Skip to main content

Rząd norweski ogłosił dziś fazę trzecią znoszenia restrykcji. To same dobre wiadomości!

Na dzisiejszej konferencji prasowej byli obecni przedstawiciele rządu z premier Erną Solberg oraz służby zdrowia z szefową norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) Camillą Stoltenberg. Liczba nowych zakażeń koronawirusem oraz pacjentów w szpitalach spada, przybywa za to osób, które przyjęły już szczepienie, co powoduje, iż rząd zdecydował o wejściu w trzeci etap otwierania kraju.

Podróże do Norwegii i z Norwegii

UWAGA! Zmieni się sposób oznaczania krajów europejskich jako czerwonych, żółtych i zielonych. Norwegia przyjmuje takie same kryteria jak Unia Europejska, co sprawia, że od poniedziałku żaden z krajów europejskich nie będzie oznaczony jako ciemnoczerwony, zaś między innymi Polska będzie oznaczona jako zielona.

Na oficjalnej stronie rządowej widnieje od wczoraj informacja, że do Norwegii będa mogli wjeżdżać obywatele tych krajów Strefy Schengen, z których przyjazd nie jest objęty obowiązkiem kwarantanny wjazdowej. Premier Erna Solberg sprecyzowała, że ta zasada będzie obowiązywała od 5 lipca.

Wjazd do Norwegii: Podróże służbowe (czy w celu podjęcia pracy), odwiedziny u krewnych w Norwegii i przyjazd w celu podjęcia lub kontynuowania studiów stają się łatwiejsze. Możliwość przyjazdu zyskują między innymi partnerzy, rodzice, dziadkowie czy pasierbowie osób mieszkających w Norwegii. W przypadku partnerów związek musi trwać co najmniej 9 miesięcy, a para musi móc udowodnić, że wcześniej spotkała się twarzą w twarz (ułatwienie nie dotyczy zatem osób, które randkowały w internecie). O konieczności odbycia kwarantanny wjazdowej i okazania negatywnego testu będą decydowały dwa główne czynniki: status szczepienia przeciwko COVID-19 oraz ryzyko epidemiologiczne w kraju, z którego przybywa podróżny. Premier Erna Solberg sprecyzowała, iż ta zasada będzie obowiązywać od 20 czerwca od godziny 12.00.

Podróże zagraniczne z Norwegii: zalecenie dotyczące unikania podróży zagranicznych do krajów Strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii zostaje zniesione 5 lipca i zastąpione wytycznymi co do podróży w miejsca podwyższonego ryzyka epidemiologicznego.

Od 24 czerwca certyfikat szczepionkowy z Polski będzie ważnym dokumentem podróży w Norwegii (jak dotąd z ułatwień wjazdowych mogły korzystać jedynie osoby posiadające norweskie potwierdzenie szczepienia).

Kwarantanna wjazdowa będzie obowiązywać już tylko podróżnych z krajów uznanych za czerwone (według nowych, ogólnoeuropejskich kryteriów), ale nie będzie to kwarantanna hotelowa. Konieczność pozostawania w hotelu kwarantannowym może zostać wprowadzona jedynie dla osób powracających z krajów uznanych za wyjątkowo zagrożone epidemiologicznie ze względu na możliwe powstawanie nowych mutacji.

Osoby w pełni zaszczepione zostaną zwolnione z konieczności wykonywania testów na koronawirusa na granicy.

UWAGA! Trzeba brać pod uwagę, że status danego kraju może się zmienić z tygodnia na tydzień.

Co jeszcze się zmienia?

Poniższe zalecenia wchodzą w życie już dzisiaj, natomiast reguły w niedzielę, czyli 20 czerwca.

Podawanie alkoholu w barach i restauracjach: zakaz zostaje zniesiony, ale pozostają w mocy takie wymogi jak rejestrowanie gości, redukcja liczby gości oraz zachowywanie dystansu społecznego, szczególnie w pomieszczeniach.

Zgromadzenia prywatne: możliwość spotkań (na przykład na ślubach, chrzcinach itp.) do 100 osób. W przypadku, gdy istnieje możliwość pozostawania poza pomieszczeniem, tym bardziej na przydzielonych z góry miejscach, dozwolona jest możliwość gromadzenia się więcej liczby osób.

Biuro domowe: stopniowe przechodzenie z pracy zdalnej do pracy w biurze.

Sport amatorski i zawodowy: możliwość wspólnego treningu sportowego dla dorosłych i dzieci, w tym rozgrywanie zawodów poza terenem gminy. Możliwość gromadzenia na trybunach sportowych do 2000 kibiców lub 5000 o ile organizator ma możliwość sprawdzania certyfikatów szczepionkowych.

To jeszcze nie koniec pandemii

Jednocześnie norweskie władze uczulają, że problematyczny może się stać wariant koronawirusa zwany Deltą, na którego odpowiedni poziom odporności dają jedynie dwie dawki szczepionki. Wariant ten jest odpowiedzialny za większość nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii, został też już wykryty w Norwegii. Nie należy jeszcze rezygnować ze środków ostrożności, takich jak częste dezynfekowanie rąk czy noszenie maseczek ochronnych tam, gdzie trudno jest zachować dystans społeczny. Trzeba być też gotowym na konieczność częstego testowania się oraz utrudnienia na granicach.