Skip to main content

Mandaty w Norwegii

Chcesz zostać dłużej, a może tylko wybierasz się na krótką wycieczkę po pięknej Skandynawii? Niezależnie od okoliczności auto może się przydać, zwłaszcza w Norwegii. To rozległy kraj, po którym najłatwiej jest poruszać się własnym środkiem transportu. Jednak podróżując po nim, warto uważać, aby nie złamać przepisów. Mandaty w Norwegii mogą bardzo obciążyć Twój budżet. Dowiedz się, ile wynoszą.

 

Norwegia jest znana jako kraj, gdzie obowiązują najwyższe mandaty w Europie. Nie ma tam widełek, ani możliwości negocjacji – kary są narzucone z góry i są równe dla wszystkich. Między innymi dzięki temu państwo to może pochwalić się jednym z najniższych wyników wypadków drogowych w Europie. Jednak widząc pustą drogę prowadzącą przez fiordy, wiele osób ma chęć  pojechać nieco szybciej niż to dozwolone. Wówczas warto mieć w pamięci, ile wynoszą mandaty w Norwegii.

 

Jakie są mandaty w Norwegii za przekroczenie prędkości?

Osoby, które zdały prawo jazdy na terenie jednego z europejskich krajów, mogą swobodnie poruszać się po Skandynawii. Jednak muszą stosować się do przepisów danego kraju. W innym przypadku szybko dowiedzą się, ile wynoszą mandaty w Norwegii. A te różnią się w zależności od rodzaju przewinienia.

 

Za przekroczenie prędkości można otrzymać karę od 800 do 10 650 NOK, a nawet stracić prawo jazdy. Konkretne wartości zaprezentowano w poniższej tabeli.

 

Ograniczenie prędkości do 60 km/h do 70 km/h do 90 km/h
Przekroczenie
do 5 km/h 800 NOK 800 NOK 800 NOK
od 6 do 10 km/h 2100 NOK 2100 NOK 2100 NOK
od 11 do 15 km/h 3800 NOK 3400 NOK 3400 NOK
od 16 do 20 km/h 5500 NOK 47000 NOK 47000 NOK
od 21 do 25 km/h 8500 NOK 6400 NOK 6400 NOK
od 26 do 30 km/h utrata prawa jazdy 8500 NOK 8500 NOK
od 31 do 35 km/h 10200 NOK 10200 NOK
od 36 do 40 km/h utrata prawa jazdy 10 650 NOK
powyżej 41 km/h utrata prawa jazdy

Za co jeszcze można dostać mandat w Norwegii?

Przekraczanie prędkości to nie jedyny występek kierowców, za jaki grozi mandat. Karę pieniężną można otrzymać także za:

 • przejazd po zapaleniu się czerwonego światła – 6800 NOK,
 • poruszanie się samochodem o dopuszczalnej masy całkowitej poniżej 3,5 t przy niesprawnym hamulcu postojowym: 2600 NOK. W przypadku auta o dopuszczalnej masy całkowitej powyżej 3 5 t – 5250 NOK,
 • jazda bez zachowania należytej odległości od samochodu z przodu – 6800 NOK,
 • nierespektowanie znaków i nieustąpienie pierwszeństwa pieszym – 6800 NOK,
 • wymijanie innego pojazdu na niedozwolonym obszarze – 6800 NOK,
 • niewłaściwe poruszanie się po drogach przez niezastosowanie się do znaków np. zakaz wjazdu, rondo czy zakaz zawracania – 5500 NOK,
 • poruszanie się po miejscach niedozwolonych, np. chodniku lub strefach wyłączonych z ruchu – 4200 NOK.

Jednocześnie warto pamiętać, że mandaty mogą otrzymać nie tylko kierowcy samochodów, ale także rowerzyści. Jakie są mandaty w Norwegii dla kolarzy? Jeśli przejedziesz na czerwonym świetle, będziesz poruszać się po drogach zakazujących ruchu drogowego lub nie będziesz mieć działającego przedniego światła, otrzymasz karę 1200 NOK.

