Narodziny dziecka to ważne wydarzenie w życiu każdej rodziny. Radość z przyjścia na świat malucha łączy się jednak z obawami młodych rodziców: utrzymanie dziecka oznacza poważne wydatki. Mieszkasz na stałe i pracujesz w Norwegii? Przysługuje Ci zasiłek rodzicielski. Zobacz, na jakich zasadach jest przyznawany i jaki procent wynagrodzenia można otrzymać z NAV.
Narodziny dziecka a pomoc od państwa – jak to wygląda w Norwegii?
Norweski system pomocy społecznej jest bardzo dobrze rozwinięty, a świadczenia przyznawane przez NAV są przeznaczone nie tylko dla obywateli tego państwa skandynawskiego, ale dla wszystkich, którzy mają prawo stałego pobytu w kraju i tu odprowadzają podatki. Szczególnie szeroką grupę narzędzi pomocy społecznej stanowią właśnie te przeznaczone dla rodziców i ich dzieci, i to od momentu narodzin malucha, aż do osiągnięcia przez niego pełnoletniości.
Sprawdź również: Zasiłek rodzinny w Norwegii – Barnetrygd
Podstawową formą wsparcia jest zasiłek rodzicielski. Norwegia zapewnia jednak szereg dodatkowych świadczeń. Są to m.in.:
- tzw. becikowe, wypłacane jednorazowo po narodzinach dziecka (obecnie wynosi 84 720 NOK),
- barnetrygd, czyli zasiłek rodzinny wypłacany co miesiąc na każde dziecko do 18. roku życia, który obecnie wynosi 1354 nok dla dzieci poniżej 6 roku życia oraz 1 054 NOK dla dzieci powyżej 6 roku życia.
- kontantstøtte – zasiłek opiekuńczy przysługujący na dziecko od 1. do 2. roku życia, które nie uczęszcza do żłobka dofinansowanego przez państwo. Wynosi on 7 500 NOK miesięcznie.
Warto więc zapoznać się ze wszystkimi możliwościami wsparcia finansowego, jakie zapewnia państwo norweskie i zawnioskować o wszystkie przysługujące zasiłki.
W pełni płatny urlop dla rodzica – kiedy można z niego skorzystać?
Pierwsze miesiące po narodzinach dziecka są prawdziwym wyzwaniem dla rodziców – maluch potrzebuje nieustannej opieki. Dlatego matka lub ojciec w tym okresie mogą skorzystać z płatnego urlopu, w trakcie którego państwo wypłaca im zasiłek rodzicielski, czyli po norwesku foreldrepenger. Norwegia zapewnia wsparcie finansowe na wysokim poziomie, dzięki czemu mama lub tata mogą spokojnie przebywać z maluchem w domu, bez obawy o zmniejszenie przychodów do domowego budżetu.
Ile może trwać zasiłek rodzicielski?
Długość zasiłku rodzicielskiego w Norwegii jest uzależniona od preferencji rodziców dziecka oraz ich indywidualnej sytuacji. Determinuje ona również wysokość otrzymywanego świadczenia. I tak:
- przy otrzymywaniu 100% wartości wynagrodzenia w ramach zasiłku rodzicielskiego łączny czas jego trwania może wynieść 49 tygodni,
- przy stawce 80% wynagrodzenia foreldrepenger będzie wypłacane przez 59 tygodni.
Warto wziąć to pod uwagę przy wypełnianiu wniosku.
Dowiedz się więcej o zasiłku rodzicielskim w Norwegii – Foreldreoenger
Jeżeli prawo do zasiłku ma tylko ojciec, bo np. matka dziecka nie pracuje, wówczas łączny czas otrzymywania zasiłku może wynieść odpowiednio 40 lub 50 tygodni.
Co trzeba wiedzieć o zasiłku rodzicielskim w Norwegii?
Chcesz pobierać zasiłek rodzicielski? Norwegia przyznaje go na nieco innych zasadach niż Polska. Trzeba wspomnieć przede wszystkim o tym, że zasiłek przysługuje w części zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Jak dokładniej wygląda ten podział?
