Skip to main content

Już po raz drugi w tym roku nieznacznie wzrosną stawki zasiłku rodzinnego w Norwegii, czyli barnetrygd. Najwięcej zyskają dzieci powyżej 6-go roku życia.

W marcu tego roku NAV poinformował o podwyżce stawek zasiłku rodzinnego (barnetrygd). Teraz norweski parlament podjął decyzję o kolejnej podwyżce od 1 lipca. Rzadko się zdarza, aby stawki świadczenia socjalnego podnoszono dwukrotnie w ciągu roku.

Beneficjanci zasiłku rodzinnego nie otrzymają tym razem listów z NAV z informacją o podwyżce świadczenia.

Nowe stawki:

Od 1 lipca 2023 roku stawki miesięczne będą wyglądały następująco:

– zasiłek dla dziecka w wieku od 0 do 6 lat: 1766 NOK (przed zmianą 1 723 NOK, podwyżka o 43 NOK);

– zasiłek dla dziecka w wieku od 6 do 18 lat: 1310 NOK (przed zmianą 1 083 NOK, podwyżka o 227 NOK);

– zasiłek rozszerzony przyznawany rodzicom mieszkającym z dzieckiem samotnie: 2 516 NOK (przed zmianą 2 489 NOK, podwyżka o 27 NOK);

– dodatek dla małego dziecka w wieku od 0 do 3 lat przyznawany jako uzupełnienie do zasiłku rozszerzonego: 696 NOK (przed zmianą 678 NOK, podwyżka o 18 NOK).

Więcej pieniędzy już pod koniec lipca

Większość rodziców otrzyma zasiłek o podwyższonej stawce 31 lipca. Ci, którym stawka nie zostanie na czas automatycznie podwyższona, otrzymają wyrównanie na początku października 2023. Rodzice nie musza składać wniosków o zasiłek z podwyższoną stawką, nie trzeba się w tej sprawie kontaktować z NAV. Urząd zapewnia, że wszyscy otrzymają należne im kwoty.