Skip to main content

Norwegia po raz kolejny wprowadza dodatkowe restrykcje mające na celu ograniczanie pandemii koronawirusa.

W poniedziałek 13 grudnia wieczorem rząd norweski ogłosił nowe, bardziej restrykcyjne zasady krajowe mające na celu ograniczanie pandemii COVID-19. Sytuacja w służbie zdrowia jest teraz wyjątkowo trudna. Kraj znalazł się na czele europejskiej listy państw, w których dynamika zakażeń jest największa.

Na pomoc szpitalom

W szpitalach znajduje się obecnie rekordowa liczba pacjentów covidowych (358 osób), dodatkowo wielu pacjentów cierpiących na inne typy schorzeń dróg oddechowych. Chorują też lekarze i pielęgniarki, duża część z nich jest objęta kwarantanną. W niektórych częściach kraju do pracy w szpitalach są mobilizowane osoby wykonujące zawody pokrewne, a także emeryci i wolontariusze mający odpowiednie przeszkolenie.

Z powodu trudnej sytuacji, szpitale były zmuszone odwołać wiele specjalistycznych konsultacji i planowych wcześniej operacji, co dodatkowo niepokoi decydentów odpowiedzialnych za organizację systemu opieki zdrowotnej. Istnieje obawa, że chorzy nie będą otrzymywać odpowiedniej pomocy medycznej na czas.

Nowe obostrzenia

Dodatkowo Instytut Zdrowia Publicznego FHI sporządził nową prognozę w uwzględnieniem wariantu omikron koronawirusa. Jest ona bardzo niepomyślna i zakłada znaczny wzrost zakażeń w kolejnych tygodniach, bowiem wariant jest bardziej zakaźny niż delta czy alfa. W związku z tym rząd decyduje się na wprowadzenie następujących restrykcji krajowych od środy 15 grudnia:

– zakaz serwowania alkoholu w restauracjach i barach;

– unikanie podróży komunikacją miejską na tyle, na ile to możliwe;

– poziom czerwony dla szkół średnich i wyższych, czyli w praktyce przejście na naukę zdalną;

– poziom żółty dla szkół podstawowych i gimnazjów;

– praca z domu dla każdego, kto może wykonywać swoje obowiązki w taki sposób;

– duże ograniczenia w życiu publicznym – mniej gości na imprezach publicznych i prywatnych, surowe zasady dla basenów i sal gimnastycznych. W domu można przyjąć do 10 gości.

Rząd prosi o ograniczanie kontaktów społecznych na tyle, na ile to możliwe. Poprosił też Siły Zbrojne o udzielanie pomocy w tych gminach, gdzie sytuacja jest wyjątkowo trudna.

Maseczki, odstęp, szczepienia

W mocy pozostają wszystkie poprzednie obostrzenia (możesz o nich przeczytać TUTAJ). Wiadomo, że obecne zasady będą obowiązywać przez co najmniej 4 tygodnie. Możliwe jest też wprowadzanie kolejnych restrykcji w następnych dniach. Przy tak dużej liczbie zakażeń i chorych w szpitalach mieszkańcy Norwegii mogą się spodziewać wszystkich znanych z wcześniejszych lockdownów restrykcji.

Rząd norweski pragnie też przyspieszyć program szczepień. Wszystkie osoby po 45 roku życia mają otrzymać możliwość przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19 do końca stycznia 2022.