Premier Erna Solberg przedstawiła dziś w parlamencie plan stopniowego znoszenia restrykcji w Norwegii.
Rządowy plan stopniowego znoszenia restrykcji zakłada cztery fazy. Między kolejnymi fazami muszą minąć co najmniej trzy tygodnie. Najważniejsze priorytety rządu to znormalizowanie codzienności dla dzieci i młodzieży, a także ochrona miejsc pracy oraz przedsiębiorstw. Przy wprowadzaniu kolejnych faz rząd będzie brał pod uwagę trzy istotne zmienne: liczbę nowych zakażeń, wydajność placówek służby zdrowia i postęp programu szczepień.
W lipcu każdy dorosły obywatel Norwegii powinien już dostać możliwość przyjęcia przynajmniej jednej dawki szczepionki.
Faza pierwsza
Faza pierwsza ma polegać na przygotowaniu do znoszenia restrykcji. Decyzja, czy można już rozpocząć tę fazę, ma zapaść już w przyszłym tygodniu.
Norwegia ma wtedy powrócić do obostrzeń, jakie obowiązywały na poziomie krajowym przed 25 marca. Były to między innymi: zalecenie utrzymywania dystansu społecznego 1 metra (a nie jak obecnie 2 metrów), serwowanie alkoholu w restauracjach do godziny 22:00 (obecnie obowiązuje całkowity zakaz sprzedawania alkoholu w punktach gastronomicznych), możliwość spotkań prywatnych w gronie 5 gości (na dziś odradza się spotkania z więcej niż 2 gośćmi).
Faza druga
Według szacunków Narodowego Instytutu Zdrowia (FHI) w drugą fazę luzowania restrykcji przy optymistycznych szacunkach Norwegia może wejść w drugiej połowie maja. Jeśli sprawdzi się gorszy scenariusz, będzie to dopiero w lipcu, zaś w najgorszym przypadku dopiero w przyszłym roku. Premier zaznaczyła na konferencji, że nikt nie może dziś podać konkretnych dat.
W drugiej fazie zniesione zostaną obostrzenia, jakie dziś najbardziej dotykają dzieci, młodzież oraz studentów. Rząd ma nadzieję, iż na tym etapie wszyscy będą mogli powrócić do zwykłego trybu nauczania.
Na tym etapie przewiduje się również poluzowanie niektórych obostrzeń dotyczących obcokrajowców, w tym:
– zezwolenie na wjazd do kraju niektórych, priorytetowanych grup pracowników zagranicznych;
– zmniejszenie restrykcji dla rodzin obcokrajowców przebywających w Norwegii, w tym zezwolenie na wjazd dla dziadków lub partnerów nie będących w związkach partnerskich;
– zniesienie zalecenia unikania podróży po kraju;
W fazie drugiej podróże zagraniczne wciąż będą mieszkańcom Norwegii stanowczo odradzane, a surowe przepisy dotyczące między innymi kwarantanny wjazdowej oraz testów na granicy zostaną prawdopodobnie zachowane. Więcej typów podróży może być jednak uznanych za „podróże wynikające z wyższej konieczności”, co może sprawić, iż część podróżnych będzie mogła uniknąć odbywania kwarantanny hotelowej.
Faza trzecia
W tej fazie znoszone będą restrykcje dotyczące organizowania imprez, rząd pozwoli między innymi na prywatne spotkania z udziałem do 20 osób i do 50 osób w wynajętych na potrzeby prywatne lokalach. Zniesione zostaną obostrzenia czasowe dotyczące podawania alkoholu w restauracjach i barach.
Podróże zagraniczne staną się bardziej możliwe, ale zachowany zostanie obowiązek kwarantanny i wykonywania testów. Rząd rozważy wprowadzenie tak zwanych „paszportów szczepionkowych”. W tej fazie Norwegia otworzy się bardziej na przyjazd pracowników zagranicznych.
Faza czwarta
Na tym etapie życie w Norwegii ma powrócić do stanu, jaki znamy sprzed pandemii, nadal jednak mogą obowiązywać zalecenia utrzymywania dystansu społecznego, wykonywania testów czy pozostawania w domu w wypadku pojawienia się objawów choroby dróg oddechowych. Wciąż można się wtedy spodziewać zaleceń pracy z domu. Imprezy masowe mogą być nadal ograniczane. Obowiązywać też mogą restrykcje dotyczące podróży, szczególnie w stosunku do krajów nie należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Trzeba wziąć pod uwagę, że przedstawiony na dzisiejszej konferencji plan może się jeszcze zmienić w niektórych szczegółach.