Skip to main content

Norweski rząd ogłosił przejście do drugiego etapu otwierania kraju, czyli znoszenia restrykcji związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa.

(Artykuł będzie aktualizowany)

Dziś po godzinie 11.00 rząd norweski ogłosił na konferencji prasowej przejście do kolejnego etapu znoszenia restrykcji. Decyzję podjęto po tym, jak Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) zarekomendował przejście do kolejnego etapu otwierania kraju. Etap pierwszy rozpoczął się 16 kwietnia. Premier Erna Solberg poinformowała, że obecnie liczba zakażeń, pacjentów w szpitalach oraz osób zaszczepionych pozwala na przejście do etapu drugiego od 27 maja.

Widzimy już początek końca pandemii – powiedziała norweska premier.

Etap drugi znoszenia restrykcji to między innymi:

– przyzwolenie na podróże krajowe (z ograniczeniami);

– zwiększenie ilości zajęć na uniwersytetach, w szkołach wyższych oraz zawodowych;

– pozwolenie na serwowanie alkoholu w barach i restauracjach do godziny 24:00;

– możliwość przyjmowania w domu do 10 gości;

– możliwość organizowania prywatnych zgromadzeniach do 20 osób (w pomieszczeniach) i 30 na świeżym powietrzu;

– znaczne zwiększenie limitu gości na organizowanych imprezach kulturalnych, sportowych, konferencjach itp. Dokładna liczba zależy od tego, czy w danym miejscu odwiedzający mają przydzielona konkretne miejsca.

Podróże zagraniczne

Norwegia w dalszym ciągu odradza podróże zagraniczne mieszkańcom kraju. Zalecenie będzie obowiązywać co najmniej do 1 lipca tego roku.

Unia Europejska postanowiła, że osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki powinny móc podróżować po kontynencie bez konieczności odbywania kwarantanny. System certyfikatów szczepionkowych powinien zacząć działać w całej Europie pod koniec czerwca. Norwegia będzie częścią tego wspólnego systemu.

Zdaniem FHI hotele kwarantannowe są skuteczną formą walki z pandemią i jeszcze przez jakiś czas będą one obowiązkowe, szczególnie dla osób przybywających spoza krajów Unii Europejskiej. Rząd wprowadzi jednak od 27 maja zmiany w zasadach odbywania kwarantanny wjazdowej do Norwegii. Wymogi wjazdowe mają zależeć od dwóch czynników: czy podróżny przyjeżdża z krajów Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej/Schengen lub Wielkiej Brytanii (w tym Polski) i jaka była ilość zakażeń w tym kraju przez ostatnie 14 dni. Z kwarantanny HOTELOWEJ będą zwolnione osoby, które przyjeżdżają z krajów z mniej niż 150 zakażeniami w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców i odsetkiem pozytywnych testów nie wyższym niż 4%. Tacy przyjezdni będa mogli odbywać kwarantannę u siebie w domu lub w innym odpowiednim do tego celu miejscu.

Podróżni przybywający z krajów znajdujących się powyżej ustalonej normy liczby zakażeń i odsetka testów pozytywnych będą musieli przebywać w hotelu kwarantannowym do czasu otrzymania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa robionego najwcześniej 3 dni po przyjeździe. Dalszą część kwarantanny mogą już odbyć w domu lub innym wyznaczonym do tego miejscu i zakończyć ją najwcześniej 7 dni po przyjeździe, o ile uzyskają negatywny wynik testu.

Powstanie możliwość aplikowanie o wyjątek od odbywania kwarantanny w hotelu PRZED rozpoczęciem podróży. W każdym tygodniu publikowana będzie lista krajów z wyszczególnieniem poziomu zagrożenia (a tym samym obowiązujących pasażera restrykcji).

Ograniczenia lokalne i więcej testów

Ograniczenia i zalecenia nie są takie same na terenie całego kraju. Te gminy, które mają dużą liczbę zakażeń, mogą wprowadzać własne ograniczenia w zależności od sytuacji epidemiologicznej. Rząd wprowadza też specjalne zasady dla tych osób, które przyjęły już co najmniej pierwszą dawką szczepionki co najmniej 3 tygodnie wcześniej oraz osób, które przechorowały COVID-19 nie dawniej niż pół roku temu.

Premier Solberg potwierdziła również, iż Norwegia przyjmie wprowadzany przez UE system certyfikatów szczepionkowych. Zapowiedziano też, że w kolejnych tygodniach można się spodziewać zwiększonego wykorzystania szybkich testów.