Skip to main content

Jako rodzic dorastającego dziecka, również mieszkającego w Polsce, możesz być uprawniony do pobierania zasiłków rodzinnych w Norwegii. Sprawdź, z czego warto skorzystać, by lepiej zabezpieczyć potrzeby Twojego dziecka.  

Barnetrygd (zasiłek rodzinny) oraz kontantstøtte (zasiłek opiekuńczy) to podstawowe, choć nie jedyne, zasiłki, które w Norwegii należą się rodzicom. Pracujący w Norwegii Polacy, którzy mają do nich uprawnienia, mogą być również uprawnieni do korespondujących z zasiłków przyznawanych w Polsce, zatem w każdym przypadku warto jest przeanalizować sytuację rodzinną i aplikować o stosowne benefity socjalne. 

Zasiłek rodzinny 

Mieszkasz w Norwegii i opiekujesz się dzieckiem? A może pracujesz w Norwegii, a twoje dziecko mieszka w Polsce? Jako rodzic dziecka poniżej 18-go roku życia otrzymać norweski zasiłek rodzinny. Barnetrygd to jedno z podstawowych świadczeń, o które mogą się ubiegać osoby pracujące w Norwegii.  

Barnetrygd to, obok funkcjonującego w tym kraju zasiłku opiekuńczego, jedno z podstawowych świadczeń socjalnych na dzieci. Mogą z niego skorzystać osoby, które: 

– aktywnie pracują, 

– mieszkają na terenie Norwegii, 

– wychowują dzieci poniżej 18. roku życia. 

Świadczenie rodzinne przysługuje zarówno matkom, jak i ojcom – nawet jeśli jedno z nich oraz dzieci mieszkają w innym kraju – np. w Polsce. Co więcej, mogą ubiegać się o nie także rodzice, którzy samodzielnie wychowują dzieci. 

Stawki norweskiego zasiłku rodzinnego 

Od 1 lipca 2023 roku stawki miesięczne wyglądają następująco: 

– zasiłek dla dziecka w wieku od 0 do 6 lat: 1766 NOK; 

– zasiłek dla dziecka w wieku od 6 do 18 lat: 1310 NOK; 

– zasiłek rozszerzony przyznawany rodzicom mieszkającym z dzieckiem samotnie: 2 516 NOK; 

– dodatek dla małego dziecka w wieku od 0 do 3 lat przyznawany jako uzupełnienie do zasiłku rozszerzonego:696 NOK  

Zasiłek opiekuńczy 

Kontantstøtte to specjalny norweski zasiłek opiekuńczy na dziecko. Wypłacany jest rodzicom dzieci od 13. do 23. miesiąca życia, które nie korzystają ze żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. Za wypłatę tego świadczenia odpowiedzialny jest NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej. 

Aby spełnić odpowiednie warunki do pobierania kontantstøtte, należy osiągać w Norwegii dochód, który jest objęty składkami na ubezpieczenie. Mogą to być zarówno świadczenia z tytułu pracy, jak i inne, równoważne, w tym zasiłki. 

Warunkiem koniecznym do przyznania zasiłku opiekuńczego w Norwegii jest także odprowadzanie trygdeavgift, czyli składek na ubezpieczenie i przynależność do systemu ubezpieczeń w Norwegii (bądź innym kraju EOG) od co najmniej 5 lat. Jeżeli dziecko wychowywane jest przez oboje rodziców – to ten przepis dotyczy ich obojga. 

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii wypłacany jest w kwocie 7 500 NOK miesięcznie na każde dziecko. Jednocześnie rodzice dziecka w wieku 1–2 lat mogą ubiegać się lub już pobierać inne zasiłki, w tym barnetrygd, czyli zasiłek rodzinny. 

W sytuacji, gdy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym, obowiązują inne warunki zasiłku opiekuńczego. Jeśli dziecko uczęszcza do przedszkola w niepełnym wymiarze godzin, kwota zasiłku jest odpowiednio pomniejszana. I tak na przykład rodzicom dziecka, które uczęszcza do przedszkola w wymiarze od 17 do 24 godzin tygodniowo, należy się 40% pełnej kwoty świadczenia, czyli 3 000 NOK. 

Aplikuj wspólnie z nami 

Jeśli nie masz pewności, gdzie i jak powinieneś aplikować o zasiłki z tytułu posiadania dziecka/dzieci, zgłoś się do nas. Przeanalizujemy Twoją sytuację i pomożemy Ci skompletować dokumentacje konieczną do złożenia wniosków. Razem z Tobą dopełnimy formalności i będziemy Ci służyć wsparciem podczas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku. Usługi możesz zamówić kontaktując się z jednym z naszych biur bądź kupując je w sklepie online