Skip to main content

Premier Erna Solberg 7 maja na konferencji prasowej przedstawiła kilkuetapowy plan otwierania Norwegii czyli powolnego powrotu do stanu sprzed pandemii.

Informujemy 👇

Od 7️⃣ maja:

1. Wzrasta dozwolona liczba osób przebywających razem na zewnątrz z 5️⃣ do 2️⃣0️⃣ osób, to oznacza, że dozwolone są też treningi sportowe w takich grupach.
2. Hale sportowe zostaną otwarte, ale nie będzie można korzystać w nich z szatni.
3. Zezwala się na organizowanie imprez i wydarzeń w strefie publicznej z udziałem do 5️⃣0️⃣ osób.
4. Odwołuje się zakaz podróżowania za granicę dla personelu medycznego, ale wciąż rekomenduje się aby unikać wyjazdów zagranicznych.
5. Liczbę dni kwarantanny obniża się z 1️⃣4️⃣ do 1️⃣0️⃣. Jednocześnie przypomina się, że osoba która przebywała z zarażoną osobą powyżej 1️⃣5️⃣ minut i utrzymała dystans poniżej 1️⃣ metra odległości od niej też musi poddać się kwarantannie. Rząd informuje, że społeczeństwo musi być przygotowane na to, że obowiązek kwarantanny może potrwać do jesieni 🍂
6. Pracodawcy muszą zadbać aby ich pracownicy utrzymywali 1️⃣ metrowy dystans od innych. Zaleca się wciąż pracę z domu i jak najrzadsze korzystanie z transportu publicznego.

Od 1️⃣1️⃣ maja:

1. Wszystkie szkoły (podstawowe, gimnazja i średnie) zostaną otwarte w okresie od 1️⃣1️⃣ do 1️⃣5️⃣ maja.
2. Szkoły nauki jazdy zostają otwarte.
3. Uniwersytety i szkoły wyższe będą zamknięte do końca roku szkolnego i będzie kontynuowane tam nauczanie przez internet.

Od 1️⃣ czerwca:

1. Miejsca publiczne, gdzie nie sprzedaje się jedzenia zostaną otwarte.
2. Parki rozrywki zostaną otwarte.
3. Pływalnie zostaną otwarte dla zorganizowanych kursów i szkół.

Od 1️⃣5️⃣ czerwca:

1. Pozwala się na organizowanie imprez z udziałem do 2️⃣0️⃣0️⃣ uczestników.
2. Pracuje się nad tym, żeby w tym czasie zostały otwarte studia treningowe, a także pływalnie dla pozostałej części społeczeństwa.
3. Będzie dozwolone przeprowadzenie rozgrywek sportowych.

Jednocześnie trzeba cały czas utrzymywać 1️⃣ metrowy odstęp od innych w przestrzeni publicznej i stosować się do zaleceń służb medycznych.