Omsorgspenger to świadczenie, które w Norwegii otrzymują rodzice opiekujący się chorym dzieckiem. To, ile dni na opiekę nad dzieckiem rodzic może wziąć w ciągu roku, zależy od jego sytuacji.
Omsorgspenger, zwane po polsku „opiekuńczym” to rozwiązanie finansowe dla rodzica, który z powodu choroby dziecka musi zostać z nim w domu i nie może pójść do pracy. Zazwyczaj pracownik nie musi składać formalnego wniosku o wypłatę tego świadczenia, wnioskować należy jedynie o dodatkowe dni, jeśli takie są potrzebne.
Pieniądze przysługują rodzicom dzieci w wieku do 12 lat. Tu jednak ważny szczegół – liczy się rok kalendarzowy, w którym dziecko kończy 12 rok życia. Na cały ten rok przysługuje pula dni na opiekę, a zatem również świadczenie zastępujące dochód. Od reguły 12 lat obowiązuje jeden wyjątek – rodzice dzieci przewlekle chorych i niepełnosprawnych, mogą wnioskować o dodatkowe dni na opiekę do czasu, gdy dziecko ukończy osiemnasty rok życia.
Warunki przyznania świadczenia
Aby otrzymać omsorgspenger, należy być członkiem systemu ubezpieczeń społecznych. Po drugie, należy sprawować faktyczną opiekę nad dzieckiem, to znaczy mieszkać z nim pod tym samym adresem. Rodzice, którzy naprzemiennie dzielą opiekę nad dzieckiem (częsty w Norwegii przypadek, gdy dziecko spędza na zmianę czas u każdego z rodziców po ich rozstaniu), również mogą otrzymać pieniądze na opiekę. Warunek trzeci to bycie aktywnym zawodowo na co najmniej 4 tygodnie przed chorobą dziecka (istnieją wyjątki od tej zasady).
Dni przeznaczone na opiekę, czyli omsorgsdager, można wykorzystać, kiedy nie ma się możliwości pójścia do pracy z powodu konieczności opiekowania się chorym dzieckiem. Płatne wolne przysługuje również wtedy, gdy należy iść z dzieckiem do lekarza, nawet, jeśli akurat tego dnia nie czuje się chore. Może to być dowolna konieczna wizyta lekarska, również u fizjoterapeuty bądź psychologa.
Płatne wolne w ramach dni na opiekę nie przysługują na przykład na wizyty szkolne, które nie dotyczą zdrowia. Nie można ich też wykorzystywać na dni, które w szkole lub przedszkolu są zaplanowane jako wolne, zatem na przykład w czasie ferii albo innych dni, w których placówki oświatowe są zgodnie z zapowiedzią zamknięte. Tak samo strajk w placówce oświatowej nie może być powodem wykorzystania dni przeznaczonych na opiekę. Omsorgspenger nie należy się również na rutynowe wizyty kontrolne u lekarza bądź dentysty.
Ile dnia na opiekę można wykorzystać?
- Jeśli masz jedno lub dwoje dzieci, w roku kalendarzowym przysługuje Ci 10 dni opieki.
- Jeśli masz troje lub więcej dzieci, w roku kalendarzowym przysługuje ci 15 dni opieki.
- Jeśli jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko/dzieci, przysługuje Ci podwójna liczba dni na opiekę, ale musisz o nie wnioskować.
Jak wnioskować?
O dni na opiekę, które należą się automatycznie, nie trzeba wnioskować. Potrzebę wzięcia wolnego na opiekę nad dzieckiem zgłasza się pracodawcy. W przypadku, kiedy potrzebujesz nie całego dnia, ale np. wyjścia na dwie godziny, od pracodawcy zależy, czy uzna to jako cały dzień przeznaczony na opiekę z twojej rocznej puli, czy nie.
W dniach przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem, pracodawca powinien Ci wypłacać pensję jak zwykle. Jeśli bierzesz pod rząd więcej niż trzy dni wolnego w celu pozostania z chorym dzieckiem w domu, pracodawca może zażądać od ciebie zaświadczenia od lekarza.
Wniosek o wypłatę omsorgspenger z NAV składa się w następujących przypadkach:
- gdy zgodnie z zasadami pracodawca powinien wypłacić świadczenie, ale tego nie robi;
- gdy jest się rodzicem samotnie wychowującym dziecko i chce się wykorzystać dodatkowe dni;
- gdy dziecko cierpi na chorobę przewlekłą bądź jest niepełnosprawne, w związku z czym zachodzi ryzyko, że w ciągu roku potrzebnych będzie więcej dni opiekuńczych;
- kiedy drugi z rodziców, mieszkający wspólnie z Tobą, nie może podejmować zadań opiekuńczych w okresie trwającym co najmniej 6 miesięcy;
- gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą;
- gdy jesteś freelancerem;
- gdy zgodnie z zasadami pracodawca powinien wypłacić świadczenie, ale tego nie robi.
Aplikuj z naszą pomocą
Jeśli masz potrzebę złożenia do NAV wniosku o przyznanie omsorgspenger, chętnie posłużymy Ci pomocą. Dowiesz się od nas, jakiej dokumentacji potrzebujesz, jakie zasady obowiązują i czego możesz się spodziewać. Pomożemy Ci również w wysłaniu wniosku. Skorzystaj ze swojego prawa, aby bez stresu zapewnić swojemu dziecku opiekę wtedy, gdy tego potrzebuje.
Usługę możesz zamówić bezpośrednio u konsultantki bądź w naszym sklepie online.