Skip to main content

16 kwietnia w Norwegii rozpocznie się pierwszy etap łagodzenia narodowych restrykcji wprowadzonych w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa powodującego COVID-19.

Na dzisiejszej konferencji prasowej rząd norweski ogłosił, że 17 kwietnia rozpocznie się pierwszy etap łagodzenia restrykcji. Niestety, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną w niektórych regionach (szczególnie Oslo i Viken), zostaną tam utrzymane lokalne obostrzenia. W wielu częściach kraju będzie można już jednak zauważyć pozytywne zmiany.

Od piątku w Norwegii obowiązywać będą takie same obostrzenia, jakie były w mocy przed Świętami Wielkanocnymi, w tym:

– zachowanie odstępu społecznego 1 metra (obecnie 2 metry);

– ograniczenie liczby gości w domu do 5 osób (obecnie do 2 osób) przy dalszym zaleceniu ograniczania ilości kontaktów społecznych;

– możliwość serwowania alkoholu w barach i restauracjach do godziny 22:00;

– ograniczona możliwość organizowania spotkań i eventów w pomieszczeniach oraz na wolnym powietrzu.

Nieznaczne ułatwienia w podróżowaniu

Nadal obowiązuje zalecenie unikania podróży po kraju, jakie nie wynikają z wyższej konieczności. Odradza się szczególnie unikania odwiedzin w tych gminach, gdzie notuje się wiele zakażeń.

Stanowczo odradzane są podróże zagraniczne nie będące wynikiem wyższej konieczności. Od 16 kwietnia podróże z Norwegii zagranicę (chodzi o norweskich rezydentów), jakie wynikają z obowiązków zawodowych albo są związane z edukacją, będą znów zaliczane do wyjątków, czyli podróży wynikających z wyższej konieczności.

Rząd zapowiedział wprowadzenie pewnych ułatwień w podróżach zagranicznych. Pracownicy zagraniczni będący kluczowymi dla działalności niektórych typów przedsiębiorstw, mogą się spodziewać poluzowania przepisów wjazdowych. Nadal obowiązywać będą zasady nakazujące zdecydowanej większości osób przybywających spoza Norwegii posiadanie negatywnego wyniku testu zrobionego na 24 godziny przed podróżą, testowania się na granicy oraz odbycia kwarantanny w hotelu kwarantannowym lub u siebie w domu (o ile spełnia on odpowiednie warunki).

Nie wszędzie tak samo

Premier Erna Solberg uczula, aby każdy mieszkaniec Norwegii regularnie sprawdzał lokalne obostrzenia w swojej gminie. Restrykcje i zalecenia w Oslo mogą się różnić na przykład od tych, jakie obowiązują w Bergen czy Trondheim.

Na konferencji prasowej podano również informację, iż akcja masowych szczepień może się opóźnić o 8-12 tygodni. Jest to związane z wątpliwościami dotyczącymi szczepionek Johnson & Johnson oraz AstraZeneca.