Skip to main content

We wrześniu tego roku tylko 9000 osób pobierało w Norwegii zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte). To najmniej w historii, a ma to związek między innymi z sytuacją polskich migrantów.

Kontantstøtte to specjalny, norweski zasiłek opiekuńczy na dziecko. Wypłacany jest rodzicom dzieci od 13 do 23 miesiąca życia, które nie korzystają ze żłobka lub przedszkola z dofinansowaniem publicznym. Za wypłatę tego świadczenia odpowiedzialny jest NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej.

Zasiłek opiekuńczy w Norwegii wypłacany jest w kwocie 7500 NOK miesięcznie na każde dziecko. Jednocześnie, rodzice dziecka w wieku 1-2 lat mogą ubiegać się lub już pobierać inne zasiłki, w tym barnetrygd, czyli zasiłek rodzinny.

Kilka czynników

NAV szacuje, że w ciągu ostatniego roku ubyło aż 3000 beneficjentów tego zasiłku. 9000 świadczeniobiorców, jakie odnotowano we wrześniu 2021 r. to najmniejsza liczba od czasu, kiedy wprowadzono ten rodzaj wsparcia dla rodziców małych dzieci. Szef Działu Statystycznego urzędu ocenia, że za tak niską liczbę odpowiada kilka czynników. Po pierwsze, spada dzietność i mniej osób ubiega się o zasiłek opiekuńczy. Po drugie, coraz więcej rodziców stara się dla dzieci o miejsce w przedszkolu i uzyskuje je już w sierpniu. Trzeci czynnik ma związek z sytuacją migrantów.

Zmniejszony „eksport” zasiłku opiekuńczego

Polacy stanowią największą grupę świadczeniobiorców (67%) wśród obcokrajowców pobierających zasiłek opiekuńczy w Norwegii. We wrześniu tego roku ogółem świadczenie pobierało 748 osób, jakich dzieci mieszkają poza Norwegią, w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To najmniejsza liczba od 2013 r., o 155 osób mniej niż jeszcze w 2020 r. Najwięcej Polaków pobierało kontantstøtte w 2015 r. (784) obecnie świadczenie otrzymuje tylko 502 rodziców.

Zmniejszenie liczby świadczeniobiorców z Polski wynika z faktu, iż w czasie pandemii koronawirusa i związanych z nią restrykcji, do Norwegii przyjechało mniej niż zwykle migrantów zarobkowych.

Chcesz dowiedzieć się, czy przysługuje ci zasiłek opiekuńczy? Sprawdź warunki pobierania świadczenia kontantstøtte TUTAJ. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z jednym z naszych biur – przeanalizujemy sytuację i pomożemy ci złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy w Norwegii, jeśli spełniasz warunki do jego uzyskania.