Skip to main content

1 marca zmienią się stawki norweskiego zasiłku rodzinnego (barnetrygd). Najwięcej zyskają rodzice samotnie wychowujący dzieci, choć jednocześnie utracą ulgę podatkową. Sprawdź, ile ci się należy.

Stawki zasiłku rodzinnego (barnetrygd) zmieniają się w Norwegii stosunkowo rzadko, stąd kolejna zmiana w ciągu ostatnich kilku lat to spore zaskoczenie. Przez długi czas zasiłek wypłacano w kwocie 970 NOK, od marca 2019 r. stawka zasiłku rodzinnego na dziecko w Norwegii wynosiła 1 054 NOK miesięcznie. Ponadto 1 września 2021 roku weszła w życie ustawa dotycząca zmiany wysokości świadczenia dla rodziców, którzy wychowują dzieci wieku 0–6 lat. Zaczęli oni otrzymywać zasiłek wyższy o kilkaset koron.

Nowe stawki

Od 1 marca 2023 roku stawki miesięczne będą wyglądały następująco:

– zasiłek dla dziecka w wieku od 0 do 6 lat: 1 723 NOK (przed zmianą 1 676 NOK, podwyżka o 47 NOK);

– zasiłek dla dziecka w wieku od 6 do 18 lat: 1 083 NOK (przed zmianą 1 054 NOK, podwyżka o 29 NOK);

– zasiłek rozszerzony przyznawany rodzicom mieszkającym z dzieckiem samotnie: 2 489 NOK (przed zmianą 1 054 NOK, podwyżka o 1 435 NOK);

– dodatek dla małego dziecka w wieku od 0 do 3 lat przyznawany jako uzupełnienie do zasiłku rozszerzonego: 678 NOK (przed zmianą 660 NOK, podwyżka o 18 NOK).

Większość rodziców otrzyma zasiłek o podwyższonej stawce 31 marca. Ci, którym stawka nie zostanie na czas automatycznie podwyższona, otrzymają wyrównanie na początku czerwca 2023. Rodzice nie musza składać wniosków o zasiłek z podwyższoną stawką, nie trzeba się w tej sprawie kontaktować z NAV. Urząd zapewnia, że wszyscy otrzymają należne im kwoty.

UWAGA! Jednocześnie z podwyżką od marca 2023 r. zniesiona zostanie ulga podatkowa dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Norweski Urząd Podatkowy uwzględnił to już w kartkach podatkowych na ten rok.

Zasiłek rodzinny w Norwegii

Aby móc ubiegać się o barnetrygd w Norwegii, musisz być zatrudniony na terenie tego kraju, a z Twojego wynagrodzenia muszą być pobierane składki na ubezpieczenia społeczne do norweskiego systemu socjalnego. Dodatkowo musisz mieć stałe zameldowanie wraz z dzieckiem na terenie Królestwa. NAV przewiduje możliwość wypłaty środków również dla par, które nie pozostają w formalnym związku małżeńskim.

O zasiłek rodzinny w Norwegii możesz starać się z naszą pomocą. Tę usługę możesz zamówić bezpośrednio w naszym sklepie online.