Skip to main content

Na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele norweskiego rządu poinformowali o otwarciu kraju.

Wracamy do normalności!

25-go września o godzinie 16:00 zniesione zostaną krajowe restrykcje związane z pandemią. Po 561 dniach Norwegia wróci do stanu sprzed wybuchu pandemii koronawirusa powodującego COVID-19. Kierując się zaleceniami instytutów ds. zdrowia rządzący zdecydowali się na otwarcie kraju. Nie trzeba już będzie zachowywać dystansu społecznego, unikać bliskich kontaktów czy podawania ręki na powitanie.

Do końca tego roku służby medyczne oraz rządzący będą pozostawać w stanie gotowości, czyli monitorować dokładnie liczbę zachorowań i hospitalizacji, aby w razie potrzeby móc szybko reagować. Istotnym czynnikiem będą między innymi wiek i stan osób hospitalizowanych oraz wydolność służby zdrowia w poszczególnych gminach.

Co dokładnie się zmieni w Norwegii?

– Restauracje i bary będą mogły przyjmować gości również po północy i serwować alkohol;

– Zniknie obowiązek noszenia maseczek ochronnych;

– Będzie można organizować imprezy masowe;

– Bez ograniczeń zaczną na nowo działać kina, teatry, obiekty sportowe itp.

Wiele też zmieni się w sprawie podróży międzynarodowych, choć w tym przypadku proces otwierania kraju będzie miał kilka faz. Zmiany będą następować stopniowo.

– Otwarte zostaną punkty graniczne, jakie zamknięto podczas pandemii;

– Wiele punktów testowych zlokalizowanych na granicach zostanie zamkniętych, docelowo pozostać mają tylko trzy z takich punktów;

– 1 października zniesione zostaną narodowe restrykcje i zalecenia dotyczące podróży globalnych. Zamiast tego rząd będzie przygotowywał zalecenia dla poszczególnych krajów;

– Zniesione zostaną wymogi dotyczące hoteli kwarantannowych. Osoby przybywające do Norwegii, które nie posiadają na jej terenie miejsca do odbywania izolacji, będą mogły dobrowolnie skorzystać z oferty hotelu kwarantannowego.

Osoby zakażone koronawirusem nadal będą musiały poddawać się izolacji. Wciąż zalecane jest częste dezynfekowanie rąk i testowanie się w razie wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych.

Rząd Norwegii podkreśla, że w poszczególnych gminach mogą zostać wprowadzone lokalne restrykcje w razie niepożądanego rozwoju sytuacji.