- Matka otrzymuje urlop rodzicielski i związany z nim zasiłek (mødrekvote) obligatoryjnie na 3 tygodnie przed planowaną datą porodu oraz 6 tygodni bezpośrednio po przyjściu dziecka na świat. Dodatkowo przysługuje jej obligatoryjne 4 tygodnie urlopu macierzyńskiego, które może wykorzystać w dowolnym momencie tych 49/59 tygodni.
- Zasiłek rodzicielski dla ojca (fedrekvote) jest wypłacany przez minimum 10 tygodni, a tata może z niego skorzystać już po pierwszych 6 tygodniach po porodzie. Ten element foreldrepenger musi być wykorzystany przez ojca, w innym przypadku świadczenie przepada,
- pozostałe 26 lub 36 tygodni (w zależności od tego, jaki procent wynagrodzenia stanowi świadczenie) może być wykorzystane przez jedno z rodziców w całości lub mogą się oni tym czasem dowolnie podzielić.
Warto przy tym pamiętać, że powyższe zasady obowiązują, wówczas gdy oboje rodziców mają prawo do otrzymywania świadczenia rodzicielskiego. Należy też podkreślić, że kiedy jedno z rodziców pobiera zasiłek rodzicielski w Norwegii, drugie musi pozostać aktywne zawodowo. Oznacza to powrót do pracy na co najmniej 3/4 etatu lub podjęcie studiów dziennych. Jeżeli drugi rodzic wróci do pracy, np. w mniejszym wymiarze godzinowym, NAV wypłaca zasiłek rodzicielski w stosownie niższej wysokości.
Zasiłek rodzicielski a własna działalność w Norwegii
Warto podkreślić, że zasiłek rodzicielski jest przyznawany zarówno osobom zatrudnionym, jak również prowadzącym własną działalność. W tym drugim przypadku jego wysokość wylicza się na podstawie średnich przychodów przedsiębiorstwa z okresu ostatnich 3 lat. Przy wypłacie świadczenia osobie zatrudnionej bierze się pod uwagę aktualne wynagrodzenie.
Uzyskaj nawet do 100% dotychczasowego wynagrodzenia – zalety zasiłku rodzicielskiego
Zasiłek rodzicielski w Norwegii pozwala otrzymywać nawet do 100% wynagrodzenia przez pierwsze miesiące po przyjściu dziecka na świat. Korzystanie z tej formy wsparcia od państwa pozwala skupić się w tym wyjątkowym momencie na zapewnieniu maluszkowi jak najlepszych warunków do rozwoju bez obaw o swoją sytuację finansową. Uzyskanie świadczenia nie jest skomplikowane, a wniosek można złożyć nawet on-line.
Zasiłek rodzicielski można pobierać również podczas pobytu w Polsce.
Dokumenty wymagane do złożenia wniosku o zasiłek rodzicielski
Chcesz się ubiegać o norweski zasiłek rodzicielski? Wniosek złóż jeszcze przed przyjściem dziecka na świat – zwłaszcza, że matka może zacząć pobierać świadczenie już na 3 tygodnie przed planowanym porodem. Dokumenty wymagane przez NAV to:
- karta ciąży wystawiona w języku norweskim lub angielskim, po 26. tygodniu ciąży, w której jest wskazany termin porodu lub akt urodzenia dziecka na druku europejskim bądź polski skrócony akt urodzenia przetłumaczony na angielski lub norweski,
- potwierdzenie aktywności zawodowej jednego z rodziców na terenie Norwegii (np. umowa o pracę),
- registreringsbevis, czyli dokument potwierdzający rejestrację legalnego pobytu w Norwegii,
- odcinki z pensji od pracodawcy za ostatnie 6 miesięcy.
Należy pamiętać, że zasiłek przysługuje osobom, które na przestrzeni ostatnich 10 miesięcy przed jego uzyskaniem przepracowały w Norwegii min. 6 miesięcy i uzyskały w tym czasie minimalny dochód, tj. 46 817 NOK. Do dochodu są wliczane uzyskiwane świadczenia socjalne.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu zasiłku rodzicielskiego w Norwegii i innych przysługujących na dziecko świadczeń, zgłoś się do nas. Pomożemy dopełnić wszystkich formalności!