Skip to main content

Chcesz prowadzić pojazd w Norwegii? Jeśli masz polskie prawo jazdy, możesz bez problemu z niego korzystać lub nawet wymienić je na norweskie bez zdawania egzaminu. Jeżeli jednak nie masz tego dokumentu, zapoznaj się z zasadami uzyskania prawa jazdy w Norwegii. Różnią się one od tych, które obowiązują w Polsce.

Prawo jazdy w Norwegii – kto może je zdobyć?

Pierwsza ważna informacja jest taka, że w Norwegii naukę jazdy autem osobowym można rozpocząć po ukończeniem 16. roku życia (tzw. trafikalt grunnkurs). Należy jednak wiedzieć, że samodzielnie, bez opieki osoby dorosłej w samochodzie, za kółko można wsiąść dopiero po ukończeniu 18 lat i zdaniu egzaminu. Norwegowie chętnie korzystają z tej możliwości – tak, aby jak najszybciej zacząć szlifować tę umiejętność.

Na kurs mogą się zapisać zarówno Norwegowie, jak i obcokrajowcy, jednak trzeba pamiętać, że egzaminy na norweskie prawo jazdy odbywają się wyłącznie w językach norweskim oraz angielskim. Nie ma możliwości podejścia do nich po polsku. Dodatkowe wymagania dla kandydatów do uzyskania norweskiego prawa jazdy to:

  • mieszkanie w tym kraju przez co najmniej 6 miesięcy,
  • spełnienie wymogów zdrowotnych.

Należy też wypełnić specjalny formularz zgłoszeniowy dla kandydata.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy w Norwegii krok po kroku?

Wszystkimi sprawami związanymi z prawem jazdy zajmuje się instytucja o nazwie Statens Vegvesen. Pierwszym krokiem, który należy zrobić, jest przesłanie tam zgłoszenia chęci zdobycia prawa jazdy na specjalnym formularzu. Jest on dostępny również elektronicznie, także w angielskiej wersji.

Kolejny krok to odbycie obowiązkowego 17-godzinnego kursu teoretycznego. Można się na niego zapisać zarówno stacjonarnie, w jednej z zatwierdzonych przez Statens Vegvesen szkole jazdy, jak również – co jest opcją popularniejszą – przez internet. Uwaga! Obowiązek odbycia szkolenia teoretycznego dotyczy tylko osób do 25. roku życia. Starsze nie muszą go przechodzić, jednak nie zwalnia to ze zdawania egzaminu teoretycznego.

Kolejny krok to praktyczna nauka jazdy. Nie ma konieczności zapisywania się na jazdy próbne do szkoły, ponieważ zdobywanie umiejętności prowadzenia pojazdu może mieć miejsce pod okiem innego kierowcy. Musi być to osoba mająca minimum 25 lat i prawo jazdy od co najmniej 5 lat. Podczas nauki auto, w którym kandydat uczy się jeździć, musi:

  • być wyposażone w dodatkowe boczne lusterko dla instruktora,
  • zostać wyraźnie oznaczone literą L.

Potrzebujesz pomocy z uzyskaniem prawa jazdy w Norwegii? Skontaktuj się z nami!

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy w Norwegii?

Egzamin na prawo jazdy w Norwegii, podobnie jak w Polsce, składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej kolejności zdaje się teorię, a do egzaminu praktycznego można przystąpić przez 3 lata po jego zdaniu.

Warto wiedzieć, że egzamin teoretyczny:

  • składa się z 45 pytań – na co najmniej 38 należy odpowiedzieć poprawnie,
  • trwa 90 minut,
  • odbywa się na komputerze w jednym z zatwierdzonych przez Statens Vegvesen ośrodków egzaminacyjnych,
  • może być powtarzany wielokrotnie, jednak pomiędzy poszczególnymi próbami muszą nastąpić co najmniej 2-tygodniowe przerwy.

Po zdaniu teorii można przystąpić do – zdecydowanie bardziej wymagającego – egzaminu praktycznego.

Egzamin na prawo jazdy w Norwegii

Egzamin praktyczny na norweskie prawo jazdy

Norwegowie przywiązują ogromną wagę do bezpieczeństwa na drodze, dlatego egzamin, zwłaszcza praktyczny, nie należy do łatwych. W jego trakcie jest sprawdzane to, czy przyszły kierowca poradzi sobie z jazdą w wymagających warunkach – np. podczas deszczu czy na polnej drodze.

Warto podkreślić, że szczególnie ważna jest weryfikacja umiejętności kierowcy po zmroku. Co istotne, tę umiejętność można szkolić jedynie w okresie od 1 listopada do 15 marca. Jeżeli kurs odbył się poza tym przedziałem czasowym, zdanie egzaminu uprawnia jedynie do poruszania się po drogach między 16 marca a 31 października. Aby kierowca mógł kontynuować jazdę w okresie zimowym, musi przejść odpowiednie, dodatkowe szkolenie.

Warto wiedzieć również, że:

  • w Norwegii nie jest zapewniany samochód egzaminacyjny – większość podchodzących do egzaminu decyduje się na jego wynajem,
  • można przystąpić do egzaminu autem z automatyczną skrzynią biegów, jednak w takiej sytuacji prowadzenie auta ze skrzynią manualną będzie wymagało zdania dodatkowego egzaminu,
  • w trakcie egzaminu są również weryfikowane umiejętności związane z eco-drivingiem,
  • trasa przejazdu w czasie egzaminu jest ustalana wcześniej, a kursant może otrzymać jej wydruk, co pozwoli mu się przygotować do przejazdu.

Ile kosztuje prawo jazdy w Norwegii?

Z uzyskaniem prawa jazdy w Norwegii wiąże się szereg opłat.

  • teoretyczny egzamin pisemny kosztuje ok. 750 NOK,
  • egzamin praktyczny to koszt 1100 NOK,
  • odbiór prawa jazdy to wydatek rzędu 350 NOK.

Pojawiają się też koszty związane z odbyciem kursów. Internetowy kurs teoretyczny to ok. 400-500 NOK, stacjonarny – ok. 1500 NOK lub więcej. Kurs jazdy po zmroku to wydatek rzędu 1700-2000 NOK, zaś wynajem auta na egzamin, ok. 2000 NOK. 

Jak zatem widać, koszty są spore. Dlatego większość Polaków decyduje się na korzystanie z polskiego prawa jazdy, które jest uznawane przez prawo. Można również dokonać jego wymiany na norweskie bez konieczności ponownego zdawania egzaminu, oczywiście pod warunkiem, że dokument jest ważny.