Skip to main content

Na wczorajszej konferencj, tj. 2️⃣5️⃣ czerwca, Premier Erna Solberg ogłosiła nowe informacje dotyczące dalszego łagodzenia restrykcji odnośnie podróżowania pomiędzy Norwegią 🇳🇴, a innymi krajami europejskimi 🇪🇺.

Generalnie do 2️⃣0️⃣ sierpnia nadal odradza się podróżowania do innych miejsc niż kraje nordyckie, ale od 1️⃣5️⃣ lipca będzie można podróżować do krajów strefy Schengen i EOG. Do Norwegii 🇳🇴 będą mogli przyjeżdżać turyści z krajów europejskich❗️🇪🇺 Celem jest kontrolowane, stopniowe otwarcie kraju.

Są jednak pewne obostrzenia 👇 Rząd będzie informował o możliwościach podróżowania osobno do każdego kraju biorąc pod uwagę liczbę zakażonych, stopień rozprzestrzeniania się choroby oraz informacje z instytutu zdrowia w danym kraju. Osoby chcące podróżować po dozwolonym obszarze powinny mieć przy sobie paszport, wykupione ubezpieczenie na czas podróży, a także znać zasady dotyczące możliwości wjazdu i kwarantanny w docelowym kraju. Lista krajów może się zmieniać w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Norweski Instytut Zdrowia będzie na bieżąco udostępniał mapę krajów uznanych za bezpieczne i spełniające następujące kryteria: ➡️ mniej niż 20 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu ostatnich 2 tygodni, ➡️ mniej niż 0,5 przypadków chorych leczonych na oddziałach intensywnej opieki medycznej na 100.000 mieszkańców w ciagu 2 ostatnich tygodni, ➡️ liczba pozytywnych testów na obecność wirusa covid-19 musi utrzymywać się poniżej 5️⃣%.