Skip to main content

Rząd norweski zdecydował o podwojeniu puli omsorgspenger w roku 2022.

Omsorgspenger pracownik otrzymuje wtedy, gdy z powodu choroby dziecka jest zmuszony pozostać z nim w domu. Z zasady prawo do tego świadczenia mają te osoby, które są członkami systemu ubezpieczeń społecznych i posiadały zatrudnienie bądź świadczenie zastępujące dochód przez co najmniej cztery tygodnie przed rozpoczęciem choroby dziecka. Więcej na temat omsorgsdager można przeczytać między innymi w TYM ARTYKULE.

Opieka nad chorym dzieckiem w czasie pandemii

W czasie pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 rząd zmienił niektóre zasady przyznawania świadczenia. W 2021 roku zdecydował o podwojeniu puli dni płatnych, czyli omsorgsdager, z 10 do 20 na jednego rodzica

To rozwiązanie tymczasowe predłużono na rok 2022 . Rodzice mają zatem do dyspozycji w sumie 40 dni do wykorzystania na opiekę nad chorym dzieckiem (po 20 na jednego opiekuna). Rodziny z więcej niż jednym dzieckiem, rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz cierpiących na choroby przewlekłe mogą wykorzystać jeszcze więcej takich dni.

Kiedy wykorzystać?

Z dni przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem rodzic możne korzystać na przykład w wypadku gdy:

  • dziecko jest zakażone koronawirusem
  • dziecko lub ten, kto zazwyczaj się nim opiekuje (niania, pracownicy przedszkola), jest na kwarantannie
  • szkoła lub przedszkole jest nieczynne z powodu koronawirusa
  • dziecko nie może brać udział w zajęciach placówki ooświatowej ze względu na zasady wprwadzone w związku z wysokim ryzykiem zakażeń.

O świadczenie pracownik wnioskuje bezpośrednio do pracodawcy.

Dodatkowe zalecenia dotyczące chorobowego

NAV zaznacza w komunikacie, że pracownik, który z powodu koronawirusa lub przepisów związanych z pandemią, nie może stawić sie w pracy, powinien uzgodnić z pracodawcą, czy potrzebuje zwolnienia lekarskiego. W niektórych przypadkach może wystarczyć zwolnienie własne, czyli egenmelding. Jeżeli dziecko ma potwierdzone zakażenie koronawirusem, rodzicowi należy się zasiłek chorobowy.