Skip to main content

Na wczorajszej konferencji rządowej, Premier Erna Solberg ogłosiła nowe wytyczne dotyczące możliwości podróżowania do i z Norwegii 🇳🇴 zarówno dla obywateli Norwegii, jak i pozostałych osób mieszkających w kraju fiordów.


Podany został plan na najbliższe dwa miesiące 📃

Główne zalecenia pozostają niezmienne❗️ Odradza się podróżowanie, które NIE JEST KONIECZNE do innych krajów do dnia 2️⃣0️⃣ sierpnia❗️ Nie dotyczy to podróżowania po Norwegii – przypominamy, że od 1️⃣5️⃣ maja, można bez ograniczeń przemieszczać się po całym królestwie. Rząd rozważa wydanie pozwolenia na podróżowanie od 0️⃣1️⃣ czerwca w sprawach służbowych po krajach nordyckich, a od 1️⃣5️⃣ czerwca takie możliwości mają mieć również zwykli turyści. Przypomnijmy, że do krajów nordyckich należą: Szwecja, Finlandia, Dania oraz Islandia, a także Grenlandia, Wyspy Owcze oraz Alandzkie.

Następnie do 2️⃣0️⃣ lipca rząd rozważy także, czy zmienić i poluzować zasady podróżowania do pobliskich krajów europejskich 🇪🇺Premier dodała, że Norwegia jest tak piękna, że poleca wszystkim w tym roku zaplanować urlop letni właśnie w tym kraju. W związku z koronawirusem wiele osób musiało zmienić swoje plany wakacyjne. Ale jeśli ktoś potrzebuje więcej przewidywalności odnośnie realizacji urlopu, to rząd właśnie dał taką możliwość poprzez wydanie pozwolenia na podróżowanie po całej Norwegii bez ograniczeń. Oczywiście trzeba być nadal bardzo ostrożnym, trzymać się zaleceń instytutu zdrowia i nie wystawiać się na możliwość zarażenia wirusem. A to oznacza, że jeśli ktoś jest chory, bądź przebywa w kwarantannie to musi zostać w domu 🏠. Poza tym należy dbać o higienę rąk 👐 oraz utrzymywać dystans 1️⃣ metra w stosunku do innych osób.

Na pocieszenie premier dodała, że teraz nawet osoby z grup ryzyka mogą podróżować jeśli będą przestrzegały zasad bezpieczeństwa. Tak więc np. wnuki będą mogły spędzić tegoroczne wakacje razem ze swoimi dziadkami 👨‍👩‍👧‍👦. Pomimo wprowadzenia tych poluzowań w przepisach, podróżowanie po Europie nadal jest utrudnione z powodu restrykcji miedzy krajami, zasadami kwarantanny oraz małej ilości połączeń lotniczych 🛩. Jesteśmy daleko od normalnej sytuacji sprzed ogłoszonej pandemii. Wiele obywateli norweskich nadal przebywa poza granicami Norwegii 🇳🇴 nie mogąc wrócić do kraju. Rząd pracuje cały czas nad stopniowym otwarciem się Norwegii . Trzeba jednak liczyć się z tym, że zakaz wjazdu do Norwegii będzie utrzymany do 2️⃣0️⃣ sierpnia wraz z nakazem kwarantanny.


Na koniec członkowie rządu złożyli wszystkim życzenia z okazji święta 1️⃣7️⃣ Maja.