 

Aby uniknąć kłopotów, przed wyjazdem do Norwegii warto zapoznać się np. z „przewodnikiem dla użytkowników dróg publicznych w Królestwie Norwegii”. To poradnik przygotowany przez norweską  Państwową Dyrekcję Dróg Publicznych – Statens Vegvesen. Dzięki ambasadzie RP jest on dostępny w polskim języku.

 

Ile punktów karnych można otrzymać w ramach mandatu w Norwegii?

Po złamaniu przepisów drogowych czeka Cię nie tylko kara pieniężna, ale także punkty karne. Można je otrzymać np. za:

 • przekroczenie prędkości,
 • wyprzedzanie w nieodpowiednim miejscu,
 • zignorowanie czerwonego światła,
 • wymuszenie pierwszeństwa,
 • niezachowanie należytej odległości od pojazdu,
 • niezapinanie pasów.

Maksymalnie można otrzymać 8 punktów karnych. Po tym prawo jazdy jest odbierane na pół roku. Co ważne – punkty sumują się. Oznacza to, że jeśli złamałeś kilka przepisów naraz, policja może od razu zabrać Ci dokumenty.

 

 

 

Jak zapłacić mandaty w Norwegii?

Płacenie mandatów w Norwegii jest dość proste. Większość samochodów policyjnych jest wyposażona w taryfikatory. Dzięki temu można uregulować karę na miejscu za pośrednictwem karty płatniczej.

Istnieje także możliwość dopełnienia formalności tradycyjnym przelewem w banku. Po zatrzymaniu otrzymasz specjalny dokument, na którym znajdziesz numer konta, a także kwotę, jaką należy wpłacić.

Co ważne – znajdziesz tam również pewien numer telefonu, pod który można zadzwonić i poprosić o rozłożenie płatności na raty lub odroczenia spłaty. Jednak z tej możliwości mogą skorzystać tylko osoby, które mają obywatelstwo. Osoby spoza Norwegii mogą opłacić karę od razu lub otrzymać mandat kredytowany.

 

Jakie są kary za brak opłacenia mandatu w Norwegii?

Uważasz, że nie musisz regulować mandatu, skoro jesteś na wakacjach i zaraz wrócisz do domu? Nic bardziej mylnego! Nawet po powrocie do kraju będziesz regularnie otrzymywać ponaglenia do zapłaty należnych pieniędzy, a kwota kary będzie rosła o dodatkowe odsetki.

Dodatkowo, jeśli będzie taka możliwość, dług zostanie przekazany komornikowi, który automatycznie i bez żadnego ostrzeżenia może zająć Twoje konto bankowe. Z pewnością nie będzie to miła niespodzianka! Dlatego warto płacić wszystkie mandaty we wskazanym terminie.

W przypadku spirali długów możesz poprosić o audyt zadłużeń. Nasz zespół pomoże Ci „wyjść na prostą”.

 

Czy zamiast mandatu można iść do więzienia w Norwegii?

W przypadku braku środków na koncie, po trzech latach unikania zwrotu należności, można trafić do więzienia. W Norwegii dodatkowo należy odpracować dług, np. podczas robót publicznych.

 

Zastanawiasz się, ile można spędzić za kratkami za nieopłacenie mandatu? To zależy od jego wysokości. Za dług o wysokości:

 • do 4000 NOK – 3 dni pozbawienia wolności,
 • do 5000 NOK – 5 dni,
 • do 6500 NOK – 7 dni,
 • do 7000 NOK – 11 dni,
 • do 10500 NOK – 15 dni,
 • powyżej 10500 NOK – 20 dni.

Warto pamiętać, że więzienie w Norwegii nie jest alternatywą dla mandatu. Ta forma wyegzekwowania należnych pieniędzy jest stosowana w ostateczności.

 

Mandaty w Norwegii mogą znacznie nadszarpnąć Twój domowy budżet. Dlatego jeździj ostrożnie, a wrócisz do domu bez dodatkowych kłopotów.