne. Czym norweskie przedszkola różnią się od polskich, co powinni wiedzieć polscy rodzice oraz jaki jest koszt uczęszczania do przedszkola w Norwegii? Poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Przedszkole w Norwegii – czego możesz się spodziewać?

Norweskie przedszkola zarządzane są przez gminy. W Norwegii do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 1 do 6 roku życia, nie jest to jednak obowiązkowe – podobnie jak w Polsce. Zazwyczaj przedszkola pracują od 7.00 do 17.00, choć godziny otwarcia zależą od konkretnej placówki. Rodzice mogą pozostawiać dziecko w przedszkolu na cały dzień lub jedynie na kilka godzin – w zależności od wybranego rozwiązania zmianie ulega wówczas wysokość opłat. W norweskich przedszkolach rodzice mają możliwość przebywania z dzieckiem podczas pierwszych trzech dni: to czas na aklimatyzację, dlatego stopniowo dziecko spędza z rodzicem coraz mniej czasu. Nie trzeba obawiać się bariery językowej – norweskie przedszkole przyjmuje także dzieci, które nie mówią po norwesku i dokłada starań, by jak najszybciej poznały one podstawy języka. Dzieci podzielone są na grupy wiekowe, jednak dużo czasu spędzają razem i tym samym uczą się funkcjonowania w większej grupie.

Różnice, na które należy się przygotować

Jeśli Twoja pociecha nie chodziła nigdy do polskiego przedszkola, bardzo szybko pozna zasady obowiązujące w norweskiej placówce. Dzieci uczęszczające już wcześniej do polskiego przedszkola mogą być nieco zdziwione nie tylko zupełnie innym językiem, ale również zwyczajami. Największy szok przeżywają jednak rodzice! Część rozwiązań może być dla nas zupełnie niezrozumiała, jednak w dzieciach budzą one prawdziwy zachwyt. Przede wszystkim koniec z leżakowaniem! Norweskie przedszkola nie przewidują czasu na przymusowe leżenie i odpoczywanie; jeśli jednak dziecko jest zmęczone, może po prostu iść spać. W polskich przedszkolach dzieci faktycznie spędzają całe dnie na placu zabaw – dzieje się to jednak latem. W Norwegii natomiast zabawy na zewnątrz o każdej porze roku nie są niczym dziwnym, dlatego rodzice muszą przygotować dla dzieci odpowiednie ubranie, dostosowane do warunków atmosferycznych i odzież na zmianę. Mogą się także spodziewać, że często po takich zabawach pociecha wróci wyjątkowo brudna, ale też szczęśliwa. Dzieci bawią się na zewnątrz codziennie – niezależnie od deszczu, śniegu czy silnego wiatru. Najmłodsze pociechy układa się do drzemki na dworze w specjalnych wózkach nawet przy ujemnej temperaturze! W ciągu dnia dzieci jedzą posiłki przyniesione z domu; przedszkole zapewnia owoce i warzywa, a niektóre placówki – również ciepłe dania, choć jest to rzadkość.

Przedszkolaki bawiące się młotkiem i gwoździami? Tak właśnie wygląda przedszkole w Norwegii! Dzieci dostają do zabawy prawdziwe narzędzia (oczywiście dopasowane wielkością do ich możliwości), a opiekunowie pilnują, by nikomu nie stała się krzywda. Zabawa w dużych, zróżnicowanych pod względem wieku grupach sprawia, że starsze dzieci w naturalny sposób opiekują się młodszymi. Choć polscy rodzice mogą obawiać się nieco norweskiego systemu wychowania dzieci, warto zapisać pociechę do przedszkola, by jak najszybciej poznawała nowy język i miała kontakt z rówieśnikami.

Ile kosztuje przedszkole w Norwegii?

Choć przedszkola dzielą się na komunalne i prywatne, pod względem ceny nie ma między nimi zbyt dużej różnicy, ponieważ jedne i drugie placówki są dofinansowane przez państwo. Ile kosztuje przedszkole w Norwegii? Miesięczny koszt może różnić się w poszczególnych placówkach – ma na to wpływ zarówno standard obiektu, jak i jego wyposażenie oraz ewentualna dostępność ciepłych posiłków. Miesięczny koszt pobytu dziecka w przedszkolu to około 2500 – 3500 koron.

Jak uzyskać miejsce w norweskim przedszkolu?

Wnioski o miejsce w przedszkolu zazwyczaj składa się do końca lutego. Rodzice mogą złożyć wnioski do kilku placówek, a pierwszeństwo mają dzieci, które nie znają języka lub w poprzednim roku uczęszczały do danego przedszkola. Wnioski należy składać w urzędzie gminy lub przez Internet. Rodziny osiągające niskie dochody otrzymują dodatkowe dofinansowanie.

Dofinansowanie do przedszkola w Norwegii – kto może skorzystać?

Wysokość dofinansowania do przedszkola zależna jest od tego, jakie przychody osiąga dane gospodarstwo domowe. Jeśli jest to więcej niż 500 500 NOK brutto rocznie, rodzice zobowiązani są do 100% odpłatności za uczęszczanie dzieci do przedszkola. Dochód poniżej tej kwoty uprawnia do dofinansowania – rodzice płacą wówczas 6% swoich rocznych dochodów brutto. W przypadku gdy dochód rodzinny wynosi mniej niż 428 000 NOK, dzieciom przysługuje do 20 godzin tygodniowo darmowego pobytu w przedszkolu. Kwoty ulegają zmianie, jeśli w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko, ponieważ rodzice i opiekunowie nie powinni płacić więcej niż 2910 NOK miesięcznie za pobyt dzieci w przedszkolu. Chcesz uzyskać dofinansowanie do przedszkola w Norwegii? Skontaktuj się z nami – pomożemy w dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności oraz zdobyciu funduszy.